Online krížovky denne podľa mena v kalendári

   Viac krížoviek získaš vyhľadaním podľa mena.

Krížovka na Kornela

Labutie jazero, Don Quijote, Carmen, Umierajúca labuť sú diela pri ktorých zažiarila hviezda baletu Maja Plisecká. Podobne ako milióny iných (tajnička 1) detí, mala kruté detstvo. Keď mala trinásť rokov, komunisti jej zastrelili otca, matku s jej sedem mesačným bratom poslali do gulagu. S baletom začala ako deväť ročná a až do vysokého veku aktívne tancovala. Ako (tajnička 2) ročná zožala hodinový aplaus za vystúpenie Carmen v Madridskom Národnom divadle.

riešiť

Krížovka na Klementa

Vynikajúci rímsky rečník (tajnička 1), bol filozofom bez vlastnej originálnej náuky, avšak vďaka vlastnej interpretácii stoickej filozofie sa zaradil medzi jej popredných predstaviteľov. Bol učiteľom (tajnička 2), neskoršieho cisára. Za života si našiel množstvo odporcov, vyčítali mu pokrytectvo, nesúlad medzi jeho učením a okázalým súkromným životom, (víno pil, vodu kázal). Po smrti sa stal jedným z mála pohanských učencov, ktorých církev prijala za svoje vzory.

riešiť

Krížovka na Leopolda

Vzorom veľkého osvieteneckého encyklopedistu Denisa Diderota bol Uhorský encyklopedista (tajnička 1), uvedomelý Slovák. Verejne podporoval Františka II. Rákociho, za čo bol osúdený na trest smrti. Naštastie bol omilostený, aby neskôr samotný cisár financoval jeho vlastivedné práce. Založil Uhorskú učenú spoločnosť, ale tá zanikla kôli jezuitom. Na druhej strane dostal jedno z najvyšších cirkevných vyznamenaní a to pápežskú zlatú medailu. Vo svojích prácach často hovorí o prirodzenom nadaní a pracovitosti (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Stanislava

Michelangelo sedemnásteho storočia, tak by sme mohli nazvať (tajnička 1) sochára, maliara a architekta Berniniho. Mnohé rímske pamiatky nesú jeho "rukopis". Medzi jeho naznámejšie dielo patrí súsošie Apolón a Dafné, kde geniálnym spôsobom vystihol moment, kedy Nymfu Dafné, prenasledovanú Apolónom, zachráni otec tým, že ju premení na (tajnička 2) strom.

riešiť

Krížovka na Tibora

Nešťastná láska vedie mnohých k zúfalým činom, často siahnu po zbrani, rozum im zatemní nenávisť a pomsta. Naštasie nájdu sa aj takí, čo siahnu po pere a svoje pocity hodia na papier. Presne to je prípad (tajnička 1), známeho rodáka z Krupiny a jeho najznámejšej básnickej skladby (tajnička 2). Obete povinného čítania budú namietať, ale keď dospejú, zistia, že toto dielo si zaslúži pozornosť.

riešiť

Krížovka na Auréliu

Fernando de Magallanes patril medzi ľudí, ktorí napriek inkvizičnej hrozbe verili, že zem je guľatá. Pomocou (tajnička 1) mapy sveta sa pokúsil oboplávať zem s výpravou piatich lodí. Netušil však, že astronóm z druhého storočia sa pomýlil vo veľkosti zeme o 11 tisíc kilometrov, čo dosť skomplikovalo výpravu. Z piatich lodí sa iba lodi (tajnička 2), podarilo vrátiť do Španielska. Sám Fernando zomrel na Filipínach pri strete s domorodcami.

riešiť

Krížovka na Aurela

...a Boh stvoril ženu, no (tajnička 1) stvoril sexsymbol. V 50.-60. rokoch 20. storočia bola (tajnička 2) najkrajšou tvárou filmového plátna. Zrejme aby si ju svet zapamätal krásnu, stiahla sa do ústrania na vrchole svojej slávy. Žiaľ, ako inšpirácia pre naších politikov to nestačilo, hoci viacerí vrchol nedosahujú už 20 rokov.

