Online krížovky denne podľa mena v kalendári

   Viac krížoviek získaš vyhľadaním podľa mena.

Krížovka na Olympiu

Slovensko bolo do 19. storočia jedinou krajinou na svete, kde sa ťažili opály zvané "Dubnický Harlekýn". Ich ložisko je v (tajnička 1) vrchoch, pod vrchom (tajnička 2). Najznámejší opál z tejto lokality našli v koryte rieky a nachádza sa v Prírodovednom múzeu vo (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Ľudmilu

Najvyššou a najlepšie zachovanou sopkou v strednej Európe je "vyoká, divá" (tajnička 1)pod ňou sa nachádza "dedina (tajnička 2) volaná". Po jej okolí sa často "túlal" a čerpal tam inšpirácie náš známy básnik (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Máriu

Na vápencovom brale, nad riekou Váh blízko (tajnička 1) sa vypína zrúcanina hradu (tajnička 2), označovaného ako najbezpečnejší hrad Považia. Jeho najznámejšou hradnou paňou bola Žofia Bosniaková, nazývaná (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Tichomíra

(Tajnička 1) je masív v blízkosti rovníka, kde sa udrží ľadovec. Tento (tajnička 2) stratovulkán obklopený národným parkom, presahuje výšku päťtisíc metrov nad morom.

riešiť

Krížovka na Helenu

Národný park Canaima vo Venezuele to sú hlavne (tajnička 1), ktoré vyrazia turistom dych. Jedna z nich sa stala podkladom pre známy román (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Vavrinca

Pri hraniciach Francúzska a (tajnička 1) sa nachádza najmenšia nemecká spolková krajina (tajnička 2), alebo (tajnička 3). Meno krajine dala rovnomenná rieka.

riešiť

Krížovka na Dominika

Neďaleko (tajnička 1) mesta Manaus sa začína Encontro das Águas, jedinečný prírodný úkaz. Do koryta žltohnedej (tajnička 2) sa vlieva modročierná rieka (tajnička 3), pričom obe tečú v jednom koryte vedľa seba, farebne rozdelené, až kým sa po desiatke kilometrov ich vody nezmiešajú.

riešiť

Krížovka na Magdalénu

Thajské mesto (tajnička 1) je známe vďaka svojim početným obyvateľom ako (tajnička 2). Turistov však zaujmú najmä starobylé (tajnička 3) z 11. storočia.

riešiť

Krížovka na Iľju

(Tajnička 1) je oblasť v juhovýchodnej Ázii, ktorá vytvára obrovské bohatstvo vďaka (tajnička 2), z ktorého sa vyrába jeden z najcennejších produktov čiernej ekonomiky.

riešiť

Krížovka na Kamilu

Desiata najväčšia rieka sveta, (tajnička 1) pramení v Tibete, preteká krajinami poloostrova (tajnička 2), aby nakoniec sa vliala do (tajnička 3) mora.

riešiť

Krížovka na Alfréda

Vysoko v peruánskych horách sa nachádza stratené mesto, ktoré v kečuánskom jazyku znamená (tajnička 1). Názov mesta však nie je pôvodný. Nazval ho tak americký archeológ (tajnička 2), ktorý mesto v džungli objavil. V súčastnosti je mesto zaradené v zozname (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Víta

Tretí najväčší ostrov na svete s menej známym menom (tajnička 1), je takmer neprístupný. Pobrežie je tvorené madrovníkovým (tajnička 2). Ostrov je známy ako domov (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Zlatka

Neďaleko Bratislavy na území obcí (tajnička 1) a Bad Deutsch-Altenburg v Dolnom Rakúsku sa nachádzajú zvyšky keltskej osady (tajnička 2), ktorá sa stala neskôr rímskym vojenským táborom a hlavným mestom provincie (tajnička 3). V mestečku Deutsch-Altenburg sa nachádza múzeum, v ktorom su nálezy zbraní, mincí, keramiky a rôznych predmetov z danej lokality.

riešiť

Krížovka na Vilmu

(Tajnička 1) patrí medzi naše najkrajšie územia. Je ohraničené turistickými atrakciami ako Pieniny a Tatry, pričom svojou krásou za nimi vôbec nezaostáva. Jeho centrom je naše tretie najmenšie mesto (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Bonifáca

Pod Himalájmi vo výške o pár stoviek vyššej ako naše Tatry sa nachádza najväčšie (tajnička 1), ktoré je súčasťou rovnomenného národného parku (tajnička 2). Ideálne obdobie pre návštevu tohto miesta sú jarné a jesenné mesiace, nakoľko letá sú tu príliš horúce a zimy naopak strašne mrazivé a navyše k mnohým miestam sa pre sneh nedá dostať. Jazero a okolie je domovom mnohých zvierat tie najznámejšie sú červená panda a (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Hermínu

Turistickým chodníkom od železničnej stanice v (tajnička 1), popri trati a Váhu smerom na vrcholy Krivánskej Fatry sa dostaneme na (tajnička 2), nazyvaný v minulosti (tajnička 3). Z hradu je výhľad na okolité vrchy, rieku Váh a hrad, ktorý jeho strážnu funkciu neskôr prebral.

