Online krížovky denne podľa mena v kalendári

   Viac krížoviek získaš vyhľadaním podľa mena.

Krížovka na Violu

Už nemé filmy boli kontroverzné. Napríklad film (tajnička 1) na jednej strane vštepuje vlastenectvo a vykresľuje vznik národa z rôznych samostatných štátov po občianskej vojne, na druhej strane poukazuje na černochov a (tajnička 2), ako na deštruktívnu zložku v štáte. Čím si získal množstvo priaznivcov, ale aj odporcov.

riešiť

Krížovka na Gizelu

Už je to tu, blíži sa leto, horúčavy a na naše sídliská prichádza obdobie vône psích výkalov - fekálne obdobie. Ako to už u nás chodí, čím (tajnička 1) pes, tým menšia ochota jeho majiteľa zohnúť sa po hovno. Prečo by to aj robil? Veď už v hlave má nasrané. A vôbec, kto ho prinúti? Ako upozorniť úrady na to, že psie výkaly sú nebezpečné najmä pre deti a mali by to už konečne riešiť? Jed na potkany je riešením, ktoré nerozlišuje dobrých psíčkarov, od tých zlých. No na druhej strane účinne nahradí (tajnička 2) a ukonči fekálne obdobie. Je to kruté? Máte iné riešenie?

riešiť

Krížovka na Svetozára

Jednou z najviac cenených húb je muchotrávka (tajnička 1). Ako vzácna delikatesa bola podávaná na dvoroch rímskych cisárov a neskôr pápežov. Nájsť ju môžeme napríklad v okolí Košíc. Zbierať sa však nesmie, patrí medzi zákonom chránené druhy, takže vychutnať si ju môžu iba naši pozitívne diskriminovaní (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Žofiu

Prvým civilným lietadlom od rozpadu ZSSR v strednej triede je "stovka" (tajnička 1) od spoločnosti Suchoj. Lietadlo vzniko v spolupráci zo zahraničnými firmami a má nahradiť známe TU-134. Jeho hlavnými konkurentmi sú (tajnička 2) a Embraer.

riešiť

Krížovka na Bonifáca

Pod Himalájmi vo výške o pár stoviek vyššej ako naše Tatry sa nachádza najväčšie (tajnička 1), ktoré je súčasťou rovnomenného národného parku (tajnička 2). Ideálne obdobie pre návštevu tohto miesta sú jarné a jesenné mesiace, nakoľko letá sú tu príliš horúce a zimy naopak strašne mrazivé a navyše k mnohým miestam sa pre sneh nedá dostať. Jazero a okolie je domovom mnohých zvierat tie najznámejšie sú červená panda a (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Serváca

Jedna z najlepších kníh, ktorú napísal (tajnička 1), patrí medzi najlepšie protivojnové romány vôbec. Románom (tajnička 2) dokonale popísal bezmocnosť a beznádej radového vojaka, kde jeho najbližším nepriateľom je jeho veliteľ.

riešiť

Krížovka na Pankráca

(Tajnička 1) patrí medzi najvýraznejších maliarov v histórii umenia. Známy sa stal svojským použitím svetla vo svojích dielach. Jeden z jeho obrazov odštartoval baroko vo výtvarnom umení, druhým si poštval cirkevných hodnostárov proti sebe. V slávnom obraze (tajnička 2), ktorý mal stáť v Bazilike sv. Petra, totiž zobrazil skutočných ľudí, čo sa hlboko dotklo kardinálov. Nie však všetkých. Kardinál Borghese po tom ako obraz odsúdili jeho kolegovia, ho rád vystavil vo svojej honosnej vile.

riešiť

Krížovka na Blaženu

Upršané počasie a rastúce teploty prajú hubám. V dubových a bukových lesoch však treba byť opatrný a dávať si pozor na muchotrávku zelenú, ktorej mladé (tajnička 1) sú ľahko zameniteľné so šampiňómi. (Tajnička 2) z tejto huby je nebezpečná v tom, že keď nastanú príznaky otravy je už väčšinou pre labužníka neskoro, nakoľko (tajnička 3) sa vstrebali do organizmu.

riešiť

Krížovka na Viktóriu

Krátko po napadnutí Juhoslávie Nemcami v roku 1941, začali chorvátski (tajnička 1) etnické čistky. Zriadili niekoľko koncentračných táborov, ako napríklad známy (tajnička 2), v ktorých mimoriadne brutálnym spôsobom likvidovali ľudí, prevažne Srbov. Je iróniou, že samotné nacistické Nemecko podalo protest proti zlému zaobchádzaniu so Srbmi. Chorváti zabili počas vojny zhruba pol milióna ľudí. Medzi obeťami boli aj Slováci, ktorí žili vo väčšej miere na území Chorvátska od začiatku 18. storočia.

riešiť

Krížovka na Rolanda

Zem má svojho (tajnička 1). Týmto výrazom nazývame planétky, alebo asteroidy, ktoré obiehajú po rovnakej obežnej dráhe, ako planéta. Konkretne táto planétka bola objavená (tajnička 2) v roku 2010. Zaujímavou môže byť rýchlosť, ktorou sa objekty pohybujú, najmä ak je u oboch telies rôzna a teda jedno teleso časom doženie druhé.

riešiť

Spoj sa s nami

google plus - krizofky facebook - krizofky twitter - krizofky
Vyhľadaj Krížovku podľa mena:  
Prihlás sa  |  Registrácia

Dnes má meniny Viola