Krížovky na každý deň

Pomoc a nápoveda pre krížovky

online krížovkaKrížovka na dnes

 - Dnešná krížovka je na Iľju

(Tajnička 1) je oblasť v juhovýchodnej Ázii, ktorá vytvára obrovské bohatstvo vďaka (tajnička 2), z ktorého sa vyrába jeden z najcennejších produktov čiernej ekonomiky.

Riešiť

online krížovkaKrížovka zo včera

 - Včerajšia krížovka bola na Dušanu

(Tajnička 1) má všestranné využitie. Semená z tejto rastliny sú v kuchyni malý zázrak. Pre množstvo minerálov,(tajnička 2) a aminokyselín sú lepším dopnkom výživy, ako sója. Zo semien sa tiež vyrába (tajnička 3).

Riešiť

Krížovky na meno

Krížovka na Kamilu

Desiata najväčšia rieka sveta, (tajnička 1) pramení v Tibete, preteká krajinami poloostrova (tajnička 2), aby nakoniec sa vliala do (tajnička 3) mora.

Riešiť

Krížovka na Bohuslava

Jadro Knihy premien tvorí (tajnička 1), teda znaky zložené z troch čiar, plných a prerušovaných. Každý znak predstavuje ľudskú udalosť a zároveň (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Drahomíra

Termín feng-šuej ovláda takmer každá gazdiná. Samotné slovo bolo prvýkrát použité v knihe (tajnička 1). V súčastnosti sa feng-šuej delí na (tajnička 2) a školu formy.

Riešiť

Krížovka na Henricha

V roku 751 arabské vojská porazili čínsku armádu a do mesta (tajnička 1) dovliekli množstvo zajatcov a medzi nimi aj remeselníkov. Po ich mučení došlo k prezradeniu tajomstva (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Kamila

Na brehu rieky Hron nestál viac než dvetisíc rokov väčší štátnik, ako autor knihy (tajnička 1). Knihu napísal (tajnička 2) v gréčtine, ako súbor filozofických meditácii.

Riešiť

Krížovka na Margitu

Pľuzgiernik lekársky je krásny zelený chobák, ktorý pri vyrušení vylučuje tekutinu, ktorá spôsobuje hnisavé pľuzgiere. Táto tekutina obsahuje smrteľný jed (tajnička 1). Má však aj iný účinok. Vysušený a pomletý chrobák sa používa pod menom (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Ninu

Hľadať stratený čas je strata času, ale nie pokiaľ sa jedná o knihu, ktorú napísal (tajnička 1). Ide o moderný (tajnička 2) román, zložený zo siedmych častí. Tri boli aj sfilmované.

Riešiť

Krížovka na Milotu

(Tajnička 1) bol asi najschopnejším veliteľom a v podstate architektom Červenej armády. Keďže verejne kritizoval Stalinovu neschopnosť v (tajnička 2) vojne, ktorá viedla k porážke Červenej armády, Stalin ho dal v roku 1937 popraviť.

Riešiť

Krížovka na Amáliu

Známy (tajnička 1) je u domácich chápaný, ako symbol neschopnosti ubrániť sa okolitým nomádom, na druhej strane v Európe ho ako div sveta spropagoval jezuita (tajnička 2) a filozof (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Lujzu

Základy biografie položil (tajnička 1) svojou knihou Životopisy (tajnička 2). Na rozdiel od iných historikov, nezameriava sa na udalosti, ale na osoby, ktoré tie udalosti tvorili.

Riešiť

Krížovka na Ivana

(Tajnička 1) je veda, ktorá skúma vývoj ľudskej vojenskej činnosti, vyvoj zbraní, bojových systémov v spojení s ľudskou kultúrou, ekonomickým a sociálným pozadím. Vednú disciplínu založil (tajnička 2) v 19. storočí, čo je na ľudskú povahu oproti ostatným vedám pomerne neskoro.

Riešiť

Krížovka na Olivera

(Tajnička 1) filmy sú charakteristické zvláštnym spracovaním a príbehom. Presne taký je aj film o citovom vydieraní (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Patrika

Herečka (tajnička 1) a známy herec (tajnička 2) si zahrali vo filme, v ktorom sa strávajú tri príbehy a päť jazykov.

Riešiť

Krížovka na Cyrila a Metoda

V upútavke na jednej z hudobných staníc sa mihne skladba (tajnička 1) Everything, ktorú naspievali Mick Jagger a (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Prokopa

Manažéri vo firmách su odvolávaní, ak neplnia ciele, teda keď neprinášajú toľko penazí pre firmu, koľko sa od nich očakáva, alebo ak si časť týchto (tajnička 1) ulejú pre seba. Čo bolo dôvodom na odvolanie arcibiskupa sa nedozvieme, nakoľko zúčastnení sú viazaní mlčanlivosťou. Neostáva nám nič iné len si počkať na ďalšiu (tajnička 2) knihu od Dan Browna, v ktorej to bude možno odhalené.

Riešiť

Krížovka na Miloslava

Čo spája "Návrat márnotratného syna", "Danae" s "Portrétom starca v červenom"? Všetci visia v (tajnička 1) v slávnej (tajnička 2) a ich autorom je (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Bertu

Jeden z najlepších rímskych cisárov bol určite aj (tajnička 1). Cisárom sa stal vďaka svojmu dobrému menu a povesti čestného človeka na pozícii najvyššieho sudcu. Tieto kvality neušli pozornosti jeho predchodcu (tajnička 2). Jeho vláda je charakteristická tým, že neviedol žiadne vojny, zato obyvateľstvo žilo v prosperite a mieri.

Riešiť

Krížovka na Dianu

Najstarší klasický čínsky text a v podstate jedno z najstarších písaných diel (tajnička 1) sa používa, ako veštecká kniha. Pritom je to súbor otázok a odpovedí týkajúci sa rôzných situácií, ktoré majú pomôcť rozhodnúť sa. O knihu, ako filozofický a (tajnička 2) systém sa opiera čínska filozofia.

Riešiť

Krížovka na Melániu

Medzi najvýznamnejších maliarov patrí (tajnička 1) maliar (tajnička 2). Maľoval pre talianských vojvodov aj francúzsky dvor. Okrem toho, že už za života bol uznávaným maliarom, darilo samu aj ako diplomatovi. Jeho zásluhou bola podpísana mierová zmluva medzi Anglickom a (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Petra a Pavla

Typ gladiátora - Cestus, bol v roku 393 zakázaný, kôli brutalite zápasov. Boli to (tajnička 1) bojovníci, hlavne otroci, ktorý bojovali v pästných zápasoch (tajnička 2). Na rukách mali kožené rukavice s rôznymi železnými doplnkami, ktoré dokázali zohaviť protivníka už po prvom údere.