riešiť

Krížovka na Slavomíra

Tretí najväčší (tajnička 1) ostrov a (tajnička 2) sú známe pod názvom borovicové ostrovy. V sedemdesiatych rokoch boli hlavným centrom hnutia hippies v Európe.

riešiť

Krížovka na Ervína

Jeden z najznámejších pohľadov na Kriváň je z obce (tajnička 1). Obec je posadená do krásneho prostredia Západných Tatier. Obec má ideálne podmienky na turistiku, cykloturistiku a vďaka Belej, si na svoje prídu vodáci. Súčasťou obce je aj známe (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Izidora

Na hraniciach (tajnička 1) a (tajnička 2) sa nachádza krasové jazero, ktoré je najväčším jazerom na (tajnička 3). Jazero je mimoriadne čisté, lebo na jeho dne vyvierajú desiatky prameňov, vďaka čomu dochádza k neustálej výmene vody. Jazero je domovom posledných európskych pelikánov.

riešiť

Krížovka na Gabriela

Dôležitou dopravnou tepnou v Ázii je (tajnička 1) magistrála. Spája (tajnička 2) s Moskvou a (tajnička 3). Jej jednokoľajová trať prechádza cez jedno z najsuchších území na Zemi - púšť (tajnička 4).

riešiť

Krížovka na Ľubicu

V Hornádskej kotline sa nachádza (tajnička 1) stolová hora - Dreveník. Nachádza sa tu viacero turistických lokalít, ako skalné mesto (tajnička 2), roklina „Peklo“, či slovanské hradisko. Dreveník je dostupný zo Spišského podhradia, alebo neslávnej Žehry.

riešiť

Krížovka na Františku

Najvyššie položeným hradom na Slovensku je (tajnička 1). Jeho ruiny sa nachádzajú v (tajnička 2), v nadmorskej výške 993 m. Z vrcholovej plošiny je pekný kruhový výhľad do okolia. Vrch na ktorom sú ruiny je dostupný po značkovanom turistickom chodníku z obcí Kalameny a Bukovina.

riešiť

Krížovka na Kazimíra

Hora ducha, alebo v sanskrte (tajnička 1), je ôsma najvýššia hora sveta a zároveň najvýššía hora Nepálu. Leží iba 70km od známejšej (tajnička 3) a zdolať sa ju podarilo začiatkom 50 rokov (tajnička 2) výprave. V roku 1997 ju zdolali traja slovenskí horolezci Juraj Kardhordó, Miroslav Rybanský a Peter Šperka. Prví dvaja však pri zostupe zahynuli.

riešiť

Krížovka na Mateja

(Tajnička 1) je tretím, najvyššie položeným hradom na Slovensku. Výstup na hrad ponúka nádherné panoramatické scenérie. V okolí hradu je množstvo zaujímavosti, ako národná prírodná rezervácia (tajnička 2), ale hlavne krasová plošina (tajnička 3) planiny.

riešiť

Krížovka na Dorotu

Medzi Levicami a Veľkým Krtíšom v zalesnenej (tajnička 1) sa nachádza tip na víkendovú turistiku, zrúcanina hradu (tajnička 2). Pôvodne sa hrad nazýval (tajnička 3). Po jeho rekonštrukcii, ktorú uskutočnil Matej Korvín sa už spomína pod súčasným menom.

riešiť

Krížovka na Tatianu

Na sever od obce (tajnička 1) sa týči zrúcanina hradu (tajnička 2), ktorá je výraznou dominantou širokého okolia. Hrad je jedným z rodových hradov šľachtického rodu (tajnička 3). Západne od hradu sa nachádza známa gaštanica s najstarším umelo založeným porastom gaštana jedlého u nás.

riešiť

Krížovka na Dalibora

Najvyšší vrch (tajnička 1) si medzi osemtisícovkami drží prvé miesto v najvyššom počte nevydarených výstupov na vrchol. Kým najvýššiu horu sveta pokorilo viac ako tritisíc horolezcov, vrchol (tajnička 2) zdolali iba tri stovky.

riešiť

Krížovka na Dášu

Mesto duchov, tak sa nazýva mesto (tajnička 1) po známej (tajnička 2) katastrofe. Mesto zamorené (tajnička 3) si na nových ľudí počká ešte asi 150 rokov.

riešiť

Krížovka na Alexeja

V hĺbke 900 m pramení liečivý a trochu radioaktívny, termálny prameň pri meste v ktorom sa oddávna ťažilo zlato. (tajmička 1), ktorú v meste dal zriadiť (tajnička 2) je jedna z najstarších na svete a funguje dodnes. Miestne florény patrili medzi najcennejšiu menu v Európe.

riešiť

Spoj sa s nami

google plus - krizofky facebook - krizofky twitter - krizofky
Vyhľadaj Krížovku podľa mena:  
Prihlás sa  |  Registrácia

Dnes má meniny Edita