Online krížovky denne podľa mena v kalendári
Viac krížoviek získaš vyhľadaním podľa mena.
Krížovka na Mariána
"Tierra, Tierra!" Tento výkrik, na ktorý túžobne čakali námorníci celých 71 dní, zachránil (tajnička 1) na výprave do Indie pred vzburou. Tou zemou bol ostrov (tajnička 2), teraz nesie názov (tajnička 3), ktorý bol na tejto výprave objavený.
Krížovka na Jozefa
Medzi najtajomnejšie národy určite patria (tajnička 1). Už starovekí historici viedli diskusie o ich pôvode. Herodotos predpokladal, že pochádzali z Lýdie, naproti tomu Dionysios z (tajnička 2) tvrdil, že sú pôvodným etnikom na (tajnička 3) poloostrove. Napriek tomu, že sa po nich zachovalo množstvo písomných pamiatok, ich písmo nevieme čítať.
Krížovka na Boleslava
Jeden z tzv. morských národov (tajnička 1) v 13.storočí pred n.l. dobyli územie na východe stredozemného mora, ktoré nesie doteraz ich meno (tajnička 2). Na tomto území vytvorili zväzok piatich mestských štátov a výraznou mierou ovplyvnili udalosti na blízkom východe.
Krížovka na Fridricha
Na migračnej tepne ľudstva leží Jericho, najstaršie (tajnička 1) osídlené mesto na svete. Prvá osada tu stála už 9000 rokov pred n.l. Zjavne už vtedy išlo o nepokojnú oblasť, nakoľko už v roku 8350 pred n.l. tu stáli kamenné hradby s vežami. Len pre islustráciu, bolo to viac ako 5000 rokov pred vznikom písma, pyramíd, alebo (tajnička 2). Známa, 8,5m vysoká (tajnička 3), patrí k najstarším kamenným stavbám ľudstva.
Krížovka na Zlaticu
"Nie nás, Pane, nie nás, ale svoje meno osláv". Toto bolo motto rytierského mníšskeho radu - (tajnička 1), ktorý vznikol pôvodne na ochranu pútnikov medzi prístavným mestom Jaffa a Jeruzalemom. Počas prvých 9 rokov mal tento rád iba 9 členov a nevenoval sa ochrane pútnikov, ale vykopávkam na (tajnička 2). Podľa legendy tam vraj našli svätý grál. Po návrate do Európy sa rád začal rozrastať a bohatnúť a z mníchov sa stali prvý bankári, dokonca sa im pripisuje aj vynález šeku. Bohatsvo rádu bolo príčinou jeho zániku. Kráľ Filip IV Pekný aby získal ich obrovský majetok, dal rád rozpustiť a jeho členov upáliť po obvinení z kacírstva. (Tajnička 3) prišli o svojich synov.
Krížovka na Romana
Necelých tristo rokov po vpáde Maďarov do karpatskej kotliny, postihla túto oblasť ďalšia pohroma - Tatári. V bitke na rieke Slaná roku 1241, Mongoli pod vedením (tajnička 1), takmer na hlavu porazili uhorské vojsko. Belo IV bol síce slabý kráľ, ale zjavne dobrý "bežec" pretože sa zachránil útekom. Mongoli pobili odhadom jednu tretinu obyvateľstva, ďalšia tretina zomrela na následky (tajnička 2). Mongoli opustili krajinu po ročnom plienení až po tom, ako zomrel veľký chán (tajnička 3).
Krížovka na Eleonóru
Medzi najkrvavejšie bitky 1. svetovej vojny patri bitka o (tajnička 1) alebo operácia (tajnička 2). Išlo o útok spojencov na (tajnička 3). Pôvodne sa však mal uskutočniť po pevnine, ale britský ministerský predseda Winston Churchill presadil námorný útok a následné vylodenie. Operácia skončila fiaskom, čo ministerského predsedu stálo kreslo.
Krížovka na Vlastu
V roku 281 pred n.l. (tajnička 1) s 25 tisícovou armádou porazil v bitke pri Ascule, 40 tisícove rímske vojsko vedené (tajnička 2). S tej bitky vzišiel slávny výrok: "Ešte jedno takéto víťazstvo a vrátim sa do Epiru bez vojakov"
Krížovka na Gabrielu
Bitka na Čudskom jazere známa i ako (tajnička 1) sa odohrala 5. apríla 1242 medzi Alexandrom Nevským a Rádom nemeckých rytierov, vedených biskupom Hermannom z Dorpatu. Nemecký rád, ktorý v mene katolíckej viery vraždil a plienil na slovanských a baltských územiach, sebavedome napadol (tajnička 2) kniežatsvo. Alexander so svojím vojskom zatlačil nemeckých rytierov do stredu jazera, kde sa pod nimi prelomil ľad. Po tejto porážke, rád nemeckých rytierov už viac nezaútočil na kniežatsvo.
Krížovka na Gašpara
Osobitné miesto v dejinách železiarskej výroby na Slovensku má (tajnička 1). O jeho rozvoj sa postarali remeselníci z Flámska, ktorí v 13. storočí založili (tajnička 2). Tunajšie okolie s dostatkom vodných tokov, lesov a rudy poskytovalo ideálne podmienky na stavbu hámorov. Hámor je (tajnička 3) zariadenie, ktoré na pohon bucharov, kladív a mechov využíva vodné koleso.
Krížovka na Bohuša
Prvú (tajnička 1) kultúru, ktorá bola jadrom ostatných kultúr, vytvorili (tajnička 2). Vytvárali náboženské a kultúrne centrá z ktorých sa zachovali pyramídy, obetné miesta a monumentálne plastiky hláv. Ich názov nesie aj známy nápoj.
Krížovka na Kristínu
Po tom ako sa po (tajnička 1) perzský kráľ Xerxés stiahol z Grécka, jeho 300 000 vojakov, ktorým velil (tajnička 2), naďalej plienilo grécke územie. Gréci sa spojili a postavili zhruba 100 000 vojakov. V bitke pri Platajách zničili perzkú armádu takmer na hlavu. Bola to posledná veľká bitka grecko-perzských vojen.
Krížovka na Malvínu
30. janúára 1945 bola "lišiacky" torpédovaná loď (tajnička 1) sovietskou ponorkou S-13. Na jej palube boli nalodení ranení vojaci z východneho frontu, ale najmä príslušníci (tajnička 2)flotily, na ktorých čakalo 70 nových ponoriek. Potopenie lode neprežil ani jeden námorník, určený pre nové ponorky, celkovo asi 9300 ľudí. Kapitána lode, ktorému sa podarilo zachrániť, dal Hitler v návale zúrivosti zastreliť.
Krížovka na Andreu
Browning M 1910 je zbraň, ktorou Gavrilo Princip poslal na smetisko dejín feudálneho (tajnička 1), Františka Ferdinada a zároveň spustila 1. svetovú vojnu. Podobne ako 2. svetová vojna, aj tá prvá sa začala napadnutím slovanskej krajiny. Hrdina sa konca vojny nedožil. Zomrel umučený pár mesiacov pred jej skončením v (tajnička 2), ale ako víťaz.
Spoj sa s nami