Riešiť

Krížovka na Beátu

Veľký hit zo 73 roku (tajnička 1) nahrala kapela (tajnička 2) v karibskom (tajnička 3). Toto miesto bolo jedno z mála kde na kapelu nečakali súdne spory kôli drogám.

Riešiť

Krížovka na Ladislava

Medzi neúspešné (tajnička 1) ofenzívy patrí (tajnička 2), známa ako „Rževský mlynček na mäso“. Hlavným dôvodom neúspechu bolo to, že sa nepriateľ o tejto akcii dozvedel a stihol sa pripraviť.

Riešiť

Krížovka na Adriánu

Slovo húfnica pochádza z češtiny a vyžiadala si ho doba, keďže nemeckí turisti v stredoveku navštevovali (tajnička 1) Česko v húfoch a so zbraňou v ruke. Húfnica slúžila na (tajnička 2) komunikáciu s takýmto húfom. Správa odoslaná z tejto zbrane chytila nejedného križiaka za srdce, nakoľko po jej obdržaní, upustil od ďalšieho (tajnička 3) konania.

Riešiť

Krížovka na Tadeáša

Prvé očkovanie proti (tajnička 1) uskutočnil v roku 1720 Prešovčan (tajnička 2). Urobil tak na vlastnej dcére a úspešne. Vďaka "lepšiemu marketingu" je však svetové prvenstvo priznané "nejakému" Angličanovi, ktorý tieto pokusy napodobnil zhruba o sedemdesiat rokov neskôr.

Riešiť

Krížovka na Jána

Po rokoch sa z manželstva vytratí iskra, manželka si nájde milenca. Kto, či skôr, čo v takej situácii poteší muža? Film režisérky (tajnička 1) triafa do čierneho. Je krásna, nefrfle, nerozkazuje a navyše nemá matku. Poskytne rozkoš a naserie manželku. Jednoducho (tajnička 2) kráska (tajnička 3) je dokonalá.

Riešiť

Krížovka na Sidóniu

Po tom, čo sa spevák (tajnička 1) a gitarista (tajnička 2) rozhodli vrátiť do známej kapely, na festival Rock in Rio si ich prišlo pozrieť a podporiť neskutočných 250 tisíc fanúšikov. Našťastie tento hudobný ošiaľ je zaznamenaný na DVD a stiahnuť sa dá cez torrenty na internete.

Riešiť

Krížovka na Paulínu

Otroctvo má rôzne podoby, ale vždy je to o tom, že jeden pracuje na druhého. Slovensko je otrokársky štát a ty si otrok. Musíš pracovať, aby sa postavili domy. Ibaže nie domy pre teba. Musíš pracovať, aby deti dostali príspevky na to, že chodia do školy. Ibaže nie tvoje deti. Musíš pracovať, aby si uživil desaťčlennú rodinu. Ibaže nie tvoju rodinu. Kedy ponúkne naša (tajnička 1) vláda konečne riešenie? Lebo situácia v spoločnosti sa môže zvrtnúť a niekto príde a nastolí konečné riešenie (tajnička 2) otázky.

Riešiť

Krížovka na Alojza

Cisár (tajnička 1) patril medzi tých horších. Ale do dejín sa zapísal editktom, ktorým udelil rímske občianstvo všetkým (tajnička 2) obyvateľom ríše. Netreba však za tým hľadať (tajnička 3). Bol to len spôsob, ako zdaniť obyvateľstvo provincií.

Riešiť

Krížovka na Valériu

Medzi najvýznamnejších špiónov rozhodne patrí (tajnička 1). Niekoľkokrát varoval Stalina o pripravovanej operácii (tajnička 2), Stalin to však nebral v úvahu. Neskôr potvrdil dôležitú informáciu o neutralite (tajnička 3). Čo umožnilo stiahnuť dobre vyzbrojené a vycvičené sibírske jednotky a nasadiť ich pri Moskve.

Riešiť

Krížovka na Alfréda

Vysoko v peruánskych horách sa nachádza stratené mesto, ktoré v kečuánskom jazyku znamená (tajnička 1). Názov mesta však nie je pôvodný. Nazval ho tak americký archeológ (tajnička 2), ktorý mesto v džungli objavil. V súčastnosti je mesto zaradené v zozname (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Vratislava

"Otvor do oblohy" je jeden z názvov (tajnička 1) v Androméde. Staršie pomenovanie tejto galaxie pochádza z Perzie. V (tajnička2) sa spomína ako "hmlistý obláčik".

Riešiť

Krížovka na Adolfa

Blížia sa prázdniny, preto je čas si pripomenúť "prázdninovú skladbu" (tajnička 1) z 80 rokov od kapely (tajnička 2). Nadčasová skladba starej (tajnička 3) legendy osvieži každé leto.

Riešiť

Krížovka na Blanku

(Tajnička 1) ho označil za jedného z najschopnejších vojvodcov a povýšil ho do senátorskeho stavu. Celkom dobrá kariéra na dieťa prepusteného otroka. (Tajnička 2) to neskôr dotiahol ešte ďalej, bol vyhlásený za cisára a tri meciace ním aj bol. Žiaľ po tom, ako sa snažil zaviesť reformy, bol zavraždený vlastnou ochrankou.

Riešiť

Krížovka na Víta

Tretí najväčší ostrov na svete s menej známym menom (tajnička 1), je takmer neprístupný. Pobrežie je tvorené madrovníkovým (tajnička 2). Ostrov je známy ako domov (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Vasila

Medzi najprimitívnejšie druhy štvornožcov patria (tajnička 1). Známe sú tým, že v larválnom štádiu získavajú kyslík žiabrami, neskôr dospelé jedince (tajnička 2) a citlivou (tajnička3).

Riešiť

Krížovka na Antona

Rímsky cisár Claudius bol terčom výsmechu vďaka svojmu vzhľadu, mentálne bol však na tom veľmi dobre, čo sa odzrkadlilo na správe štátu. Bol odporcom mystérii ako aj zbožťovaniu svojej osoby. Podarilo sa mu zaviesť poriadok v uliciach Ríma tak, že vyhnal židov a kresťanov, ktorí vyvolávali nepokoje. Je autorom kníh Dejiny Kartága a (tajnička 1), žiaľ ani jedna sa nezachovala. Známa je (tajnička 2) jeho manželky, ktorou ho odpratala spomedzi živých.

Riešiť

Krížovka na Zlatka

Neďaleko Bratislavy na území obcí (tajnička 1) a Bad Deutsch-Altenburg v Dolnom Rakúsku sa nachádzajú zvyšky keltskej osady (tajnička 2), ktorá sa stala neskôr rímskym vojenským táborom a hlavným mestom provincie (tajnička 3). V mestečku Deutsch-Altenburg sa nachádza múzeum, v ktorom su nálezy zbraní, mincí, keramiky a rôznych predmetov z danej lokality.

