Online krížovky denne podľa mena v kalendári

   Viac krížoviek získaš vyhľadaním podľa mena.

Krížovka na Ľudomila

Pinky, vtáci z ostrovov (tajnička 1), ktorým sa zmenil zobák podľa miestnych podmienok, inšpirovali Charlesa Darwina k odvodeniu princípov evolúcie (tajnička 2) výberom.

riešiť

Krížovka na Ctibora

Anolis (tajnička 1) sa stal prvým jašterom, ktorého genóm sa podarilo vedcom dekódovať. Pri porovnaní s genómom (tajnička 2), došlo k objasneniu pôvodu približne 100 úsekov tzv. zachovávanej nekódujúcej DNA, no keďže v genóme dlhodobo pretrváva, musí mať určitú, hoci dosiaľ neznámu dôležitú funkciu. Vedci tiež odhalili pohlavné (tajnička 3) anolisov, ktoré sú rovnako delené ako u cicavcov.

riešiť

Krížovka na Augustína

Koncom poslednej (tajnička 1) sa začalo najmladšie geologické obdobie, ktoré sme schovali do osemsmerovky na rovnaké meno. Toto obdobie nazývame aj (tajnička 2), kedže očakávame opätovné ochladenie.

riešiť

Krížovka na Filipa

Poriadne si odpľuvnúť a trafiť pritom cudzie oko do vzdialenosti až troch metrov, to je maličkosť pre tvora menom (tajnička 1). Pri troche šťastia ho možno stretnúť aj v uliciach (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Leonarda

(Tajnička 1) je informačnou diaľnicou, ktorá spája (tajnička 2) s mozgom.

riešiť

Krížovka na Darinu

V tekutej medzibunkovej látke nazývanej (tajnička 1) sa pohybujú bunky (tajnička 2) tkaniva známeho pod názvom haima, alebo sangius.

riešiť

Krížovka na Ľubomíru

(Tajnička 1) je britský "itečkár", ktorý vdýchol (tajnička 2) a v podstate celému svetu podobu, v ktorej ho poznáme dnes. Je takmer nemožné si predstaviť, ako by sme pracovali, zabávali sa, či zoznamovali, keby nebol World Wide Web.

riešiť

Krížovka na Ignáca

Indiáni v Mexiku používali pri obradoch známy (tajnička 1) alkaloid - (tajnička 2). Získavali ho z kaktusov rodu (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Martu

Najkrajšia psovitá šelma (tajnička 1) je rozšírená takmer na všetkých kontinentoch. Vďaka svojim vlastnostiam so dostala aj do (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Drahomíra

Termín feng-šuej ovláda takmer každá gazdiná. Samotné slovo bolo prvýkrát použité v knihe (tajnička 1). V súčastnosti sa feng-šuej delí na (tajnička 2) a školu formy.

riešiť

Krížovka na Margitu

Pľuzgiernik lekársky je krásny zelený chobák, ktorý pri vyrušení vylučuje tekutinu, ktorá spôsobuje hnisavé pľuzgiere. Táto tekutina obsahuje smrteľný jed (tajnička 1). Má však aj iný účinok. Vysušený a pomletý chrobák sa používa pod menom (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Ivana

(Tajnička 1) je veda, ktorá skúma vývoj ľudskej vojenskej činnosti, vyvoj zbraní, bojových systémov v spojení s ľudskou kultúrou, ekonomickým a sociálným pozadím. Vednú disciplínu založil (tajnička 2) v 19. storočí, čo je na ľudskú povahu oproti ostatným vedám pomerne neskoro.

riešiť

Krížovka na Miloslava

Čo spája "Návrat márnotratného syna", "Danae" s "Portrétom starca v červenom"? Všetci visia v (tajnička 1) v slávnej (tajnička 2) a ich autorom je (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Adriánu

Slovo húfnica pochádza z češtiny a vyžiadala si ho doba, keďže nemeckí turisti v stredoveku navštevovali (tajnička 1) Česko v húfoch a so zbraňou v ruke. Húfnica slúžila na (tajnička 2) komunikáciu s takýmto húfom. Správa odoslaná z tejto zbrane chytila nejedného križiaka za srdce, nakoľko po jej obdržaní, upustil od ďalšieho (tajnička 3) konania.

riešiť

Krížovka na Tadeáša

Prvé očkovanie proti (tajnička 1) uskutočnil v roku 1720 Prešovčan (tajnička 2). Urobil tak na vlastnej dcére a úspešne. Vďaka "lepšiemu marketingu" je však svetové prvenstvo priznané "nejakému" Angličanovi, ktorý tieto pokusy napodobnil zhruba o sedemdesiat rokov neskôr.

