Online krížovky denne podľa mena v kalendári

   Zobrazujeme posledných 10 Online krížoviek. Pre ďalšie krížovky klikni v menu na pravo.

Krížovka na Elvíru

Staroveké egyptské mesto Kanóby postihli tri katastrofy. Prvou bola náboženská vojna. V roku 391 fanatický (tajnička 1) zničili Sarapisov chrám, sfingy a sochy. Druhou bola (tajnička 2) stavebná činnosť. Po roku 641 sa mramor, vápenec a sochy z mesta stávajú stavebným materiálom pre nové paláce. Treťou najničivejšou bolo (tajnička 3) a pokles pevniny pod morskú hladinu v 8. storočí.

riešiť

Krížovka na Félixa

O estetickom myslení Leonarda svedčí aj návrh mosta z roku 1502, ktorý mal viesť ponad Zlatý roh v (tajnička 1). Samotná realizácia sa trochu posunula v čase a priestore. Nórsky umelec Vebjorn Sand sa nadchol Leonardovým návrhom a postavil "jeho" most ponad (tajnička 2) pri Osle.

riešiť

Krížovka na Alžbetu

Medzi klenoty naších hôr rozhodne patria (tajnička 1). Ich dominanta (tajnička 2) sa síce nemôže rovnať výškou tatranským končiarom, no čo sa týka náročnosti výstupu, "hravo" ich prekoná. Výstup na vrchol je podľa medzinárodnej horolezeckej stupnice ohodnotený stupňom V. Zatiaľ čo najťažšie dostupný štít Tatier má len "trojku".

riešiť

Krížovka na Eugena

Ako tanečný pár, kde sa partneri jeden druhému stále dívajú do tváre, obieha planétka (tajnička 1) a jej mesiac (tajnička 2) okolo Slnka. Okolo svojích osí sa zhodne otočia za 6,4 dňa. Takáto rotácia, pri ktorej teleso zdanlivo nehybne visí nad určitým bodom povrchu druhého, sa nazýva (tajnička 3) rotácia.

riešiť

Krížovka na Klaudiu

Zhruba pred 500 rokmi položil protestantský kazateľ Menno Simons základy náboženského smeru, spoločenstvo novokrstencov tzv. (tajnička 1). Ich kolónie sú roztrúsené po celom svete. Príklad ako vyzerá ideálna kolónia je z Paragaya. Kolóniu tu tvoria osady po 25 domov so školou a kostolom.. Osady sú oddelené poliami, pretože (tajnička 2) je zdrojom ich obživy. Rádio, televízia, mobil, či počítač nie sú podporované a v podstate nie je na ne ani čas, ani elektrina. Ich ideálom je mať 13 detí (s jednou ženou), preto na "somariny" nie je čas.

riešiť

Krížovka na Agnesu

Medzi najnebezpečnejšie spôsoby zaobstarania obživy, určite patrí aj rybolov na rieke Kongo. Neďaleko mesta (tajnička 1) si obyvatelia dedín postavili drevené lešenie priamo v najdravšom úseku rieky, v prerejách (tajnička 2). Loziac po tomto chabom lešení, hádžu do "vriacej" vody koše z tŕstia na chytanie rýb. Každý chybný pohyb je jednosmernou cestou pod hladinu.

riešiť

Krížovka na Leopolda

Vzorom veľkého osvieteneckého encyklopedistu Denisa Diderota bol Uhorský encyklopedista (tajnička 1), uvedomelý Slovák. Verejne podporoval Františka II. Rákociho, za čo bol osúdený na trest smrti. Naštastie bol omilostený, aby neskôr samotný cisár financoval jeho vlastivedné práce. Založil Uhorskú učenú spoločnosť, ale tá zanikla kôli jezuitom. Na druhej strane dostal jedno z najvyšších cirkevných vyznamenaní a to pápežskú zlatú medailu. Vo svojích prácach často hovorí o prirodzenom nadaní a pracovitosti (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Irmu

Koncom osemdesiatych rokov zažil pop výbuch nemeckej supernovy (tajnička 1). Skupina si získala priaznivcov po celom svete a získavala rôzne ocenenia, ako najlepší speváci, tančníci podobne. Vrcholom úspechu bolo získanie ceny Grammy. O to väčšie bolo prekvapenie, keď na živom koncerte MTV, došlo ku komickej situácii, keď skladba Girl You Know It's True začala preskakovať a pasáž "Girl, you know it's..." znela stále dookola. Speváci ešte chvíľu predstierali, spev a tancovali, no potom ušli do zákulisia. (tajnička 2) bolo na svete. Dvojica nikdy nespievala iba otvárala ústa.

riešiť

Krížovka na Stanislava

Michelangelo sedemnásteho storočia, tak by sme mohli nazvať (tajnička 1) sochára, maliara a architekta Berniniho. Mnohé rímske pamiatky nesú jeho "rukopis". Medzi jeho naznámejšie dielo patrí súsošie Apolón a Dafné, kde geniálnym spôsobom vystihol moment, kedy Nymfu Dafné, prenasledovanú Apolónom, zachráni otec tým, že ju premení na (tajnička 2) strom.

riešiť

Krížovka na Svätopluka

"Postoj pútnik a zvestuj Lakedemóňanom, že my tu mŕtvi ležíme ako zákony kázali nám". Tento nápis, ktorého autorom je (tajnička 1) pripomína slávnu bitku v priesmyku (tajnička 2). Tam sa proti státisícovej presile Peržanov, postavilo tristo Sparťanov a asi sedemsto Thesianov. Vybrali si smrť v boji a do hrobu si so sebou zobrali asi dvadsaťtisíc Peržanov.

riešiť

Spoj sa s nami

google plus - krizofky facebook - krizofky twitter - krizofky
Napíš svoje meno:  
Prihlás sa  |  Registrácia

Dnes má meniny Elvíra