Riešiť

Krížovka na Dobroslavu

Nášho najkrajšieho mloka (tajnička 1) so svojím typickým (tajnička 2) sfarbením, môžme nájsť vo vlhkých lesných lokalitách, lúkach v blízkosti čistých vodných tokov, alebo studničiek.

Riešiť

Krížovka na Margarétu

Speváčka (tajnička 1) je víťazkou Grammy Awards v kategŕii Americká popová/R&B speváčka. Po tom čo presievala a nahrala skladbu (tajnička 2) od Hearts, ukázala aj svoj veľký rockový potenciál.

Riešiť

Krížovka na Stanislavu

Medzi zaujímavé a menej známe obojživelníky patrí rad (tajnička 1) po latinsky (tajnička 2). Žijú hlavne pod zemou v trópoch a živia sa hmyzom a červami. Dosahujú dĺžky až vyše metra.

Riešiť

Krížovka na Medarda

Rimania, hlavne tí zámožní si smrť blízkeho uctievali (tajnička 1). Bol to dávny rituál, ktorý skôr poznáme ako zápasy (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Róberta

Novela "(tajnička 1), alebo optimizmus" je (tajnička 2) satirická reakcia na (tajnička 3) učenie o najlepšiom možnom svete.

Riešiť

Krížovka na Norberta

Šimpanz druhu (tajnička 1) je v niektorých ohľadoch podobný viac ľuďom, ako svojmu známejšiemu príbuznému. Na rozdiel od šimpanza učenlivého chodí vzpriamene, žije pod papučou, teda v matriarcháte, neloví iné opice a podobne ako človek, dáva prednosť (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Lauru

V dobe keď vysedávanie pred TV sa začalo stávať civilizačným neduhom, vynašiel americký inžinier (tajnička 1) žezlo lenivosti - (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Lenku

Na našom malom knižnom trhu vyšla minulý rok zaujímavá publikácia, pre milovníkov tajomstiev "Úvod do štúdia (tajnička 1) hieroglyfov", ktorú napisali (talnička 2) a Christophe (tajnička 3). Určená je pre začiatočníkov v štúdiu hieroglyfov.

Riešiť

Krížovka na Karolínu

"Chyť ma,ak to dokážeš" je (tajnička 1) film nabitý hviezdami. Spielberg v ňom spracoval príbeh (tajnička 1), falšovateľa peňažných šekov, ktorý dokázal odcudziť milióny dolárov pod falošnou identitou.

Riešiť

Krížovka na Xéniu

V predvečer udeľovania Oscarov sa udeľuje cena Zlatá malina v podobných kategóriach ako Oscar, ale hodnotí sa najhorší výkon. Túto cenu však nie každy rád prevezme a už vôbec nie s takou pompou. Zaujímavosťou je, že obe ceny naraz sa podarilo získať za rovnakú úlohu dvom hercom, (tajnička 1) v roku 1982 a (tajnička 2) v roku 1984.

Riešiť

Krížovka na Žanetu

(Tajnička 1) priniesol Grékom orientálne vedy. Z Egypta matematické a z Babylónie astronomické poznanie. Mnohými slávnymi filozofmi je označovaný za pôvodcu filozofie a radia ho na prvé miesto spomedzi (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Petronelu

Len málo bitiek bolo takých, v ktorých bola Sparta porazená. Jednou z nich bola aj bitka pri Leuktre, kde padol aj Spartský kráľ (tajnička 1). V tejto bitke bola prvý krát použitá taktika stupňovitej formácie tzv. kosý šík. Autorom je thébsky veliteľ (tajnička 2), ktorý touto novinkou reagoval na situáciu, keď stál proti početnejšiemu a hlavne zdatnejšiemu nepriateľovi.

Riešiť

Krížovka na Ferdinada

Kaučuk je tzv. elastomér, teda materiál, ktorý po deformácii získa svoj pôvodný tvar. V brazílskych pralesoch sa získava jeho prírodná podoba. Prvý syntetický kaučuk pripravili Nemci (tajnička 1) a rok nato Rusi (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Vilmu

(Tajnička 1) patrí medzi naše najkrajšie územia. Je ohraničené turistickými atrakciami ako Pieniny a Tatry, pričom svojou krásou za nimi vôbec nezaostáva. Jeho centrom je naše tretie najmenšie mesto (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Viliama

Chemický prvok (tajnička 1) patrí medzi najznámejšie (tajnička 2). Tento kryštalický žltý prvok vytvára rôzne zlúčeniny. Napríklad jedovatý (tajnička 3), ktorý so vzduchom tvorí výbušnú zmes.

Riešiť

Krížovka na Ivetu

(Tajnička 1) ako prvá žena spravila príjmačky na univerzitu v Sorbone, ako prvá žena bola pochovaná pod parížskym panteonom. Skúmala (tajnička 2), za čo získala z fyziky a neskôr z chémie Nobelovu cenu.

Riešiť

Krížovka na Dušana

(Tajnička 1) je proces pri ktorom sa kaučuk s plastickými vlastnosťami mení na gumu s elastickými vlastnosťami. Tento proces vynašiel Charlie, ktorého meno nájdeme na pneumatikách (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Urbana

Z občianskej vojny medzi kráľom a parlamentom vyšiel anglický kráľ Karol, ako (tajnička 1). Tento titul dostal kráľ predtým ako mu oddelili myšlienkové pochody od telesných potrieb. Funkciu hlavy štátu prevzal (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Elu

Nebožtík (tajnička 1) je plný poetického humoru. Je to príbeh človeka, ktorý bol omylom vyhlásený za mŕtveho a ktorý tento fakt zoberie ako šancu na zmenu vo svojom živote. Sfilmovanie tohoto diela sa stalo autorovi osudným. (Tajnička 2) pri natáčaní dostal zápal pľúc a neskôr zomrel.

Riešiť

Krížovka na Želmíru

Barokový maliar Velázquez, bol dvorným maliarom Filipa IV. Maľoval hlavne kráľovskú rodinu. Obraz (tajnička 1) je jeho vrcholným dielom. Okrem iného je známy aj tým, že namaľoval len jeden akt - (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Júliu

Hudobníci sú oceňovaní rôznymi cenami, obletovaní rôznymi ponukami. Ale len po dvoch sú pomenovaní pavúci. Biológ (tajnička 1) schoval do mien novoobjavených pavúkov Myrmekiaphila (tajnička 2) a Masiakasaurus (tajnička 3) svojich obľubených interpretov.