riešiť

Krížovka na Sergeja

Vo svojej dobe známy autor epigramov a pamfletov, ktoré ho dostali načas aj do Bastily, kde si vytvoril svoje pseudonym (tajnička 1), pod ktorým ho pozná skoro každý, ako osvieteneckého spisovateľa a filozofa, bol humanista a racionalista. Odmietal absolutizmus, náboženský dogmatizmus a církev. Aj vďaka tomu sa ho francúzke katolícke kruhy snažili zavraždiť. Bol však pod ochranou krásnych a vplyvných žien ako markíza de Châtelet, alebo markíza de (tajnička 2). Do vyššej spoločnosti bol uvedený kňazom abbé de Châteauneuf, keď ho zoznámil s vplyvnou kurtizánou Ninon de Lenclos, vtedy 84 ročnou. Z veľvyslanectva v Haagu, kde pracoval, bol "vrátený", lebo zviedol dcéru veľvyslanca.

riešiť

Krížovka na Uršuľu

Leonid Iľjič Brežnev bol desaťročia najvyšším predstaviteľom sovietskej ríše. Okrem toho, že udusil (tajnička 1), odstránil (tajnička 2) z politického života, postaral sa o všeobecný úpadok Sovietského zväzu postojom, "nič netreba meniť, všetko má ostať tak, ako je". Na druhej strane bol veľmi pokrokový. Na veľkú radosť ostatných súdruhov, ako štandard na verejnosti zaviedol vášnivý bozk medzi dvoma súdruhmi rovnakého pohlavia. Dokonca z toho urobil diplomatický akt na najvyššej úrovni. Vášnivé objatie a horúci bozk v podaní Brežneva, zanechal v mnohých súdruhoch okrem herpesu, nezabudnuteľnú spomienku.

riešiť

Krížovka na Vendelína

Krajčír z východného slovenska (tajnička 1) patril medzi tých, ktorým síce nevoňalo remeslo, zato nevynikal intelektom. Napriek tomu sa mu podarilo ušiť na nás 22-ročný, červený bič. Ako (tajnička 2) presadzoval tvrdú líniu komunizmu a zničil všetky nádeje obyvateľstva na reformy. "Šič z Košic", ako ho nazval v jednej svojej piesni Karel Kryl, je zradca, ktorý za vlastizradu nielenže nebol popravený, ale nebol ani odsúdený.

riešiť

Krížovka na Kristiána

Slávny španielsky maliar (tajnička 1) maľoval to, čo videl a provokoval. Vysmieval sa šľachte, jej príslušníkov znázorňoval ako lenivcov a somárov, ktorí odmietali pracovať z dôvodu, že sú (tajnička 2). Dnes by ich nakreslil asi ako Grékov. Pohoršenie vyvolal aj portrétom "nahá Maja". Dokonca sa musel preto obhajovať pred inkvizíciou. Podotýkam, že v 19 storočí nevládol v Španielsku Taliban. Namiesto premaľovania pôvodného portrétu, namaľoval ten istý ešte raz, ale už ako "oblečená Maja".

riešiť

Krížovka na Maximiliána

Určite ste sa stretli so situáciou, keď podriadený je ďaleko schopnejší ako nadriadený, či už v práci alebo na vojne. Skrátka momentálne postavenie človeka vytvára skreslený obraz jeho celkových daností, ktoré sa prejavia neskôr. Príkladom môže byť čašník-študent budúci neurochirurg, ktorého šikanuje hocaký nagelovaný panáčik. Tento jav však nie je nový, so stoickym kľudom, by o tom mohol rozprávať popredný predstaviteľ stoickej filozofie (tajnička 1), mimochodom otrok. Jeho známe citáty sú príkladom toho, ako nájsť vnútorný pokoj a šťasie v situáciach, ktoré nedokážeš zmeniť: "Nikdy nehovor stratil som, ale (tajnička 2)", "Nechci to, čo nie je, chci to, čo je".

