Online krížovky denne podľa mena v kalendári

   Viac krížoviek získaš vyhľadaním podľa mena.

Krížovka na Radúza

Skýtsky mních (tajnička 1) z Dubrudže, patril v šiestom storočí medzi najvzdelanejších ľudí v Ríme. Je známy prekladmi z gréčtiny do latinčiny ako aj životopismi cirkevných hodnostárov. No, najznámejším sa stal výpočtom tzv. kresťanskej éry - (tajnička 2), ktoré je používané pre číslovanie rokov Gregoriánskeho aj Juliánskeho kalendára.

riešiť

Krížovka na Izabelu

Kniha (tajnička 1) je príbehom ženy zo Somálska, ktorá zažila "vymoženosti" stredoveku ako detská práca, ženská (tajnička 2), či trh s (tajnička 3). Je to príbeh z dvoch svetov, nášho a toho o ktorom netušíme a možno ani nechceme tušiť, že existuje.

riešiť

Krížovka na Marínu

Na severozápade USA v meste (tajnička 1) sa odohráva príbeh slobodných ľudí, žijúcich v jednom dome. Traja muži a tri ženy... ich vzájomné vzťahy, osobné (ne)úspechy úzko súvisia s láskou, jej hľadaním, odmietaním... Film (tajnička 2) je osadený do prostredia miestnej hudobnej scény, ktorá určila trend a ovplyvnila hudbu deväťdesiatych rokoch.

riešiť

Krížovka na Ambróza

V roku 1897 vyrazila z Antverp polárna expedícia pod vedenim Belgičana de (tajnička 1) namierená do Antarktídy. S loďou (tajnička 2) ako prví dosiahli 63. supeň južnej šírky. Prežili dlhých 377 dní v zovretí ľadu, napokon sa úspešne vrátili do Belgicka. Jeden z členov posádky sa neskôr vrátil do Antarktídy aby dosiahol južný pól.

riešiť

Krížovka na Mikuláša

Pred pár rokmi prebeha v Egypte pátracia akcia po najmocnejšej žene Nílu. Išlo o (tajnička 1), prvú ženu, ktorá sa vyhlásila za faraóna. Vládla 20 rokov a po smrti sa stala (tajnička 2). V roku 2007 pri tomografickom skúmani obsahu kanopy, sa našiel zub so zlomeným koreňom. Vďaka porovaniu pevnosti zubnej skloviny nájdeného zubu a zubov jednej z múmií, vedci došli k záveru, že zuby patria jednoznačne jednej osobe. Záhada bola vyriešená.

riešiť

Krížovka na Ota

Medzi najsuchšie miesta na svete patrí púšť na (tajnička 1). Na ploche väčšej ako (tajnička 2), spadne menej zrážok ako na Sahare. V extrémnom prostredí sucha, päťdesiatich stupňov pod nulou a slanej pôdy sa darí iba mikroorganizmom. O tom, že tu kedysi bol život aj vo vyššej forme, dokazujú uchované fosílie v piesku.

riešiť

Krížovka na Barboru

Máloktorý panovník má vo svojom \"životopise\" také úspechy ako perský kráľ (tajnička 1). V priebehu 17 rokov porazil troch rímskych cisárov. Prvý cisár (tajnička 2) skončil ako podstavec pri nasadaní na koňa. Druhý cisár (tajnička 3) bol porazený pri Mešike. Tretí cisár (tajnička 4) mu zaplatil obrovské výkupné za mier, ktorý vydržal dlhšie ako samotný cisár.

riešiť

Krížovka na Oldricha

Obľúbená turistická trasa v Slovenskom raji vedúca cez (tajnička 1), upúta scenériou kolmých vysokých skál s najznámejším (tajnička 2) výhľadom. Najatraktívnejšie úseky trasy sú tie, na ktorých turisti kráčajú po železných stúpadlách zapustených do skaly priamo nad hladinou rieky. Trasa je atraktívna aj v zime, kedy ponúka množstvo ľadopádov a ľadových píšťal.

riešiť

Krížovka na Bibiánu

Kriminálna komédia (tajnička 1) s výborne rozohranými zápletkami, ktorú natočil britský režisér (tajnička 2), je kvalitnou zmesou akcie, čierneho humoru a zlých (tajnička 3). Filmu nechýba nápad ani zvučné obsadenie, je plný zvratov a prekvapení.

riešiť

Krížovka na Edmunda

Petrus Sabbatius pochádzal z roľníckej rodiny, napriek tomu sa stal cisárom, známym pod menom (tajnička 1) Veľký. Snažil sa o obnovenie rímskeho impéria. Jeho prvým krokom na území zaniknutej Zapadorímskej ríše bolo vymazanie Vandalov v severnej Afrike a v podstate aj v zozname etník. Vytlačil Ostrogótov z územia dnešného Talianska. Počas jeho vlády bol postavený chrám Božej múdrosti, známy ako (tajnička 2), prebehlo povstanie (tajnička 3), ako aj vpád Slovanov na Peloponéz...

riešiť

Spoj sa s nami

google plus - krizofky facebook - krizofky twitter - krizofky
Vyhľadaj Krížovku podľa mena:  
Prihlás sa  |  Registrácia

Dnes má meniny Radúz