Riešiť

Krížovka na Zinu

Muchotrávka (tajnička 1) je okrasou naších lesov. Patrí medzi jedovaté huby aj keď v minulosti ju naši slovanskí predkovia varili s pivom, kôli jej (tajnička 2) účinkom. Jej pomenovanie vzišlo z jej použitia na trávenie múch. Do osladenej vody sa namáčali klobúčiky a takto pripravený nápoj sa podával dotieravému hmyzu. Tento recept neskúšajte v dosahu detí.

Riešiť

Krížovka na Bernarda

Vrcholná (tajnička 1) je obdobím vzniku univerzít a hlavne dvoch reholí dominikánov a františkánov. Kým dominikáni sa opierali o učenie (tajnička 2), františkáni inklinovali k (tajnička 3). Pre toto obdobie sú charakteristické teologické sumy, teda encyklopédie vtedajšieho vedenia.

Riešiť

Krížovka na Gertrúdu

Skladba Sweet (tajnička 1) od kapely (tajnička 2) je pre svoj text, ktorým obraňuje južanov, niekedy označovaná ako rasistická. Veď v USA je všetko možné... Skladba je však symbolom Ameriky a dostala sa do mnochy filmov, ako Con Air, Forest Gump a mnohých dalších.

Riešiť

Krížovka na Violu

Už nemé filmy boli kontroverzné. Napríklad film (tajnička 1) na jednej strane vštepuje vlastenectvo a vykresľuje vznik národa z rôznych samostatných štátov po občianskej vojne, na druhej strane poukazuje na černochov a (tajnička 2), ako na deštruktívnu zložku v štáte. Čím si získal množstvo priaznivcov, ale aj odporcov.

Riešiť

Krížovka na Gizelu

Už je to tu, blíži sa leto, horúčavy a na naše sídliská prichádza obdobie vône psích výkalov - fekálne obdobie. Ako to už u nás chodí, čím (tajnička 1) pes, tým menšia ochota jeho majiteľa zohnúť sa po hovno. Prečo by to aj robil? Veď už v hlave má nasrané. A vôbec, kto ho prinúti? Ako upozorniť úrady na to, že psie výkaly sú nebezpečné najmä pre deti a mali by to už konečne riešiť? Jed na potkany je riešením, ktoré nerozlišuje dobrých psíčkarov, od tých zlých. No na druhej strane účinne nahradí (tajnička 2) a ukonči fekálne obdobie. Je to kruté? Máte iné riešenie?

Riešiť

Krížovka na Svetozára

Jednou z najviac cenených húb je muchotrávka (tajnička 1). Ako vzácna delikatesa bola podávaná na dvoroch rímskych cisárov a neskôr pápežov. Nájsť ju môžeme napríklad v okolí Košíc. Zbierať sa však nesmie, patrí medzi zákonom chránené druhy, takže vychutnať si ju môžu iba naši pozitívne diskriminovaní (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Žofiu

Prvým civilným lietadlom od rozpadu ZSSR v strednej triede je "stovka" (tajnička 1) od spoločnosti Suchoj. Lietadlo vzniko v spolupráci zo zahraničnými firmami a má nahradiť známe TU-134. Jeho hlavnými konkurentmi sú (tajnička 2) a Embraer.

Riešiť

Krížovka na Bonifáca

Pod Himalájmi vo výške o pár stoviek vyššej ako naše Tatry sa nachádza najväčšie (tajnička 1), ktoré je súčasťou rovnomenného národného parku (tajnička 2). Ideálne obdobie pre návštevu tohto miesta sú jarné a jesenné mesiace, nakoľko letá sú tu príliš horúce a zimy naopak strašne mrazivé a navyše k mnohým miestam sa pre sneh nedá dostať. Jazero a okolie je domovom mnohých zvierat tie najznámejšie sú červená panda a (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Serváca

Jedna z najlepších kníh, ktorú napísal (tajnička 1), patrí medzi najlepšie protivojnové romány vôbec. Románom (tajnička 2) dokonale popísal bezmocnosť a beznádej radového vojaka, kde jeho najbližším nepriateľom je jeho veliteľ.

Riešiť

Krížovka na Pankráca

(Tajnička 1) patrí medzi najvýraznejších maliarov v histórii umenia. Známy sa stal svojským použitím svetla vo svojích dielach. Jeden z jeho obrazov odštartoval baroko vo výtvarnom umení, druhým si poštval cirkevných hodnostárov proti sebe. V slávnom obraze (tajnička 2), ktorý mal stáť v Bazilike sv. Petra, totiž zobrazil skutočných ľudí, čo sa hlboko dotklo kardinálov. Nie však všetkých. Kardinál Borghese po tom ako obraz odsúdili jeho kolegovia, ho rád vystavil vo svojej honosnej vile.

Riešiť

Krížovka na Blaženu

Upršané počasie a rastúce teploty prajú hubám. V dubových a bukových lesoch však treba byť opatrný a dávať si pozor na muchotrávku zelenú, ktorej mladé (tajnička 1) sú ľahko zameniteľné so šampiňómi. (Tajnička 2) z tejto huby je nebezpečná v tom, že keď nastanú príznaky otravy je už väčšinou pre labužníka neskoro, nakoľko (tajnička 3) sa vstrebali do organizmu.

Riešiť

Krížovka na Viktóriu

Krátko po napadnutí Juhoslávie Nemcami v roku 1941, začali chorvátski (tajnička 1) etnické čistky. Zriadili niekoľko koncentračných táborov, ako napríklad známy (tajnička 2), v ktorých mimoriadne brutálnym spôsobom likvidovali ľudí, prevažne Srbov. Je iróniou, že samotné nacistické Nemecko podalo protest proti zlému zaobchádzaniu so Srbmi. Chorváti zabili počas vojny zhruba pol milióna ľudí. Medzi obeťami boli aj Slováci, ktorí žili vo väčšej miere na území Chorvátska od začiatku 18. storočia.

Riešiť

Krížovka na Rolanda

Zem má svojho (tajnička 1). Týmto výrazom nazývame planétky, alebo asteroidy, ktoré obiehajú po rovnakej obežnej dráhe, ako planéta. Konkretne táto planétka bola objavená (tajnička 2) v roku 2010. Zaujímavou môže byť rýchlosť, ktorou sa objekty pohybujú, najmä ak je u oboch telies rôzna a teda jedno teleso časom doženie druhé.

Riešiť

Krížovka na Deň matiek

Ako variť chutne a zdravo? Je to jednoduché. Dnes chutne a zajtra zdravo, alebo chutné jedlo v zdravom prostredí. Máj je ideálny čas na varenie v prírode, napríklad (tajnička 1) na chalupe. Čerstvý vzduch v spojení s vôňou (tajnička 2) dreva, naštartuje správnu chuť do jedla. A keď človeku chutí jesť, tak je zdravý.