riešiť

Krížovka na Valentínu

Zakladateľ (tajnička 1) filozofickej školy (tajnička 2) odmietal predstavu, že boh má ľudskú podobu a vlastnosti. Takisto odmietal vieru o putovaní ľudskej duše ako aj vieru v zázraky. Je vôbec prvým gréckym filozofom, ktorý sa postavil proti tradičnému (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Jarolíma

Rímsky cisár (tajnička 1) vládol iba dva roky. Počas jeho vlády nedošlo k žiadnemu politickému procesu a ani k poprave, čo sa dosť vymyká vtedajším zvyklostiam. Počas jeho vlády došlo k najväčšej katastrofe antického Ríma - výbuch (tajnička 2). Cisár osobne riadil pomoc postihnutým a finančne ju podporoval a to z vlastných peňazí. Raz pri večeri keď si uvedomil, že nevykonal žiadny dobrý skutok, prehlásil výrok s ktorým sa zapísal do dejín "(tajnička 3)".

riešiť

Krížovka na Ľuboša

Richard (Tajnička 1)je nositeľom Nobelovej ceny a čestného titulu Humanista roka. Ako významný britský (tajnička 2) a ateista odmieta akúkoľvek formu náboženstva. Vieru v boha vyvracia a popiera z biologického hľadiska.

riešiť

Krížovka na Mórica

(Tajnička 1.) vošiel do dejín nie len ako syn pápeža (tajnička 2.) VI, ale aj ako predobraz (tajnička 3.) vládcu, zo slávneho Machiavelliho diela Vladár.

riešiť

Krížovka na Matúša

Zoznámil ma s ním môj bratanec Peter, bola to ošúchaná magnetofónová kazeta, ktorej šum dával jasne najavo, že je už asi tisícou tajnou kópiou. Tajnou, lebo za jej šírenie bola za socíku basa. Autorský zákon mala vtedy v rukách štátna bezpečnosť, ktorá používala účinné metódy na jeho dodržiavanie. Najprv odstránila autora, potom jeho poslucháčov. (tajnička 1) bojoval proti komunistom s gitarou v ruke a poéziou v ústach. Jeho básne majú hlbší filozofický charakter, napriek tomu sú plné citu a lásky. Medzi jeho najkrajšie skladby patrí (tajnička 2), ktorá je jeho prvou nahratou piesňou.

riešiť

Krížovka na Konštantína

Bol profesorom Alberta Einsteina. Skonštruoval prvé tepelné čerpadlo na svete. Je zakladateľ projekcie a stavby parných a spaľovacích turbín. Skonštruoval pohyblivú umelú ruku. Je nositeľom najvyšších univerzitných ocenení a hodností. (tajnička) rodák z Liptovského Mikuláša.

riešiť

Krížovka na Bystríka

Na prelome 16. storočia vrcholí v Taliansku (tajnička 1.). Do tejto doby sa narodil Niccolo (tajnička 2.), ktorý vo svojom diele (tajnička 3.) vyjadril presvedčenie o nezávislosti politického zriadenia od morálky a náboženstva.

riešiť

Krížovka na Martinu

Lorenzo (tajnička 1.) bol mecénom umelcov, štátnik, diplomat, ktorý urobil z (tajnička 2.) slávne centrum umenia. Je paradoxom, že poskytol útočisko človeku, ktorý neskôr vyhnal jeho rodinu z mesta. Tým človekom bol Girolamo (tajnička 3.), dominikánsky mních známy svojími kázňami plnými hnevu, pre ktoré neskôr sám skončil na hranici.

riešiť

Krížovka na Noru

(Tajnička 1) bol šikovný politik. Napriek tomu, že patril k najbohatším, bol (tajnička 2) a podporovali ho najchudobnejšie vrstvy. V boji o moc prekročil (tajnička 3) a aj keď nebol nikdy (tajnička 4), jeho meno dalo základ pre tento titul.