riešiť

Krížovka na Vratislava

"Otvor do oblohy" je jeden z názvov (tajnička 1) v Androméde. Staršie pomenovanie tejto galaxie pochádza z Perzie. V (tajnička2) sa spomína ako "hmlistý obláčik".

riešiť

Krížovka na Vasila

Medzi najprimitívnejšie druhy štvornožcov patria (tajnička 1). Známe sú tým, že v larválnom štádiu získavajú kyslík žiabrami, neskôr dospelé jedince (tajnička 2) a citlivou (tajnička3).

riešiť

Krížovka na Dobroslavu

Nášho najkrajšieho mloka (tajnička 1) so svojím typickým (tajnička 2) sfarbením, môžme nájsť vo vlhkých lesných lokalitách, lúkach v blízkosti čistých vodných tokov, alebo studničiek.

riešiť

Krížovka na Stanislavu

Medzi zaujímavé a menej známe obojživelníky patrí rad (tajnička 1) po latinsky (tajnička 2). Žijú hlavne pod zemou v trópoch a živia sa hmyzom a červami. Dosahujú dĺžky až vyše metra.

riešiť

Krížovka na Norberta

Šimpanz druhu (tajnička 1) je v niektorých ohľadoch podobný viac ľuďom, ako svojmu známejšiemu príbuznému. Na rozdiel od šimpanza učenlivého chodí vzpriamene, žije pod papučou, teda v matriarcháte, neloví iné opice a podobne ako človek, dáva prednosť (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Lauru

V dobe keď vysedávanie pred TV sa začalo stávať civilizačným neduhom, vynašiel americký inžinier (tajnička 1) žezlo lenivosti - (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Ferdinada

Kaučuk je tzv. elastomér, teda materiál, ktorý po deformácii získa svoj pôvodný tvar. V brazílskych pralesoch sa získava jeho prírodná podoba. Prvý syntetický kaučuk pripravili Nemci (tajnička 1) a rok nato Rusi (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Viliama

Chemický prvok (tajnička 1) patrí medzi najznámejšie (tajnička 2). Tento kryštalický žltý prvok vytvára rôzne zlúčeniny. Napríklad jedovatý (tajnička 3), ktorý so vzduchom tvorí výbušnú zmes.

riešiť

Krížovka na Dušana

(Tajnička 1) je proces pri ktorom sa kaučuk s plastickými vlastnosťami mení na gumu s elastickými vlastnosťami. Tento proces vynašiel Charlie, ktorého meno nájdeme na pneumatikách (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Žofiu

Prvým civilným lietadlom od rozpadu ZSSR v strednej triede je "stovka" (tajnička 1) od spoločnosti Suchoj. Lietadlo vzniko v spolupráci zo zahraničnými firmami a má nahradiť známe TU-134. Jeho hlavnými konkurentmi sú (tajnička 2) a Embraer.

riešiť

Krížovka na Rolanda

Zem má svojho (tajnička 1). Týmto výrazom nazývame planétky, alebo asteroidy, ktoré obiehajú po rovnakej obežnej dráhe, ako planéta. Konkretne táto planétka bola objavená (tajnička 2) v roku 2010. Zaujímavou môže byť rýchlosť, ktorou sa objekty pohybujú, najmä ak je u oboch telies rôzna a teda jedno teleso časom doženie druhé.

riešiť

Krížovka na Anastáziu

Na turínskom autosalóne v roku 1971 automobilka Alfa Romeo, predstavila svoj pokrokový a revolučný model Alfasud. Dizajn auta navrhol rakúšan (tajnička 1). Auto malo vynikajúce jazdné vlastnosti, skvelý podvozok s motorom boxer a modernú karosériu typu hatchback. Kariéru úspešného modelu pochovalo rozhodnutie presunúť výrobu na juh Talianska, do mesta (tajnička 2). Mentalita južanov sa podpísala na kvalite. Alfy vyrábané roľníkmi, hrdzaveli už v skladoch.

riešiť

Krížovka na Vojtecha

Najjednoduchší chemický prvok (tajnička 1) sa vlastne vo voľnej prírode samotný nenachádza, ale vytvára (tajnička 2) molekulu. Tento prvok objavil (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Valéra

Proteínové vlákno nazývané (tajnička 1) sa získava transplantáciou žľazových génov istého druhu pavúka do mliečnych žliaz kôz. Z mlieka sa extrahuje emulzia, z ktorej sa spriada takzvané (tajnička 2) vlákno, ktoré je jemnejšie a zároveň pevnejšie, ako prírodný hodváb.