Riešiť

Krížovka na Moniku

Videoklip ku skladbe (tajnička 1) vznikol z dôvodu, že sa skupina nemohla dostaviť na program vysielaný stanicou BBC a v podstate ju mal zastúpiť. A dá sa povedať, že celkom úspešne, pretože skladba, ktorú napísal (tajnička 2) si čoskoro ziskala celý svet.

Riešiť

Krížovka na Hermínu

Turistickým chodníkom od železničnej stanice v (tajnička 1), popri trati a Váhu smerom na vrcholy Krivánskej Fatry sa dostaneme na (tajnička 2), nazyvaný v minulosti (tajnička 3). Z hradu je výhľad na okolité vrchy, rieku Váh a hrad, ktorý jeho strážnu funkciu neskôr prebral.

Riešiť

Krížovka na Lesanu

Veriaci získavajú vieru a obraz o Kristovi sprostredkovane cez kazateľov a evanjeliá, tzn. z druhej ruky. Spisovateľ s dvoma Pulitzerovými cenami (tajnička 1) tento pohľad na Krista otáča a podáva ho z prvej ruky vo svojej knihe (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Floriána

Rešpektovanie práva jednotlivca v spoločnosti je podchytené zákonmi a podobne. Skutočné rešpektovanie druhého závisí od vyspelosti okolia. Dobrý príklad vyspelej spoločnosti je z predvojnového (tajnička 1), kde Istý pán mal psa, ktorý ho chodieval čakať každý deň na stanicu. Keď pán zomrel a neprišiel na stanicu, pes ho tam verne čakal vyše 10 rokov. Ľudia rešpektovali psa, neodháňali ho, nosili mu stravu, mesto platilo za neho poplatky. Keď pes (tajnička 2) na stanici zomrel, tak mu za jeho vernosť postavili pamätník. Pre milovníkov psov, išlo o rasu (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Galinu

Prvý vojnový zločin, ktorý má na svedomí nemecké letectvo sa stal na španielskom územi. Jednotka známa ako (tajnička 1), bombardovaním civilistov úplne zničila mesto (Tajnička 2). Túto ohavnosť zachytil na rovnomennej maľbe slávny (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Žigmunda

Riaditeľ CIA (tajnička 1) sa najviac zaslúžil a odtrhnutie Kosova od Srbska, ako aj za perzekúcie voči srbskému obyvateľstvu. Bombardovanie čínskeho veľvyslanectva (tajnička 2) bombami v Belehrade, ktoré bolo označené ako "nehoda", bolo priamo riadené CIA na jeho príkaz. Vzhľadom na to, že jeho matka je etnická Albánka pochádzajúca z Epiru, netreba hľadať dôvod, prečo sa USA tak aktívne zapojili do kampane proti Srbsku.

Riešiť

Krížovka na sviatok práce

Útok na city, tak môžme nazvať filmový dokument zo štúdia Disney - (tajnička 1). Dvojica autorov (tajnička 2) a (tajnička 3) v ňom zachytili snahu mláďaťa dostať sa do skupiny dospelých.

Riešiť

Krížovka na Anastáziu

Na turínskom autosalóne v roku 1971 automobilka Alfa Romeo, predstavila svoj pokrokový a revolučný model Alfasud. Dizajn auta navrhol rakúšan (tajnička 1). Auto malo vynikajúce jazdné vlastnosti, skvelý podvozok s motorom boxer a modernú karosériu typu hatchback. Kariéru úspešného modelu pochovalo rozhodnutie presunúť výrobu na juh Talianska, do mesta (tajnička 2). Mentalita južanov sa podpísala na kvalite. Alfy vyrábané roľníkmi, hrdzaveli už v skladoch.

Riešiť

Krížovka na Leu

Povzdych (tajnička 1) mladomanžela po svadobnej noci: "Moja thajská manželka vraví, že malý penis nie je prekážkou (tajnička 2) vzťahu... No aj tak by som bol radšej, keby ho nemala..."

Riešiť

Krížovka na Jarmilu

Na prelome 80' a 90' rokov švédska skupina (tajnička 1), rozvírila pomerne pokojné vody POPu so svoím singlom (tajnička 2). Bol to najpredávanejší singel tej doby. Tvár skupiny (tajnička 3), udržiavala istú dobu pomer so švédskym kráľom Karlom Gustavom.

Riešiť

Krížovka na Jaroslava

Tureckom okupované cyperské mesto (tajnička 1) je známe vďaka jeho hrdinskej obrane z roku 1571, kedy mesto napadla stotisícova osmanská armáda. Obrancov viedol benátsky veliteľ (tajnička 2) Bragadin a zhruba mesiac privádzal Turkov do zúfalstva. Napokon sa obe strany dohodli na kapitulácii mesta pod podmienkou bezpečného odchodu benátčanov na Krétu. Osmanský veliteľ Lala Kara Mustafa Pascha, mimochodom etnický (tajnička 3), však všetkých nechal povraždiť a z Baragina dal zaživa stiahnuť kožu.

Riešiť

Krížovka na Jaroslavu

Medzi významné slovenské osobnosti patrí (tajnička 1) rodák z Trnavy, básnik, polyhistor, lekár. Pôsobil u cisára Ferdinanda I. ako dvorný (tajnička 2). Vlastnil knižnicu s množstvom (tajnička 3), máp a tlačených kníh.

Riešiť

Krížovka na Mareka

Ruský spisovateľ (tajnička 1) na základe skutočných udalostí, ktoré prežil ako vojenský (tajnička 2), napísal knihu s názvom (tajnička 3). Názov knihy je pomenovaný po lovcovi z kmeňa Nanajcov, ktorý robil spisovateľovi sprievodcu po Tajge. Knihu sfilmovala sovietská kinematografia, neskôr aj japonský režisér Kurosawa.

Riešiť

Krížovka na Juraja

Nositeľ Nobelovej ceny za mier (tajnička 1), patrí k zástupu jej kontroverzných nositeľov, nakoľko je obviňovaný z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Stál za krvavými prevratmi v Latinskej Amerike, "dosadil" Pinocheta na čelo Chile a rozšíril vietnamskú vojnu na územie Laosu, pravdepodobne kôli heroínu. Kôli týmto "humánnym" aktivitám je jeho možnosť vycestovať zo Spojených štátov výrazne obmedzená, nakoľko ho v krajinach ako Francúzsko, Brazília, Chile, Argentína a (tajnička 2), čaká vyšetrovanie.