riešiť

Krížovka na Silviu

„Náboženstvo a vláda sú dve sestry“ ...to sú slová panovníka (tajnička 1) dynastie, ktorého vojsko nikdy nepocítilo chuť porážky a zaslúžene pre svoj rod vybojoval titul kráľa kráľov. Spomínaným náboženstvom bol(tajnička 2). Meno panovníka sme schovali do osemsmerovky na rovnaké meno, ako je táto krížovka.

riešiť

Krížovka na Lýdiu

(Tajnička 1) bola žena, ktorá sa aktívne zapojila do protihabsburského povstania. Povstaniu dala syna a za manžela si vzala povstalca. Osobne bránila hrad v (tajnička 2) proti presile. Jej pozostatky sú uložené v najkrajšej gotickej stavbe na Slovensku. Ktorá stavba to je, sa dozvieš po vyriešení dnešnej osemsmerovky.

riešiť

Krížovka na Zuzanu

Jeden zo zakladateľov ruského (tajnička 1) umenia, knieža (tajnička 2), patril do malej skupiny vojvodcov, ktorí neutrpeli ani jednu prehru. Bol tvorcom vlastnej stratégie výcviku a vedenia vojny.

riešiť

Krížovka na Gustáva

(Tajnička 1) skladateľ (tajnička 2) nemohol študovať na konzervatóriu, vraj pre nedostatok talentu. Ako by asi hudobný svet vyzeral, keby ten talent mal?

riešiť

Krížovka na Boženu

Jeden z najlepších veliteľov a stratégov (tajnička 1) mal netradičnú zábavu. Chytal guľky hlavou. Prvýkrát ho zasiahli do spánku pričom guľka vyšla tesne pri oku. O štyri roky neskôr dostal zásah do tváre a guľka vyšla zátylkom. V slávnej bitke (tajnička 2) to bola opäť tvár. Je až neuveriteľné, že tento človek zomrel na nachladenie.

riešiť

Krížovka na Vladimíra

(Tajnička 1) v literatúre získala vďaka autorovi, akým bol Kawabata svetový úspech, čo ocenili v roku 1968 aj páni zo Švédskej akadémie. Jeho (tajnička 2) vycibrené poviedky, nesú emociálny náboj.

riešiť

Krížovka na Milotu

(Tajnička 1) bol asi najschopnejším veliteľom a v podstate architektom Červenej armády. Keďže verejne kritizoval Stalinovu neschopnosť v (tajnička 2) vojne, ktorá viedla k porážke Červenej armády, Stalin ho dal v roku 1937 popraviť.

riešiť

Krížovka na Bertu

Jeden z najlepších rímskych cisárov bol určite aj (tajnička 1). Cisárom sa stal vďaka svojmu dobrému menu a povesti čestného človeka na pozícii najvyššieho sudcu. Tieto kvality neušli pozornosti jeho predchodcu (tajnička 2). Jeho vláda je charakteristická tým, že neviedol žiadne vojny, zato obyvateľstvo žilo v prosperite a mieri.

riešiť

Krížovka na Melániu

Medzi najvýznamnejších maliarov patrí (tajnička 1) maliar (tajnička 2). Maľoval pre talianských vojvodov aj francúzsky dvor. Okrem toho, že už za života bol uznávaným maliarom, darilo samu aj ako diplomatovi. Jeho zásluhou bola podpísana mierová zmluva medzi Anglickom a (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Valériu

Medzi najvýznamnejších špiónov rozhodne patrí (tajnička 1). Niekoľkokrát varoval Stalina o pripravovanej operácii (tajnička 2), Stalin to však nebral v úvahu. Neskôr potvrdil dôležitú informáciu o neutralite (tajnička 3). Čo umožnilo stiahnuť dobre vyzbrojené a vycvičené sibírske jednotky a nasadiť ich pri Moskve.

riešiť

Krížovka na Blanku

(Tajnička 1) ho označil za jedného z najschopnejších vojvodcov a povýšil ho do senátorskeho stavu. Celkom dobrá kariéra na dieťa prepusteného otroka. (Tajnička 2) to neskôr dotiahol ešte ďalej, bol vyhlásený za cisára a tri meciace ním aj bol. Žiaľ po tom, ako sa snažil zaviesť reformy, bol zavraždený vlastnou ochrankou.

