Online krížovky denne podľa mena v kalendári

   Viac krížoviek získaš vyhľadaním podľa mena.

Krížovka na Kristiána

Slávny španielsky maliar (tajnička 1) maľoval to, čo videl a provokoval. Vysmieval sa šľachte, jej príslušníkov znázorňoval ako lenivcov a somárov, ktorí odmietali pracovať z dôvodu, že sú (tajnička 2). Dnes by ich nakreslil asi ako Grékov. Pohoršenie vyvolal aj portrétom "nahá Maja". Dokonca sa musel preto obhajovať pred inkvizíciou. Podotýkam, že v 19 storočí nevládol v Španielsku Taliban. Namiesto premaľovania pôvodného portrétu, namaľoval ten istý ešte raz, ale už ako "oblečená Maja".

riešiť

Krížovka na Lukáša

Sto rokov samotky pre kolumbijského narkobaróna a sto rokov samoty kolumbijského spisovateľa sú dve rozdielne veci, avšak obe sú (tajnička 1). Márquezov román má pozoruhodný dej, popisuje príbeh mesta Macundo, jeho vznik i zánik. Príčom zánik mesta končí naozaj originálne. Kroniku mesta rozlúšti Aureliano Babilonia. Zároveň zití, že sa jedná o (tajnička 2) a zomiera hneď nato, ako sa o svojej smrti dočíta v kronike.

riešiť

Krížovka na Hedvigu

Literárne postavy Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová z trilógie (tajnička 1) sú, ak to tak môžme nazvať deti, ktoré sa narodili po matkinej smrti. Ich autor (tajnička 2) sa nedožil vydania kníh, tomu však nezabránilo, stať sa v roku 2008 druhým najpredávanejším autorom na svete. Aj keď zarobil takto kopec peňazí, jeho postoj k peniazom ostáva (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Vladimíru

Speváčka (tajnička 1) má výrazný hlas s veľkým rozsahom. Kariéru začala ako tanečnica pre MTV Club, no čoskoro jej (tajnička 2) I’m Outta Love prerazil do sveta. Po vyhratom boji s rakovinou, nahrala svoj tretí album, na ktorom zachýtáva boj s touto chorobou. Veľkou udalosťou pre mnohých z nás, bolo jej vystúpenie na štadióne v Petržalke.

riešiť

Krížovka na Teréziu

Pamätáte si ich? (tajnička 1) - veselé postavičky z námestí a športových hál. Takmer (tajnička 2) výzor - igelitka s nákupom v jednej ruke a palička na podopretie v druhej. O tom, že výzor tejto na prvý pohľad bezbrannej postavičky je klamlivý, sa mnohí presvedčili pri pokuse o kritiku ich idolu ... v dosahu tej paličky. Čas nezastavíš, postavičky zmizli, idol zaujal ich miesto, avšak namiesto igelitky nosí nákup v drahom aute, namiesto paličky má ochranku.

riešiť

Krížovka na Borisa

"Nazdar bratmmm!" Autora tohto takmer zľudoveného výroku (tajnička 1), je úplne zbytočné dávať do tajničky. Pozná ho snáď každý. Možno aj vďaka reklame mi raz moja 6-ročná dcéra namiesto ahoj oci, povedala "nazdar bratmmm"... s úsmevom od ucha k uchu. No, čo som mal robiť... "tak som chytil moju dcermmm pod pazmmchmmm, zdvihol do vzdmmchmmm a dal jej na lice pmmsmmm. Chápeš bratmmm...?!" Je zaujímavé sledovať deti ako vnímaju reklamu v TV. Správajú sa (tajnička 2) a často reagujú na scény, ktoré by sme si ináč nevšimli.

riešiť

Krížovka na Kolomana

Keď chce lekár zachrániť pacienta, tak mu nádor z tela vyreže. Nebude predsa nádoru dodávať živiny, aby rástol a nakazil ďalšie bunky. Som rád, že eurosocialisti, či skôr (tajnička 1) z Bruselu, nie sú lekári. Konečne som pochopil, prečo sa britská ekonomika nechce spojiť s európskou. Jeden muž sa postavil proti EU. Ale je on ten zlý? Pripomína mi to situáciu, keď po vojne Slováci volili demokratov a Česi komunistov. A kedže Čechov bolo viac, posrali život aj nám. Po poslednej euroblamáži sme ostali za exotov my, pričom leniví Gréci sú asi (tajnička 2) a novým štandardom Európy.

riešiť

Krížovka na Maximiliána

Určite ste sa stretli so situáciou, keď podriadený je ďaleko schopnejší ako nadriadený, či už v práci alebo na vojne. Skrátka momentálne postavenie človeka vytvára skreslený obraz jeho celkových daností, ktoré sa prejavia neskôr. Príkladom môže byť čašník-študent budúci neurochirurg, ktorého šikanuje hocaký nagelovaný panáčik. Tento jav však nie je nový, so stoickym kľudom, by o tom mohol rozprávať popredný predstaviteľ stoickej filozofie (tajnička 1), mimochodom otrok. Jeho známe citáty sú príkladom toho, ako nájsť vnútorný pokoj a šťasie v situáciach, ktoré nedokážeš zmeniť: "Nikdy nehovor stratil som, ale (tajnička 2)", "Nechci to, čo nie je, chci to, čo je".

riešiť

Krížovka na Valentínu

Zakladateľ (tajnička 1) filozofickej školy (tajnička 2) odmietal predstavu, že boh má ľudskú podobu a vlastnosti. Takisto odmietal vieru o putovaní ľudskej duše ako aj vieru v zázraky. Je vôbec prvým gréckym filozofom, ktorý sa postavil proti tradičnému (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Slavomíru

Dňa 28.6.1389 sa odohrala na Kosovom Poli bitka, ktorá na dlhé stáročia zmenila dejiny Balkánu a Európy. Brániť svoju zem a zastaviť rozpínavosť Turkov sa pokúsili srbské vojská pod vedením cára (tajnička 1). Prvý (tajnička 2) sultán Murad I. však Srbov takmer na hlavu porazil, pričom padol aj samotný srbský cár. Murad sa však z víťazstva netešil. Srbský národný hrdina Miloš Obilič mu vrazil dýku do hrude, čím mu predstavil vlastnú verziu úlohy Turkov v Európe. Žiaľ ani smrť sultána nezastavila pohromy, ktoré osmani so sebou priniesli, ako islám, (tajnička 3), otroctvo a neskôr telenovely.

riešiť

Spoj sa s nami

google plus - krizofky facebook - krizofky twitter - krizofky
Vyhľadaj Krížovku podľa mena:  
Prihlás sa  |  Registrácia

Dnes má meniny Kristián