Riešiť

Krížovka na Vojtecha

Najjednoduchší chemický prvok (tajnička 1) sa vlastne vo voľnej prírode samotný nenachádza, ale vytvára (tajnička 2) molekulu. Tento prvok objavil (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Slavomíra

Tretí najväčší (tajnička 1) ostrov a (tajnička 2) sú známe pod názvom borovicové ostrovy. V sedemdesiatych rokoch boli hlavným centrom hnutia hippies v Európe.

Riešiť

Krížovka na Ervína

Jeden z najznámejších pohľadov na Kriváň je z obce (tajnička 1). Obec je posadená do krásneho prostredia Západných Tatier. Obec má ideálne podmienky na turistiku, cykloturistiku a vďaka Belej, si na svoje prídu vodáci. Súčasťou obce je aj známe (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Marcela

Židovské slovo machala znamená bolesť, chorobu. Keď slovo machala spojíme so slovom pamír, dostaneme škodcu - eštebáka, ktorý túto bolesť šíri. Ale prečo sa dnes stretávame s touto bolesťou? Prečo eštebák za bieleho dňa zaútočí na dôchodcov? To je preto, že sme komunistov po revolúcii nepovešali, aj keď jeden z nich, (tajnička 1) nám osobne ukázal, ako sa to robí. Lenže jedna lastovička leto nerobí a naša spoločnosť je stále plná chorôb. Najhorší je vírus ŠTB, ktorý je členom dozorných rád, je v mafii, štátnej správe a konkrétne (tajnička 2), bol dokonca poradcom "ficostanu".

Riešiť

Krížovka na Jelu

Romantický film o dvojici, kde každý je z iného sveta a postupne hľadajú k sebe cestu, pravdepodobne nebude zaváňať originalitou a nebude to trhák. Netýka sa to však filmu (tajnička 1), ktorý natočil (tajnička 2). Výborná komédia aj pre polovičky nežných polovičiek.

Riešiť

Krížovka na Valéra

Proteínové vlákno nazývané (tajnička 1) sa získava transplantáciou žľazových génov istého druhu pavúka do mliečnych žliaz kôz. Z mlieka sa extrahuje emulzia, z ktorej sa spriada takzvané (tajnička 2) vlákno, ktoré je jemnejšie a zároveň pevnejšie, ako prírodný hodváb.

Riešiť

Krížovka na Rudolfa

Príchod jari je tradične spojený s (tajnička 1) a sviatkami. Ak by náhodou zlyhal kalendár, príroda nám príchod jari oznámi vizuálne drobnými (tajnička 2) a o zvukovú kulisu sa postarajú (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Danu

Zvieratá a rastliny si syntetizujú vlastnú kyselinu (tajnička 1). Avšak vplyvom genetického defektu si človek, netopier (tajnička 2) a niekoľko iných zvierat nedokážu tento vitamín vytvárať, preto ho musia príjmať v potrave. Jeho chronický nedostatok spôsobuje u človeka (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Fedora

Nedostatok (tajnička 1) je príčinou známeho ochorenia nervového systému (tajnička 2). Je to choroba, ktorou trpia ľudia žijúci v oblastiach chudobných na stravu. Táto choroba postihuje aj (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Justínu

Jedenie rýb počas tehotenstva zvyšuje u detí IQ a naopak znižuje vývinové poruchy. Ryby sú prevenciou proti (tajnička 1), srdcovo-cievnym problémom a alergiám. Takisto sú zdrojom (tajnička 2) mastných kyselín a množstva (tajnička 3), preto by mali spestriť náš kuchynský stôl aspoň raz do týždňa.

Riešiť

Krížovka na Aleša

Vitamín (tajnička 1) má účinok na plodnosť a potenciu. Je dôležitý pre prevenciu samovoľných potratov. Podporuje činnosť pohlavných žliaz a znižuje krvný tlak. Spomaľuje proces (tajnička 2), preto ho využíva aj (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Esteru

Dôležitým vitamínom počas tehotenstva a najmä pri kojení je (tajnička 1). Chráni pred (tajnička 2), podporuje rast a zdravý vývoj tela. Jeho nedostatok spôsobuje zníženú tvorbu materského mlieka. Jeho hlavným zdrojom sú vajcia, (tajnička 3) a pečeň.

Riešiť

Krížovka na Júliusa

Skupina látok označovaná ako (tajnička 1), priaznivo pôsobí na ľudský organizmus. Posilňuje imunitu, zabraňuje deleniu rakovinových buniek, pomáha pri psoriáze. Na tvorbu týchto látok je však potrebné (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Igora

Francúzska revolúcia mala obrovský význam pre spoločnosť. Avšak podobne ako neskôr v Rusku aj tu udalosti nabrali nečakaný spád. Demokrati, teda pravica, nazývaní (tajnička 1) relatívne pokojnou cestou pripravili prechod od (tajnička 2) k republike. To však ľavicovým (tajnička 3) nestačilo a spustili teror. Namiesto hesla "sloboda, rovnosť, bratstvo", ľavica priniesla popravy, krízu, rozvrat.

Riešiť

Krížovka na Milenu

Anglický autor (tajnička 1) žil v Mexiku počas búrlivých revolučných zmätkov začiatkom 20. storočia. Do tohto prostredia posadil dej svojho slávneho románu (tajnička 2). Hlavnou postavou je rozporuplný (tajnička 3), ktorý ako posledný tajne slúži omše, keďže je to v krajine zakázané.

Riešiť

Krížovka na Alberta

Na začiatku 20. storočia sa šíri v Albánsku rasizmus (tajnička 1). Jeho šíriteľom bol katolický klérus, konkrétne františkáni, ktorí študovali v (tajnička 2). Terčom tejto nenávisti boli pravoslávni Srbi a Čiernohorci.

Riešiť

Krížovka na Zoltána

"Muž ako ja, je k nezaplateniu." Tieto slová vyriekol pri príjmaní úplatku (tajnička 1), jedna z hlavných osobností Veľkej (tajnička 2) revolúcie. Ǔplatky mu nakoniec zabezpečili schôdzku s (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Irenu

Socializmus má dve roviny. Prvou (tajnička 1) rovinou je utópia o štáte, kde sú si všetci rovní. Druhou je nástroj na ovládnutie širokých más, za účelom získania prospechu pre úzku skupinu ľudí, elitu, alebo tzv. (tajnička 2). Scenár je takmer všade identický. Socialisti si podchytia chudobné, neprispôsobé masy sľubom, že siahnu na majetok šikovným, pracujúcim a podnikajúcim občanom formou rôznych daní a opatrení. Výsledkom socializmu je, že všetci sú chudobní, okrem elity samozrejme.

Riešiť

Krížovka na Miroslavu

"Kde sa dvaja bijú, vyhrá tretí". Tri desaťročia bojovali o (tajnička 1) a Sýriu (tajnička 2) s východným susedom, (tajnička 3). Boli to ťažké boje, ktoré vyčerpali oboch súperov natoľko, že ani jeden z nich sa nedokázal účinne postaviť novej sile v regióne, Arabom.