riešiť

Krížovka na Antona

Rímsky cisár Claudius bol terčom výsmechu vďaka svojmu vzhľadu, mentálne bol však na tom veľmi dobre, čo sa odzrkadlilo na správe štátu. Bol odporcom mystérii ako aj zbožťovaniu svojej osoby. Podarilo sa mu zaviesť poriadok v uliciach Ríma tak, že vyhnal židov a kresťanov, ktorí vyvolávali nepokoje. Je autorom kníh Dejiny Kartága a (tajnička 1), žiaľ ani jedna sa nezachovala. Známa je (tajnička 2) jeho manželky, ktorou ho odpratala spomedzi živých.

riešiť

Krížovka na Žanetu

(Tajnička 1) priniesol Grékom orientálne vedy. Z Egypta matematické a z Babylónie astronomické poznanie. Mnohými slávnymi filozofmi je označovaný za pôvodcu filozofie a radia ho na prvé miesto spomedzi (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Ivetu

(Tajnička 1) ako prvá žena spravila príjmačky na univerzitu v Sorbone, ako prvá žena bola pochovaná pod parížskym panteonom. Skúmala (tajnička 2), za čo získala z fyziky a neskôr z chémie Nobelovu cenu.

riešiť

Krížovka na Želmíru

Barokový maliar Velázquez, bol dvorným maliarom Filipa IV. Maľoval hlavne kráľovskú rodinu. Obraz (tajnička 1) je jeho vrcholným dielom. Okrem iného je známy aj tým, že namaľoval len jeden akt - (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Pankráca

(Tajnička 1) patrí medzi najvýraznejších maliarov v histórii umenia. Známy sa stal svojským použitím svetla vo svojích dielach. Jeden z jeho obrazov odštartoval baroko vo výtvarnom umení, druhým si poštval cirkevných hodnostárov proti sebe. V slávnom obraze (tajnička 2), ktorý mal stáť v Bazilike sv. Petra, totiž zobrazil skutočných ľudí, čo sa hlboko dotklo kardinálov. Nie však všetkých. Kardinál Borghese po tom ako obraz odsúdili jeho kolegovia, ho rád vystavil vo svojej honosnej vile.

riešiť

Krížovka na Žigmunda

Riaditeľ CIA (tajnička 1) sa najviac zaslúžil a odtrhnutie Kosova od Srbska, ako aj za perzekúcie voči srbskému obyvateľstvu. Bombardovanie čínskeho veľvyslanectva (tajnička 2) bombami v Belehrade, ktoré bolo označené ako "nehoda", bolo priamo riadené CIA na jeho príkaz. Vzhľadom na to, že jeho matka je etnická Albánka pochádzajúca z Epiru, netreba hľadať dôvod, prečo sa USA tak aktívne zapojili do kampane proti Srbsku.

riešiť

Krížovka na Jaroslavu

Medzi významné slovenské osobnosti patrí (tajnička 1) rodák z Trnavy, básnik, polyhistor, lekár. Pôsobil u cisára Ferdinanda I. ako dvorný (tajnička 2). Vlastnil knižnicu s množstvom (tajnička 3), máp a tlačených kníh.

riešiť

Krížovka na Juraja

Nositeľ Nobelovej ceny za mier (tajnička 1), patrí k zástupu jej kontroverzných nositeľov, nakoľko je obviňovaný z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Stál za krvavými prevratmi v Latinskej Amerike, "dosadil" Pinocheta na čelo Chile a rozšíril vietnamskú vojnu na územie Laosu, pravdepodobne kôli heroínu. Kôli týmto "humánnym" aktivitám je jeho možnosť vycestovať zo Spojených štátov výrazne obmedzená, nakoľko ho v krajinach ako Francúzsko, Brazília, Chile, Argentína a (tajnička 2), čaká vyšetrovanie.

