Online krížovky denne podľa mena v kalendári

   Viac krížoviek získaš vyhľadaním podľa mena.

Krížovka na Alana

Najznámejšie dielo sumerskej kultúry a zároveň najstarší napísaný príbeh na svete, (tajnička 1) je cestou človeka za nesmrteľnosťou. Tento príbeh prevzali a prepísali do svojich jazykov Chetiti, Akkadi, (tajnička 2), Elamiti, Babylončania a iní. Pravdepodobne prostredníctvom babylonskej verzie sa časť príbehu, v ktorom je opísana potopa, dostala aj do židovského Starého zákona a kresťanskej Biblie.

riešiť

Krížovka na Tomáša

V sučasnosti žije na Zemi jeden druh človeka, delí sa na 3 základné rasy. V poslednej dobe ľadovej však žili na Zemi tri druhy ľudí, ktoré sa fyzicky mohli stretnúť a pravdepodobne ku kontaktu aj dochádzalo. Priateľkú formu kontaktu môžme pravdepodobne vylúčiť, vzľadom na povahu nášho vlastného druhu. Dobu ľadovú neprežil (tajnička 1), ktorý bol na zimné podmienky lepšie stavaný ako my. Primitívnejší (tajnička 2) ho prežil zhruba o 10 tisíc rokov. Podľa niektorých tvrdení, malé chlpaté jaskynné stvorenia s obmedzenou schopnosťou reči prežívali na indonézskom ostrove Flores ešte v dobe príjazdu prvých portugalských lodí v 16. storočí. Miestni obyvatelia ich nazývali Ebu Gogo.

riešiť

Krížovka na Radoslava

Známy stredoveký chemik (tajnička 1) je považovaný za otca (tajnička 2). Jeho knihy a pokusy inšpirovali európskych alchymistov v stredoveku. Objavil kryštalizáciu, destiláciu, ako aj obe zložky lúčavky kráľovskej. Kedže táto kyselina dokáže rozpustiť aj zlato. alchymysti predpokladali, že bude fungovať aj opačný proces a zlato sa bude dať vyrobiť z iných kovov, pôsobením látky, ktorú nazvali kameň mudrcov.

riešiť

Krížovka na Fridricha

Na migračnej tepne ľudstva leží Jericho, najstaršie (tajnička 1) osídlené mesto na svete. Prvá osada tu stála už 9000 rokov pred n.l. Zjavne už vtedy išlo o nepokojnú oblasť, nakoľko už v roku 8350 pred n.l. tu stáli kamenné hradby s vežami. Len pre islustráciu, bolo to viac ako 5000 rokov pred vznikom písma, pyramíd, alebo (tajnička 2). Známa, 8,5m vysoká (tajnička 3), patrí k najstarším kamenným stavbám ľudstva.

riešiť

Krížovka na Kazimíra

Hora ducha, alebo v sanskrte (tajnička 1), je ôsma najvýššia hora sveta a zároveň najvýššía hora Nepálu. Leží iba 70km od známejšej (tajnička 3) a zdolať sa ju podarilo začiatkom 50 rokov (tajnička 2) výprave. V roku 1997 ju zdolali traja slovenskí horolezci Juraj Kardhordó, Miroslav Rybanský a Peter Šperka. Prví dvaja však pri zostupe zahynuli.

riešiť

Krížovka na Bohumila

Prvý román v slovenskej literatúre napísal (tajnička 1). Ide o dvojzväzkový výchovný román "Príhody a skúsenosti (tajnička 2)". Prvý zväzok je dobrodružný, cestopisný román, druhý je kritickou satirou života na Slovensku z pozície nezaujatého cudzinca. Autor si všíma prežitky a problémy spoločnosti, ako alkoholizmus, poverčivosť, náboženskú teatrálnosť a iné daľšie. Viedenskou cenzúrou prešiel iba prvý zväzok, druhý nesmel byť vytlačený.

riešiť

Krížovka na Anežku

Pesnička Lesson One od nórskej skupiny A-ha bola odmietnutá nahrávacím štúdiom. Chlapci ju teda premenovali a neskôr vydali pod názvom (tajnička 1). Predalo sa však niečo cez 300 kópii. Skupina teda skladbu zremixovala, natočila k nej unikátny videoklip, v ktorom spojili hraný a (tajnička 2) obraz a úspech nenechal na seba dlho čakať. Skladba sa stala (tajnička 3) jednotkou vo viacerých krajinách, vrátane Británie a USA.

riešiť

Krížovka na Albína

Posledným hromadným vymieraním organizmov z tzv. veľkej päťky vymierania, je to z prelomu druhohôr a (tajnička 1). Odohralo sa pred zhruba 65,5 mil. rokmi a svet prišiel o dinosaurov, (tajnička 2), vtákojašterov, mnoho rastlínných druhov a bezstavovcov. Cicavce tentoraz obstáli "bez ujmy". Príčinou hromadného vymierania bol pravdepodobne náraz asteroidu.

riešiť

Krížovka na Zlaticu

"Nie nás, Pane, nie nás, ale svoje meno osláv". Toto bolo motto rytierského mníšskeho radu - (tajnička 1), ktorý vznikol pôvodne na ochranu pútnikov medzi prístavným mestom Jaffa a Jeruzalemom. Počas prvých 9 rokov mal tento rád iba 9 členov a nevenoval sa ochrane pútnikov, ale vykopávkam na (tajnička 2). Podľa legendy tam vraj našli svätý grál. Po návrate do Európy sa rád začal rozrastať a bohatnúť a z mníchov sa stali prvý bankári, dokonca sa im pripisuje aj vynález šeku. Bohatsvo rádu bolo príčinou jeho zániku. Kráľ Filip IV Pekný aby získal ich obrovský majetok, dal rád rozpustiť a jeho členov upáliť po obvinení z kacírstva. (Tajnička 3) prišli o svojich synov.

riešiť

Krížovka na Alexandra

Slovenský maliar, grafik a výtvarný pedagóg (tajnička 1) sa narodil ešte za Rakúsko-Uhorska. Je považovaný za jedného zo zakladateľov moderného výtvarníctva. Inšpiráciou pre jeho tvorbu bol slovenský ľud, jeho tradície, piesne a povesti. Za svoje scénografické návrhy na Trienále užitých umení v Miláne, získal brondzovú medailu. Jeho obraz (tajnička 2) získal Grand Prix na svetovej výstave v Paríži.

riešiť

Spoj sa s nami

google plus - krizofky facebook - krizofky twitter - krizofky
Vyhľadaj Krížovku podľa mena:  
Prihlás sa  |  Registrácia

Dnes má meniny Alan