Online krížovky denne podľa mena v kalendári

   Viac krížoviek získaš vyhľadaním podľa mena.

Krížovka na Kornela

Labutie jazero, Don Quijote, Carmen, Umierajúca labuť sú diela pri ktorých zažiarila hviezda baletu Maja Plisecká. Podobne ako milióny iných (tajnička 1) detí, mala kruté detstvo. Keď mala trinásť rokov, komunisti jej zastrelili otca, matku s jej sedem mesačným bratom poslali do gulagu. S baletom začala ako deväť ročná a až do vysokého veku aktívne tancovala. Ako (tajnička 2) ročná zožala hodinový aplaus za vystúpenie Carmen v Madridskom Národnom divadle.

riešiť

Krížovka na Katarínu

\"Som (tajnička 1), ale liečim sa\" je bláznivá komédia z konca sedemdesiatych rokov. (tajnička 2) Richard ako vždy aj tu hrá (tajnička 3) blázna. Jedna vydarená scénka z filmu zachytáva situáciu, keď sa hlavný hrdina snaží osloviť ženu pomocou vchodového zvončeka, ale po zazvonení, vždy utečie.

riešiť

Krížovka na Emíliu

"Poturčenec horší Turka" tak sa hovorilo (tajnička 1), teda ľuďom, ktorí boli odvlečení na turecké územie, kde prešli "preškolením" a následne boli posielaní naspäť vo forme vraždiacich a drancujúcich jednotiek. Táto udalosť bola zveršovaná v jednej z najkrajších básni slovenského romantizmu (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Klementa

Vynikajúci rímsky rečník (tajnička 1), bol filozofom bez vlastnej originálnej náuky, avšak vďaka vlastnej interpretácii stoickej filozofie sa zaradil medzi jej popredných predstaviteľov. Bol učiteľom (tajnička 2), neskoršieho cisára. Za života si našiel množstvo odporcov, vyčítali mu pokrytectvo, nesúlad medzi jeho učením a okázalým súkromným životom, (víno pil, vodu kázal). Po smrti sa stal jedným z mála pohanských učencov, ktorých církev prijala za svoje vzory.

riešiť

Krížovka na Cecíliu

Slávna vzbura na Bounty, vyšla knižne a bola niekoľkokrát sfilmovaná. Pozornosť si zaslúži dôvod vzbury stelesnený v osobe veliteľa Williama Bligha. Tvrdá disciplína na lodi, bola v ostrom kontraste (tajnička 1) života na ostrove Tahity. Po polroku života na ostrove sa námorníci ťažko vracali do starých koľají. Vrcholom bolo pre nich, zníženie prídelu vody kôli sadeniciam chlebovníka, ktoré mali prednosť. Po vzbure Bligh a par verných na malom člne a s minimom zásob prekonali takmer sedem tisíc kilometrov, kým dorazili na Timor, (tajnička 2) britskú základňu. Je to výkon, ktorý si zaslúži obdiv.

riešiť

Krížovka na Elvíru

Staroveké egyptské mesto Kanóby postihli tri katastrofy. Prvou bola náboženská vojna. V roku 391 fanatický (tajnička 1) zničili Sarapisov chrám, sfingy a sochy. Druhou bola (tajnička 2) stavebná činnosť. Po roku 641 sa mramor, vápenec a sochy z mesta stávajú stavebným materiálom pre nové paláce. Treťou najničivejšou bolo (tajnička 3) a pokles pevniny pod morskú hladinu v 8. storočí.

riešiť

Krížovka na Félixa

O estetickom myslení Leonarda svedčí aj návrh mosta z roku 1502, ktorý mal viesť ponad Zlatý roh v (tajnička 1). Samotná realizácia sa trochu posunula v čase a priestore. Nórsky umelec Vebjorn Sand sa nadchol Leonardovým návrhom a postavil "jeho" most ponad (tajnička 2) pri Osle.

riešiť

Krížovka na Alžbetu

Medzi klenoty naších hôr rozhodne patria (tajnička 1). Ich dominanta (tajnička 2) sa síce nemôže rovnať výškou tatranským končiarom, no čo sa týka náročnosti výstupu, "hravo" ich prekoná. Výstup na vrchol je podľa medzinárodnej horolezeckej stupnice ohodnotený stupňom V. Zatiaľ čo najťažšie dostupný štít Tatier má len "trojku".

riešiť

Krížovka na Eugena

Ako tanečný pár, kde sa partneri jeden druhému stále dívajú do tváre, obieha planétka (tajnička 1) a jej mesiac (tajnička 2) okolo Slnka. Okolo svojích osí sa zhodne otočia za 6,4 dňa. Takáto rotácia, pri ktorej teleso zdanlivo nehybne visí nad určitým bodom povrchu druhého, sa nazýva (tajnička 3) rotácia.

riešiť

Krížovka na Klaudiu

Zhruba pred 500 rokmi položil protestantský kazateľ Menno Simons základy náboženského smeru, spoločenstvo novokrstencov tzv. (tajnička 1). Ich kolónie sú roztrúsené po celom svete. Príklad ako vyzerá ideálna kolónia je z Paragaya. Kolóniu tu tvoria osady po 25 domov so školou a kostolom.. Osady sú oddelené poliami, pretože (tajnička 2) je zdrojom ich obživy. Rádio, televízia, mobil, či počítač nie sú podporované a v podstate nie je na ne ani čas, ani elektrina. Ich ideálom je mať 13 detí (s jednou ženou), preto na "somariny" nie je čas.

riešiť

Spoj sa s nami

google plus - krizofky facebook - krizofky twitter - krizofky
Vyhľadaj Krížovku podľa mena:  
Prihlás sa  |  Registrácia

Dnes má meniny Kornel