Riešiť

Krížovka na Izidora

Na hraniciach (tajnička 1) a (tajnička 2) sa nachádza krasové jazero, ktoré je najväčším jazerom na (tajnička 3). Jazero je mimoriadne čisté, lebo na jeho dne vyvierajú desiatky prameňov, vďaka čomu dochádza k neustálej výmene vody. Jazero je domovom posledných európskych pelikánov.

Riešiť

Krížovka na Richarda

(Tajnička 1) sformuloval jeden zo základných princípov klasickej mechaniky - (tajnička 2), ktorý skúma pohyby telies pohybujúcich sa nižšou rýchlosťou, akou je rýchlosť svetla.

Riešiť

Krížovka na Zitu

Román (tajnička 1) priniesol svojmu autorovi celosvetovú slávu. Doma však namiesto uznania, bol vylúčený zo zväzu spisovateľov a hrozil mu gulag - socialistická forma odmeny pre šikovných. (Tajnička 2) získal v roku 1958 Nobelovú cenu za literatúru, ktorej sa však pre "kľud v Rodine" zriekol.

Riešiť

Krížovka na Huga

V Egyptskej púšti sa nachádza (tajnička 1) opradený tajomstvami. (Tajnička 2) bola niekoľko krát prerábaná a navyše sa skladá s rôznych materiálov, takže v súčasnosti ju nevieme bezpečne datovať. Jedna teória hovorí o období staršom ako samotné pyramídy. Čo tiež nepoznáme je samotný účel stavby a čo pôvodne zobrazovala, pretože sučasné vyobrazenie hlavy, pravdepodobne (tajnička 3), vzniklo z predchádzajúceho vyobrazenia, ktoré mohlo byť zvieracie.

Riešiť

Krížovka na Benjamína

Prvý (tajnička 1) zákon, alebo zákon (tajnička 2) znie: Každý hmotný bod v inerciálnej sústave zotrváva v pokoji alebo v (tajnička 3) priamočiarom pohybe, kým nie je nútený vonkajšími silami tento svoj stav zmeniť.

Riešiť

Krížovka na Vieroslavu

Slovenský film (tajnička 1) od režiséra (tajnička 2), zachytáva obdobie druhej svetovej vojny, konkrétne SNP. Vo filme su použité autentické bojové zábery, čo dáva divákovi reálnejší pohľad na udalosti. Film nebol cenzurovaný, nakoľko bol natočený pred februárom 1948.

Riešiť

Krížovka na Miroslava

Nejedna slovenská ves dala Uhorsku osobnosť svetového formátu. Tak je to aj v prípade obce Zvolenská (tajnička 1), z ktorej pochádzal (tajnička 2). Tento konštruktér zostrojil v roku 1894 prvý vrtuľník. Na jeho vylepšenú verziu získal patent v roku 1906. Je autorom tanku na parný pohon, či prvého benzínového auta na Slovensku. Ako ženista sa venoval mnohým zlepšeniam v delostrelectve a (tajnička 3) doprave.

Riešiť

Krížovka na Soňu

Číslo 27 v hudbe nepatrí medzi šťastné. V tomto veku zomreli traja hudobníci, ktorých spája rock, sláva, drogy a umelecká nesmrteľnosť. Všetci traja dokázali ovplyvniť niekoľko hudobných generácii. Prvým z nich (tajnička 1) je známy tým, že v Paríži "všetky šípky" smerujú k jeho hrobu. Druhý z nich (tajnička 2), zostane navždy spätý s Woodstockom a tretím je (tajnička 3), ktorý začiatkom 90-tych rokov doslova odstrelil novú éru rockovej hudby.

Riešiť

Krížovka na Alenu

(Tajnička 1) je zelenina, ktorá sa k nám dostala až z ďalekej Číny. Hoci je to zelenina, pripravuje sa ako ovocie. Hlavne na jar príde vhod, ako náhrada jabĺk do koláčov. Okrem koláčov je vhodná aj ku (tajnička 2) mäsu. Táto rastlina prospieva krvnému obehu, pokožke a vlasom. Neprospieva však (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Emanuela

(Tajnička 1) Ľubomíra Liptáka Slovensko v 20 storočí sa stala najdiskutovanejšou historickou esejou o Slovensku. Už krátko po vydaní v 1968 roku, nadchla odborné kruhy. Krátko po normalizácii ju postihla (tajnička 2) cenzúra.

Riešiť

Krížovka na Mariána

"Tierra, Tierra!" Tento výkrik, na ktorý túžobne čakali námorníci celých 71 dní, zachránil (tajnička 1) na výprave do Indie pred vzburou. Tou zemou bol ostrov (tajnička 2), teraz nesie názov (tajnička 3), ktorý bol na tejto výprave objavený.

Riešiť

Krížovka na Gabriela

Dôležitou dopravnou tepnou v Ázii je (tajnička 1) magistrála. Spája (tajnička 2) s Moskvou a (tajnička 3). Jej jednokoľajová trať prechádza cez jedno z najsuchších území na Zemi - púšť (tajnička 4).

Riešiť

Krížovka na Adriána

Podobne ako iné živočíchy aj (tajnička 1) potrebujú na rozmnožovanie partnera. Vzľadom na to, že sú to (tajnička 2), pri rozmnožovaní sú oplodnení obaja partneri.

Riešiť

Krížovka na Beňadika

Film (tajnička 1) natočil herec a režisér (tajnička 2) ako svoj prvý na poste režiséra. Nestáva sa často, aby režisérsky debut získal Oskara. Tento ich získal hneď sedem, vrátane Oscarov za Najlepší film a Najlepšiu réžiu.

Riešiť

Krížovka na Blashoslava

Zázrak z kuchyne našich babičiek je (tajnička 1). Je to jediná zásaditá (tajnička 2), takže je vhodná pre ľudí s prekysleným žalúdkom. Pre vysoký obsah zinku, má priaznivé účinky na vlasy a nechty. Takisto je vhodné pre chudokrvných ľudí, nakoľko obsahuje veľa železa, navyše je významným zdrojom vitamínov skupiny B. Chýba mu len jedíné..., kôli tomu sa však odporúča pri (tajnička 3) diéte. Kedysi (tajnička 4) tvorilo základnú zložku našej - slovanskej stravy. Pripravovali sa z neho placky, kaše, polievky. Neskôr ho nahradila pšenica, raž a najmä ryža a zemiaky. Dnešná moderná kuchyňa, hlavne tá západná, ho znova objavuje a zaraďuje do jedálnička.

