Online krížovky denne podľa mena v kalendári

   Viac krížoviek získaš vyhľadaním podľa mena.

Krížovka na Elu

Nebožtík (tajnička 1) je plný poetického humoru. Je to príbeh človeka, ktorý bol omylom vyhlásený za mŕtveho a ktorý tento fakt zoberie ako šancu na zmenu vo svojom živote. Sfilmovanie tohoto diela sa stalo autorovi osudným. (Tajnička 2) pri natáčaní dostal zápal pľúc a neskôr zomrel.

riešiť

Krížovka na Želmíru

Barokový maliar Velázquez, bol dvorným maliarom Filipa IV. Maľoval hlavne kráľovskú rodinu. Obraz (tajnička 1) je jeho vrcholným dielom. Okrem iného je známy aj tým, že namaľoval len jeden akt - (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Júliu

Hudobníci sú oceňovaní rôznymi cenami, obletovaní rôznymi ponukami. Ale len po dvoch sú pomenovaní pavúci. Biológ (tajnička 1) schoval do mien novoobjavených pavúkov Myrmekiaphila (tajnička 2) a Masiakasaurus (tajnička 3) svojich obľubených interpretov.

riešiť

Krížovka na Zinu

Muchotrávka (tajnička 1) je okrasou naších lesov. Patrí medzi jedovaté huby aj keď v minulosti ju naši slovanskí predkovia varili s pivom, kôli jej (tajnička 2) účinkom. Jej pomenovanie vzišlo z jej použitia na trávenie múch. Do osladenej vody sa namáčali klobúčiky a takto pripravený nápoj sa podával dotieravému hmyzu. Tento recept neskúšajte v dosahu detí.

riešiť

Krížovka na Bernarda

Vrcholná (tajnička 1) je obdobím vzniku univerzít a hlavne dvoch reholí dominikánov a františkánov. Kým dominikáni sa opierali o učenie (tajnička 2), františkáni inklinovali k (tajnička 3). Pre toto obdobie sú charakteristické teologické sumy, teda encyklopédie vtedajšieho vedenia.

riešiť

Krížovka na Gertrúdu

Skladba Sweet (tajnička 1) od kapely (tajnička 2) je pre svoj text, ktorým obraňuje južanov, niekedy označovaná ako rasistická. Veď v USA je všetko možné... Skladba je však symbolom Ameriky a dostala sa do mnochy filmov, ako Con Air, Forest Gump a mnohých dalších.

riešiť

Krížovka na Violu

Už nemé filmy boli kontroverzné. Napríklad film (tajnička 1) na jednej strane vštepuje vlastenectvo a vykresľuje vznik národa z rôznych samostatných štátov po občianskej vojne, na druhej strane poukazuje na černochov a (tajnička 2), ako na deštruktívnu zložku v štáte. Čím si získal množstvo priaznivcov, ale aj odporcov.

riešiť

Krížovka na Gizelu

Už je to tu, blíži sa leto, horúčavy a na naše sídliská prichádza obdobie vône psích výkalov - fekálne obdobie. Ako to už u nás chodí, čím (tajnička 1) pes, tým menšia ochota jeho majiteľa zohnúť sa po hovno. Prečo by to aj robil? Veď už v hlave má nasrané. A vôbec, kto ho prinúti? Ako upozorniť úrady na to, že psie výkaly sú nebezpečné najmä pre deti a mali by to už konečne riešiť? Jed na potkany je riešením, ktoré nerozlišuje dobrých psíčkarov, od tých zlých. No na druhej strane účinne nahradí (tajnička 2) a ukonči fekálne obdobie. Je to kruté? Máte iné riešenie?

riešiť

Krížovka na Svetozára

Jednou z najviac cenených húb je muchotrávka (tajnička 1). Ako vzácna delikatesa bola podávaná na dvoroch rímskych cisárov a neskôr pápežov. Nájsť ju môžeme napríklad v okolí Košíc. Zbierať sa však nesmie, patrí medzi zákonom chránené druhy, takže vychutnať si ju môžu iba naši pozitívne diskriminovaní (tajnička 2).

riešiť

Krížovka na Žofiu

Prvým civilným lietadlom od rozpadu ZSSR v strednej triede je "stovka" (tajnička 1) od spoločnosti Suchoj. Lietadlo vzniko v spolupráci zo zahraničnými firmami a má nahradiť známe TU-134. Jeho hlavnými konkurentmi sú (tajnička 2) a Embraer.

riešiť

Spoj sa s nami

google plus - krizofky facebook - krizofky twitter - krizofky
Vyhľadaj Krížovku podľa mena:  
Prihlás sa  |  Registrácia

Dnes má meniny Ela