riešiť

Krížovka na Danu

Zvieratá a rastliny si syntetizujú vlastnú kyselinu (tajnička 1). Avšak vplyvom genetického defektu si človek, netopier (tajnička 2) a niekoľko iných zvierat nedokážu tento vitamín vytvárať, preto ho musia príjmať v potrave. Jeho chronický nedostatok spôsobuje u človeka (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Fedora

Nedostatok (tajnička 1) je príčinou známeho ochorenia nervového systému (tajnička 2). Je to choroba, ktorou trpia ľudia žijúci v oblastiach chudobných na stravu. Táto choroba postihuje aj (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Aleša

Vitamín (tajnička 1) má účinok na plodnosť a potenciu. Je dôležitý pre prevenciu samovoľných potratov. Podporuje činnosť pohlavných žliaz a znižuje krvný tlak. Spomaľuje proces (tajnička 2), preto ho využíva aj (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Júliusa

Skupina látok označovaná ako (tajnička 1), priaznivo pôsobí na ľudský organizmus. Posilňuje imunitu, zabraňuje deleniu rakovinových buniek, pomáha pri psoriáze. Na tvorbu týchto látok je však potrebné (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Richarda

(Tajnička 1) sformuloval jeden zo základných princípov klasickej mechaniky - (tajnička 2), ktorý skúma pohyby telies pohybujúcich sa nižšou rýchlosťou, akou je rýchlosť svetla.

riešiť

Krížovka na Benjamína

Prvý (tajnička 1) zákon, alebo zákon (tajnička 2) znie: Každý hmotný bod v inerciálnej sústave zotrváva v pokoji alebo v (tajnička 3) priamočiarom pohybe, kým nie je nútený vonkajšími silami tento svoj stav zmeniť.

riešiť

Krížovka na Adriána

Podobne ako iné živočíchy aj (tajnička 1) potrebujú na rozmnožovanie partnera. Vzľadom na to, že sú to (tajnička 2), pri rozmnožovaní sú oplodnení obaja partneri.

riešiť

Krížovka na Vlastimila

Vymieranie živočíchov na konci (tajnička 1), je vymieraním hlavne veľkých zvierat. V tomto období došlo k veľkým klimatickým zmenám. Ustúpili ľadovce, letá sa stali teplejšími a zimy chladnejšími. Podľa paleontológov toto mohlo byť jednou z príčin vyhynutia. Druhou príčinou môže byť tzv zabíjanie predátorov človekom. Medzi najznámejšie vyhynuté druhy z tohto obdobia patrí mamut, tiger šabľozubý, (tajnička 2) a ďalšie...

riešiť

Krížovka na Tomáša

V sučasnosti žije na Zemi jeden druh človeka, delí sa na 3 základné rasy. V poslednej dobe ľadovej však žili na Zemi tri druhy ľudí, ktoré sa fyzicky mohli stretnúť a pravdepodobne ku kontaktu aj dochádzalo. Priateľkú formu kontaktu môžme pravdepodobne vylúčiť, vzľadom na povahu nášho vlastného druhu. Dobu ľadovú neprežil (tajnička 1), ktorý bol na zimné podmienky lepšie stavaný ako my. Primitívnejší (tajnička 2) ho prežil zhruba o 10 tisíc rokov. Podľa niektorých tvrdení, malé chlpaté jaskynné stvorenia s obmedzenou schopnosťou reči prežívali na indonézskom ostrove Flores ešte v dobe príjazdu prvých portugalských lodí v 16. storočí. Miestni obyvatelia ich nazývali Ebu Gogo.

riešiť

Krížovka na Albína

Posledným hromadným vymieraním organizmov z tzv. veľkej päťky vymierania, je to z prelomu druhohôr a (tajnička 1). Odohralo sa pred zhruba 65,5 mil. rokmi a svet prišiel o dinosaurov, (tajnička 2), vtákojašterov, mnoho rastlínných druhov a bezstavovcov. Cicavce tentoraz obstáli "bez ujmy". Príčinou hromadného vymierania bol pravdepodobne náraz asteroidu.

riešiť

Krížovka na Viktora

Hromadné vymieranie organizmov, ktoré nastalo pred 205 miliónmi rokov patrí do tzv. veľkej päťky vymierania a nazýva sa (tajnička 1). Vyhynula väčšina nedinosaurích (tajnička 2) a synapsidov - predchodcov dnešných cicavcov, celkovo 48% všetkých rodov na zemi. Tak ako v predchádzajúcom vymieraní, predkovia cicavcov takmer vyhynuli, naopak dinosaurov sa to až tak nedotklo.

