Online krížovky denne podľa mena v kalendári

   Viac krížoviek získaš vyhľadaním podľa mena.

Krížovka na Albínu

(Tajnička 1) bola anketa popularity hudobných interpretov, organizovaná od roku 1962 do roku 1991 časopisom (tajnička 2). Počas komunizmu boli výsledky ankety upravované podľa potrieb režimu. Anketa bola obnovená v roku 1996 s takmer pôvodnými víťazmi, zrejme z nostalgie.

riešiť

Krížovka na Ivicu

Režisér (tajnička 1) natočil komédiu o rozlúčke so slobodou svojským spôsobom. Film (tajnička 2) začína vlažne až nudne, postupne dej začína byť zaujímavý a nabaľuje vtipné situácie. Vyvrcholenie filmu režisér posunul až na samotný záver, kedy pomedzi záverečné titulky, sú zobrazované fotografie, ktoré vysvetľujú celú rozlúčku so slobodou tak, že vyvolávajú plač od smiechu.

riešiť

Krížovka na Branislavu

Spoločný predok človeka a (tajnička 1) žil zhruba pred 14 miliónmi rokov v Ázii. To viedlo k teórii evolúcie ľudoopov "na skok do Ǎzie a zasa naspäť" a dvoch migračných vlnách. Prvá vlna populácie ľudoopov migrovala z Afriky do Ázie. Vzišli z nej všetci ázijský ľudoopi. Druhá vlna populácie ľudoopov migrovala z Ázie do Afriky, kde medzitým pôvodná (tajnička 2) populácia ľudoopov vyhynula. Z druhej migračnej vlny vzišli dnešní africkí ľudoopi, vrátane ľudí.

riešiť

Krížovka na Luciu

(Tajnička 1) je tretí najväčší (tajnička 2) na svete. Jeho územie patrí trom krajinám. Jedna z nich (tajnička 3), patri k trom krajinám na svete, ktoré majú nulový štátny dlh.

riešiť

Krížovka na Otíliu

"Varus, Varus, vráť mi moje légie!" Slávny výrok (tajnička 1) rímskeho cisára, po strate troch légií v Teutoburskom lese. O tie ho pripravil Varus, neschopný veliteľ, ktorý sa nechal vlákať do pasce, ktorú mu pripravil vodca (tajnička 2) Armínius.

riešiť

Krížovka na Hildu

Z pozície najvyššieho (tajnička 1), uskutočnil v roku 46 pred n.l. Gaius Julius Caesar veľkú reformu kalendára. S pomocou gréckeho matematika (tajnička 2) natiahol rok 46 pred n.l. na 445 dní, aby dorovnal občiansky kalendár so skutočným. Zaviedol 365 dňový rok s dvanástimi mesiacmi, každý štvrtý bol prestupný. Tento juliánsky kalendár platil až do roku 1582.

riešiť

Krížovka na Radúza

Skýtsky mních (tajnička 1) z Dubrudže, patril v šiestom storočí medzi najvzdelanejších ľudí v Ríme. Je známy prekladmi z gréčtiny do latinčiny ako aj životopismi cirkevných hodnostárov. No, najznámejším sa stal výpočtom tzv. kresťanskej éry - (tajnička 2), ktoré je používané pre číslovanie rokov Gregoriánskeho aj Juliánskeho kalendára.

riešiť

Krížovka na Izabelu

Kniha (tajnička 1) je príbehom ženy zo Somálska, ktorá zažila "vymoženosti" stredoveku ako detská práca, ženská (tajnička 2), či trh s (tajnička 3). Je to príbeh z dvoch svetov, nášho a toho o ktorom netušíme a možno ani nechceme tušiť, že existuje.

riešiť

Krížovka na Marínu

Na severozápade USA v meste (tajnička 1) sa odohráva príbeh slobodných ľudí, žijúcich v jednom dome. Traja muži a tri ženy... ich vzájomné vzťahy, osobné (ne)úspechy úzko súvisia s láskou, jej hľadaním, odmietaním... Film (tajnička 2) je osadený do prostredia miestnej hudobnej scény, ktorá určila trend a ovplyvnila hudbu deväťdesiatych rokoch.

riešiť

Krížovka na Ambróza

V roku 1897 vyrazila z Antverp polárna expedícia pod vedenim Belgičana de (tajnička 1) namierená do Antarktídy. S loďou (tajnička 2) ako prví dosiahli 63. supeň južnej šírky. Prežili dlhých 377 dní v zovretí ľadu, napokon sa úspešne vrátili do Belgicka. Jeden z členov posádky sa neskôr vrátil do Antarktídy aby dosiahol južný pól.

riešiť

Spoj sa s nami

google plus - krizofky facebook - krizofky twitter - krizofky
Vyhľadaj Krížovku podľa mena:  
Prihlás sa  |  Registrácia

Dnes má meniny Albína