riešiť

Krížovka na Zoltána

"Muž ako ja, je k nezaplateniu." Tieto slová vyriekol pri príjmaní úplatku (tajnička 1), jedna z hlavných osobností Veľkej (tajnička 2) revolúcie. Ǔplatky mu nakoniec zabezpečili schôdzku s (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Zitu

Román (tajnička 1) priniesol svojmu autorovi celosvetovú slávu. Doma však namiesto uznania, bol vylúčený zo zväzu spisovateľov a hrozil mu gulag - socialistická forma odmeny pre šikovných. (Tajnička 2) získal v roku 1958 Nobelovú cenu za literatúru, ktorej sa však pre "kľud v Rodine" zriekol.

riešiť

Krížovka na Miroslava

Nejedna slovenská ves dala Uhorsku osobnosť svetového formátu. Tak je to aj v prípade obce Zvolenská (tajnička 1), z ktorej pochádzal (tajnička 2). Tento konštruktér zostrojil v roku 1894 prvý vrtuľník. Na jeho vylepšenú verziu získal patent v roku 1906. Je autorom tanku na parný pohon, či prvého benzínového auta na Slovensku. Ako ženista sa venoval mnohým zlepšeniam v delostrelectve a (tajnička 3) doprave.

riešiť

Krížovka na Eduarda

Výraznou postavou francúzskeho predrevolučného obdobia bol minister financií (tajnička 1). Kariéru začal ako bankár, neskôr bol správcom francúzkej (tajnička 2) spoločnosti. Popularitu si získal svojím odmietavým postojom k vypisovaniu nových daní, ako aj snahou obmedziť byrokratický aparát. Jeho odvolanie v júli 1789 prispelo k spusteniu revolúcie.

riešiť

Krížovka na Matildu

Francúzko-nemecký (tajnička 1) Paul Holbach je známy tým, že jeho dielo "Systém prírody", zúrivo odsúdili teológovia a Parížsky parlament ho symbolicky spálil. Naopak verejnosť toto dielo prijala s obrovským ohlasom. Holbachov salón sa preslávil pravidelnými stretnutiami francúzkych (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Radoslava

Známy stredoveký chemik (tajnička 1) je považovaný za otca (tajnička 2). Jeho knihy a pokusy inšpirovali európskych alchymistov v stredoveku. Objavil kryštalizáciu, destiláciu, ako aj obe zložky lúčavky kráľovskej. Kedže táto kyselina dokáže rozpustiť aj zlato. alchymysti predpokladali, že bude fungovať aj opačný proces a zlato sa bude dať vyrobiť z iných kovov, pôsobením látky, ktorú nazvali kameň mudrcov.

riešiť

Krížovka na Alexandra

Slovenský maliar, grafik a výtvarný pedagóg (tajnička 1) sa narodil ešte za Rakúsko-Uhorska. Je považovaný za jedného zo zakladateľov moderného výtvarníctva. Inšpiráciou pre jeho tvorbu bol slovenský ľud, jeho tradície, piesne a povesti. Za svoje scénografické návrhy na Trienále užitých umení v Miláne, získal brondzovú medailu. Jeho obraz (tajnička 2) získal Grand Prix na svetovej výstave v Paríži.

riešiť

Krížovka na Miloslavu

Medzi najlepších poľných taktikov druhej svetovej vojny patrí poľný maršal (tajnička 1). Preslávil sa ako veliteľ Divízie duchov počas ťaženia vo Francúzsku a z (tajnička 2) si odniesol prezývku (tajnička 3). Menej známe o ňom je, že patril k sprisahancom, ktorí uskutočnili neúspešný atentát na Hitlera, čo ho stálo život.

riešiť

Krížovka na Arpáda

(Tajnička 1) rodák z Dolného Kubína, pôsobil ako lekár. Už počas štúdii bol literárne činný. Jeho najlepšie diela vznikli v dvadsiatych rokoch dvadsiatého storočia. Jeho najznámejší román (tajnička 2) bol aj sfilmovaný.