riešiť

Krížovka na Líviu

Predchodca gramofónu, (tajnička 1) je jedným z najvýznamnejších vynálezov z konca 19. storočia. Slúžil na záznam aj reprodukciu zvuku a patentoval si ho jeho vynálezca (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Pravoslava

(Tajnička 1) - najrozsiahlejšie vymieranie organizmov v histórii Zeme, nastalo pred približne 250 miliónmi rokov. Vymrelo 77 až 96% všetkých druhov. Napríklad vymreli posledné trilobity. Predkovia dnešných cicavcov - trieda (tajnička 2) stratili dominantné postavenie na úkor predkov dinosaurov - trieda (tajnička 3). Pravdepodobnou príčinou bol výbuch sibírskeho supervulkánu, ktorý spôsobil dramatický pokles kyslíka vo vzduchu aj v moriach a zvýšenie teploty ovzdušia a morí a salintu morí.

riešiť

Krížovka na Perlu

(tajnička 1) vymieranie patrí k najväčím (tajnička 2) na Zemi a zaraďujeme ho do (tajnička 3) vymierania. Nastalo zhruba pred 360-375 miliónmi rokov v dôsledku poklesu hladiny morí a poklesu kyslíka v oceánoch, vďaka čomu vyhynulo 50% všetkých rodov a 70% vtedajších druhov.

riešiť

Krížovka na Zdenka

Druhé najväčšie hromadné vymieranie organizmov na Zemi, nazývané (tajnička 1) vymieranie, nastalo zhruba pred 450 miliónmi rokov. Je zaradené do tzv. veľkej päťky vymierania. Sú dve hypotézy, čo bolo dôvodom tohto javu pri ktorom vymrelo 57% všetkých rodov. Jednou je (tajnička 2) a druhou vulkanizmus.

riešiť

Krížovka na Alfonza

Hmyz, ktorý žije v (tajnička 1), patrí medzi najúspešnejšie formy života. Hlavným dôcvodom jeho úspechu je sociálny spôsob života a vysoký stupeň organizácie života. Ich dokonale organizované kolónie môžu dokonca vytvoriť tzv. (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Bohdanu

Slovo assassin - úkladný vrah sa dostalo do angličtiny pravdepodobne vďaka (tajnička 1). Asasíni boli členovia (tajnička 2) sekty, ktorá používala vraždy vojenských veliteľov na zvrátenie vojny, či predchádzanie vojnám. Asasín pochádza zo slova hašišiun, čo znamená požívateľ hašišu. Hašiš bol v tejto sekte formou odmeny pre verných členov.

riešiť

Krížovka na Ernesta

Pristáli Američania na Mesiaci, či len (tajnička 1)? Tak ako v (tajnička 2) aj vo vesmíre chceli byť jednotkou. Rusi im však zakaždým ukázali "chrbát". Najprv sledovali, ako Rusi vypustili do vesmíru prvú umelú družicu, potom prvého živého tvora a nakoniec prvého človeka. Tieto ruské úspechy mohla zatieniť jediná správa... pristátie človeka na Mesiaci.

riešiť

Krížovka na Drahoslava

Dnes je Zem najbližšie k Slnku, tento jav sa volá (tajnička 1). Netreba však čakať novú vlnu paniky z globálneho otepľovania. Teplejšie u nás nebude, iba na južnej pologuli. Je to kôli sklonu Zeme nadŕžať jednej strane. Čo však poteší je to, že to teplo južanom rýchlejšie skončí. To je kôli tomu, že čím je Zem bližšie k Slnku, tým má väčšiu rýchlosť. Ak by si to Slnko pri tej rýchlosti zmeškal, (tajnička 2) môžeš vidieť za rok.

riešiť

Krížovka na Danielu

Tmavomodrý lazurit, polodrahokam známy pod menom (tajnička 1) bol od nepamäti cenený. Jeho najznámejšie nálezisko sa nachádza v Badachšane, čo je provncia Afganistanu. Používa sa ako modré farbivo (tajnička 2), ale hlavne ako šperk. Najznámejšie využitie je z Chile. Lazuritom zdobené perá, používajú pri diplomatických stretnutiach, samozrejme pokiaľ im ich neukradne český prezident.

riešiť

Spoj sa s nami

google plus - krizofky facebook - krizofky twitter - krizofky
Vyhľadaj Krížovku podľa mena:  
Prihlás sa  |  Registrácia

Dnes má meniny Edita