Online krížovky denne podľa mena v kalendári

   Viac krížoviek získaš vyhľadaním podľa mena.

Krížovka na Dobromilu

Turistami obľúbený (tajnička), patrí medzi naše najvyššie vrchy. V minulosti bol považovaný dokonca aj za najvyšší a teda bol sídlom boha Svantovíta. Pravdepodobne zemetrasením prišiel o časť vrchného skaliska, ktorého skaly sú rozstrúsené po jeho južnej strane. Je známy ako vyhliadkový štít s krásnymi ľadopádmi na severnej strane a je dostupný aj bez sprievodcu.

riešiť

Krížovka na Sabínu

21.12.2012 - Koniec sveta. Starí Mayovia to sú (tajnička 1), pyramídy, dokonalý kalendár, číslo nula a koniec sveta. Mayovia boli výborní matematici a znalci astronómie. Mnohé ich výpočty potvrdila až dnešná moderná veda, tak ako aj koniec sveta. Netreba sa báť, máme rok na pochopenie, že je to len koniec časového úseku, ktorý nazývali (tajnička 2). Ten trval 5125,37 rokov a po jeho skončení začne jednoducho nový, tak ako po Silvestri začína Nový rok.

riešiť

Krížovka na Demetra

Církev je známa láskou k deťom, ale aj k človeku ako takému. Preto neprekvapí, že v minulosti venovala obrovské úsilie k záchrane uzimených ľudí. Uzimencov treba zahriať, tak si vyložili učenie filozofa (tajnička 1). Stredoveké kroniky sú plné obrázkových návodov, ako to správne urobiť. Uzimenca treba postaviť na hromadu suchého dreva a aby sa z nej nezosypal, treba ho poriadne privazať k stĺpu. Keď je (tajnička 2) pripravená, nič nebráni k tomu, aby vzplanula láska k blížnemu svojmu.

riešiť

Krížovka na Aurela

...a Boh stvoril ženu, no (tajnička 1) stvoril sexsymbol. V 50.-60. rokoch 20. storočia bola (tajnička 2) najkrajšou tvárou filmového plátna. Zrejme aby si ju svet zapamätal krásnu, stiahla sa do ústrania na vrchole svojej slávy. Žiaľ, ako inšpirácia pre naších politikov to nestačilo, hoci viacerí vrchol nedosahujú už 20 rokov.

riešiť

Krížovka na Kvetoslavu

Pokiaľ máš pocit, že si na svete sám, odporúčam ti navštíviť mesto (tajnička 1), v minulosti známe pod názvom Edo. Jeho metropolitná oblasť sa nazýva (tajnička 2). S predmestiami a okolitými aglomeráciami má až 35 miliónov obyvateľov. A všetci títo ľudia cestujú. Jazda metrom v tomto meste je liečba šokom, najmä ak trpíš klaustrofóbiou. Osobný priestor je luxus zmenšený na minimum, že sa takmer dotýkaš myšlienok suseda, vlastne stoviek susedov.

riešiť

Krížovka na Alojziu

(tajnicka) začala svoju kariéru ako modelka. Aj vďaka svojim "prednostiam" sa z nej čoskoro stala pomerne úspešná speváčka. So svojim singlom "Touch me" vládla osemdesiatym rokom... V devädesiatych rokoch jej hviezda zhasla.

riešiť

Krížovka na Sergeja

Vo svojej dobe známy autor epigramov a pamfletov, ktoré ho dostali načas aj do Bastily, kde si vytvoril svoje pseudonym (tajnička 1), pod ktorým ho pozná skoro každý, ako osvieteneckého spisovateľa a filozofa, bol humanista a racionalista. Odmietal absolutizmus, náboženský dogmatizmus a církev. Aj vďaka tomu sa ho francúzke katolícke kruhy snažili zavraždiť. Bol však pod ochranou krásnych a vplyvných žien ako markíza de Châtelet, alebo markíza de (tajnička 2). Do vyššej spoločnosti bol uvedený kňazom abbé de Châteauneuf, keď ho zoznámil s vplyvnou kurtizánou Ninon de Lenclos, vtedy 84 ročnou. Z veľvyslanectva v Haagu, kde pracoval, bol "vrátený", lebo zviedol dcéru veľvyslanca.

riešiť

Krížovka na Uršuľu

Leonid Iľjič Brežnev bol desaťročia najvyšším predstaviteľom sovietskej ríše. Okrem toho, že udusil (tajnička 1), odstránil (tajnička 2) z politického života, postaral sa o všeobecný úpadok Sovietského zväzu postojom, "nič netreba meniť, všetko má ostať tak, ako je". Na druhej strane bol veľmi pokrokový. Na veľkú radosť ostatných súdruhov, ako štandard na verejnosti zaviedol vášnivý bozk medzi dvoma súdruhmi rovnakého pohlavia. Dokonca z toho urobil diplomatický akt na najvyššej úrovni. Vášnivé objatie a horúci bozk v podaní Brežneva, zanechal v mnohých súdruhoch okrem herpesu, nezabudnuteľnú spomienku.

riešiť

Krížovka na Vendelína

Krajčír z východného slovenska (tajnička 1) patril medzi tých, ktorým síce nevoňalo remeslo, zato nevynikal intelektom. Napriek tomu sa mu podarilo ušiť na nás 22-ročný, červený bič. Ako (tajnička 2) presadzoval tvrdú líniu komunizmu a zničil všetky nádeje obyvateľstva na reformy. "Šič z Košic", ako ho nazval v jednej svojej piesni Karel Kryl, je zradca, ktorý za vlastizradu nielenže nebol popravený, ale nebol ani odsúdený.

riešiť

Krížovka na Kristiána

Slávny španielsky maliar (tajnička 1) maľoval to, čo videl a provokoval. Vysmieval sa šľachte, jej príslušníkov znázorňoval ako lenivcov a somárov, ktorí odmietali pracovať z dôvodu, že sú (tajnička 2). Dnes by ich nakreslil asi ako Grékov. Pohoršenie vyvolal aj portrétom "nahá Maja". Dokonca sa musel preto obhajovať pred inkvizíciou. Podotýkam, že v 19 storočí nevládol v Španielsku Taliban. Namiesto premaľovania pôvodného portrétu, namaľoval ten istý ešte raz, ale už ako "oblečená Maja".

riešiť

Spoj sa s nami

google plus - krizofky facebook - krizofky twitter - krizofky
Vyhľadaj Krížovku podľa mena:  
Prihlás sa  |  Registrácia

Dnes má meniny Dobromila