riešiť

Krížovka na Vandu

Rodák zo Stageiry, bol žiakom (tajnička 1) a učiteľom (tajnička 2). Za najvyššiu vedeckú disciplínu považoval vedu o štáte. (Tajnička 3) bol vďaka církvi zakázaný, jeho myslenie sa nám zachovalo vďaka moslimom.

riešiť

Krížovka na Veroniku

Celebritou medzi teroristami je pre mnohých, hlavne ľavicovo "dezorientovaných" primitívov (tajnička 1). Na krku má niekoľko atentátov, vrážd a dva doživotné tresty, ktoré si odpykáva v (tajnička 2). Svetovú pozornosť získal obsadením (tajnička 3) kongresu OPEC, kde zajal 62 rukojemníkov.

riešiť

Krížovka na Blažeja

Turkobijec, alebo Lev z (tajnička 1), tak bol označovaný veľký vojvodca (tajnička 2). Bojoval proti Rusom, Švédom, no do dejín sa zapísal najmä oslobodením Viedne z tureckého obkľúčenia, kedy so svojou jazdou o sile dvadsaťtisíc husárov, rozprášil stotisícovú tureckú armádu. Nebyť tohto veľkého víťazstva, boli sme všetci moslimovia.

riešiť

Krížovka na Tamaru

(Tajnička 1) patrí k najobľúbenejším autorom minulého storočia. Vďaka svojmu (tajnička 2) postoju, ako aj odmietaním fašizmu, musel žiť v emigrácii a neskôr prišiel aj o občianstvo. Nemecká propaganda sa snažila pozmeniť mu priezvisko a vytvoriť z neho židovského autora.

riešiť

Krížovka na Radovana

Muž, ktorý povedal Hitelrovi nie. (Tajnička 1) patril medzi naše najvýraznejšie osobnosti medzivojnového obdobia. Prekazil Hitlerov pokus o rozdelenie republiky z 9. marca 1939, kedy pražská vláda s požehnaním Hitlera, vojensky obsadila (tajnička 2) Slovensko. 10. marca dal prezidentovi Háchovi ultimátum, aby boli okupačné jednotky podriadené jeho autorite. Na druhý deň, 11. marca mal už Slovensko pod kontrolou. Nacisti museli zmeniť taktiku a poslali emisárov s priamou požiadavkou, aby Slovensko vyhlásilo samostatnosť. Neúspešne. Po vojne bol odsúdený na 20 rokov väzenia, našťastie v neprítomnosti.

riešiť

Krížovka na Severína

Jeden z riaditeľov investičnej banky v Bratislave, Vrbovský rodák (tajnička 1) patril medzi predstaviteľov realistickej poetiky. Jeho humor a optimizmus zachytený v diele (tajnička 2) nám úsmevným spôsobom približuje bežný život na dedine. Dielo bolo aj sfilmované.

riešiť

Krížovka na Antóniu

Rodák zo Spišskej Belej, (tajnička 1) bol vynikajúci matematik. Dlhodobo prednášal na Viedenskej univerzite. Venoval sa akustike, (tajnička 2), mechanike. Jeho najväčší prínos bol však v optike. Jeho objektívy skrátili expozíciu z 30 minút na menej ako minútu. Je právom pokladaný za zakladateľa modernej (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Alexandru

Ľudovít Košút, či (tajnička 1) sa narodil ako Slovák a zomrel ako Maďar. Jeho otec a najmä strýko boli vlastenci, čo odmietali maďarizáciu a podporovali štúrovcov. Naproti tomu Ľudovít popieral existenciu vlastného národa. Kým v Maďarsku je to národný hrdina, čo aktívne bojoval proti (tajnička 2), na Slovensku je to iba jeden z mnohých maďarónov.

riešiť

Spoj sa s nami

google plus - krizofky facebook - krizofky twitter - krizofky
Vyhľadaj Krížovku podľa mena:  
Prihlás sa  |  Registrácia

Dnes má meniny Kornel