Online krížovky denne podľa mena v kalendári

   Zobrazujeme posledných 10 Online krížoviek. Pre ďalšie krížovky klikni v menu na pravo.

Krížovka na Eugéniu

Vyvrcholením útlaku maďarskej cirkevnej a štátnej moci voči Slovákom, boli udalosti z októbra 1907, ktoré sa odohrali v Černovej. Streľba žandárov do davu neozbrojených ľudí si vyžiadala mnoho obetí. Tých ktorí prežili, odsúdili na žalár. Za túto masakru zvanú aj (tajnička 1) nesie zodpovednosť vtedajší (tajnička 2) biskup Sándor Párvy.

riešiť

Krížovka na Olympiu

Slovensko bolo do 19. storočia jedinou krajinou na svete, kde sa ťažili opály zvané "Dubnický Harlekýn". Ich ložisko je v (tajnička 1) vrchoch, pod vrchom (tajnička 2). Najznámejší opál z tejto lokality našli v koryte rieky a nachádza sa v Prírodovednom múzeu vo (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Ľudmilu

Najvyššou a najlepšie zachovanou sopkou v strednej Európe je "vyoká, divá" (tajnička 1)pod ňou sa nachádza "dedina (tajnička 2) volaná". Po jej okolí sa často "túlal" a čerpal tam inšpirácie náš známy básnik (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Jolanu

V medziriečí Zambezi a (tajnička 1) vznikla (tajnička2) ríša. Jej zakladateľmi boli bantusky hovoriaci (tajnička 3), ktorí sa v oblasti usadili v prvom tisícročí nášho letopočtu. Obyvatelia sa zaoberali prevažne ťažbou zlata, medi a železnej rudy, stavali kamenné tvŕdze a kultovné stavby. Pôvodný kmeňový zväz sa neskôr pretransformoval na mocnú ríšu, na ktorej čele stál vládca s titulom Mwana Mutapa. Krajina prekvitala až do 17. storočia, udržiavala nepriame obchodné styky s Arabmi. V tom období sa (tajnička 4) podarilo ovládnuť severnú časť ríše. Južná časť sa osamostatnila pod nadvládou Čangamirov z kmeňa Rozwi.

riešiť

Krížovka na Ľudomila

Pinky, vtáci z ostrovov (tajnička 1), ktorým sa zmenil zobák podľa miestnych podmienok, inšpirovali Charlesa Darwina k odvodeniu princípov evolúcie (tajnička 2) výberom.

riešiť

Krížovka na Ctibora

Anolis (tajnička 1) sa stal prvým jašterom, ktorého genóm sa podarilo vedcom dekódovať. Pri porovnaní s genómom (tajnička 2), došlo k objasneniu pôvodu približne 100 úsekov tzv. zachovávanej nekódujúcej DNA, no keďže v genóme dlhodobo pretrváva, musí mať určitú, hoci dosiaľ neznámu dôležitú funkciu. Vedci tiež odhalili pohlavné (tajnička 3) anolisov, ktoré sú rovnako delené ako u cicavcov.

riešiť

Krížovka na Máriu

Na vápencovom brale, nad riekou Váh blízko (tajnička 1) sa vypína zrúcanina hradu (tajnička 2), označovaného ako najbezpečnejší hrad Považia. Jeho najznámejšou hradnou paňou bola Žofia Bosniaková, nazývaná (tajnička 3).

riešiť

Krížovka na Bystríka

Na prelome 16. storočia vrcholí v Taliansku (tajnička 1.). Do tejto doby sa narodil Niccolo (tajnička 2.), ktorý vo svojom diele (tajnička 3.) vyjadril presvedčenie o nezávislosti politického zriadenia od morálky a náboženstva.

riešiť

Krížovka na Olega

Úryvok z knihy (tajnička 1). „Po dlhých plačoch sme urobili takúto dohodu: po prvé, nikdy (tajnička 2) neopustím a ostanem jej manželom; po druhé, bez jej dovolenia sa nikde nevzdialim; po tretie, stálu milenku mať nikdy nebudem; po štvrté, dovoľuje mi niekedy kuknúť na (tajnička 3), ale nie ináč ako s jej tajným vedomím...“

riešiť

Krížovka na Martinu

Lorenzo (tajnička 1.) bol mecénom umelcov, štátnik, diplomat, ktorý urobil z (tajnička 2.) slávne centrum umenia. Je paradoxom, že poskytol útočisko človeku, ktorý neskôr vyhnal jeho rodinu z mesta. Tým človekom bol Girolamo (tajnička 3.), dominikánsky mních známy svojími kázňami plnými hnevu, pre ktoré neskôr sám skončil na hranici.

riešiť

Spoj sa s nami

google plus - krizofky facebook - krizofky twitter - krizofky
Napíš svoje meno:  
Prihlás sa  |  Registrácia

Dnes má meniny Eugénia