Riešiť

Krížovka na Víťazoslava

Zlý kruh. Tak môžme nazvať život v našom štáte. Pracujúci človek odvádza dane štátu, ktorý z týchto peňazí podporuje neprispôsobivé skupiny, či (tajnička 1) etniká. Tieto skupiny sa aj vďaka tejto podpore množia, čím štát núti pracujúcich viac pracovať, aby mohli platiť nové alebo vyššie dane. Tieto nové, vyššie dane opäť idú na neprispôsobivých, pričom štát zanedbáva ochranu pracujúceho človeka, jeho rodiny a majetku. Toto samozrejme využívajú neprispôsobiví na zvýšenie svojho (tajnička 2) a prejavenie svojho (tajnička 3) charakteru. Hromadné znásilnenie dieťaťa na rušnej ulici za bieleho dňa je to, kôli čomu chodíme do práce? To sú nové hodnoty, ktoré si máme osvojiť a ktoré získavame z naších daní?

Riešiť

Krížovka na Jozefa

Medzi najtajomnejšie národy určite patria (tajnička 1). Už starovekí historici viedli diskusie o ich pôvode. Herodotos predpokladal, že pochádzali z Lýdie, naproti tomu Dionysios z (tajnička 2) tvrdil, že sú pôvodným etnikom na (tajnička 3) poloostrove. Napriek tomu, že sa po nich zachovalo množstvo písomných pamiatok, ich písmo nevieme čítať.

Riešiť

Krížovka na Eduarda

Výraznou postavou francúzskeho predrevolučného obdobia bol minister financií (tajnička 1). Kariéru začal ako bankár, neskôr bol správcom francúzkej (tajnička 2) spoločnosti. Popularitu si získal svojím odmietavým postojom k vypisovaniu nových daní, ako aj snahou obmedziť byrokratický aparát. Jeho odvolanie v júli 1789 prispelo k spusteniu revolúcie.

Riešiť

Krížovka na Ľubicu

V Hornádskej kotline sa nachádza (tajnička 1) stolová hora - Dreveník. Nachádza sa tu viacero turistických lokalít, ako skalné mesto (tajnička 2), roklina „Peklo“, či slovanské hradisko. Dreveník je dostupný zo Spišského podhradia, alebo neslávnej Žehry.

Riešiť

Krížovka na Boleslava

Jeden z tzv. morských národov (tajnička 1) v 13.storočí pred n.l. dobyli územie na východe stredozemného mora, ktoré nesie doteraz ich meno (tajnička 2). Na tomto území vytvorili zväzok piatich mestských štátov a výraznou mierou ovplyvnili udalosti na blízkom východe.

Riešiť

Krížovka na Svetlanu

(Tajnička 1) je autorom diela Júlia alebo Nová Heloisa. Je to román v dopisoch, ktorý nesie romantické prvky ...láska dvoch ľudí, ktorým je bránené vo vzťahu. Zaujímavosťou je, že predlohou pre postavu geniálneho ateistu (tajnička 2), bol francúzsky filozof (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Matildu

Francúzko-nemecký (tajnička 1) Paul Holbach je známy tým, že jeho dielo "Systém prírody", zúrivo odsúdili teológovia a Parížsky parlament ho symbolicky spálil. Naopak verejnosť toto dielo prijala s obrovským ohlasom. Holbachov salón sa preslávil pravidelnými stretnutiami francúzkych (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Vlastimila

Vymieranie živočíchov na konci (tajnička 1), je vymieraním hlavne veľkých zvierat. V tomto období došlo k veľkým klimatickým zmenám. Ustúpili ľadovce, letá sa stali teplejšími a zimy chladnejšími. Podľa paleontológov toto mohlo byť jednou z príčin vyhynutia. Druhou príčinou môže byť tzv zabíjanie predátorov človekom. Medzi najznámejšie vyhynuté druhy z tohto obdobia patrí mamut, tiger šabľozubý, (tajnička 2) a ďalšie...

Riešiť

Krížovka na Gregora

Spevák skupiny Genesis (tajnička 1) je známy hlavne svojou sólovou tvorbou. Jeho najväčšie hity ako napríklad (tajnička 2) sú z osemdesiatych rokov. V poslednej dobe sa venoval aj soundtrackom. Vytvoril tiež hudbu k známemu filmu WALL-E.

Riešiť

Krížovka na Angelu

Film (tajnička 1) je úplne iný romanticky film. Najmä ak na tému rozpadnutých milujúcich sa vzťahov je filmov veľa. Jeho námet pôsobí ako bomba. Publikum a najmä to ženské ocení romantickú líniu, prepletenú humornou i dramatickou vsuvkou, ako aj postavu ktorú zahral herec (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Branislava

Jeden (tajnička 1) profesor ekonomiky, ktorý nikdy nenechal prepadnúť zo skúšok ani jedného študenta, nechal nedávno prepadnúť celú triedu. Táto trieda trvala na tom, že Obamova sociálna teória by fungovala, nikto by nebol ani chudobný ani bohatý, všetci by si boli rovní. A tak profesor urobil s triedou pokus. Všetky známky z testov sa spriemerujú a všetci v triede dostanú rovnakú známku. Teda nikto nedostane A (1), ale ani F(5). Po prvom teste boli známky spriemerované a každý dostal B(2). Študenti, ktorí študovali tvrdo, boli nahnevaní a študenti, ktorí sa pripravovali málo, boli šťastní. Keď prišiel druhý test, študenti, ktorí sa predtým pripravovali málo, sa teraz pripravili ešte slabšie a tí, ktorí sa predtym svedomite pripravovali, sa rozhodli, že sa tiež chcú len zviesť a tak študovali málo. Priemerná známka druhého testu bola D(4). Nikto nebol šťastný. Keď prišiel tretí test, priemer bolo F (5). Ako testy pokračovali, známky sa vôbec nelepšili, nikto už neštudoval pre zisk niekoho iného a všetci prepadli. Profesor dodal, že socializmus by jednoznačne tiež zlyhal, pretože, ak je odmena veľká, úsilie uspieť je veľké, ale keď vláda vezme usilovným odmeny, nikto sa nepokúsi uspieť. Socialisti podporujú lenivých a okrádajú (tajnička 2). Voľte (tajnička 3)!

Riešiť

Krížovka na Františku

Najvyššie položeným hradom na Slovensku je (tajnička 1). Jeho ruiny sa nachádzajú v (tajnička 2), v nadmorskej výške 993 m. Z vrcholovej plošiny je pekný kruhový výhľad do okolia. Vrch na ktorom sú ruiny je dostupný po značkovanom turistickom chodníku z obcí Kalameny a Bukovina.

Riešiť

Krížovka na Alana

Najznámejšie dielo sumerskej kultúry a zároveň najstarší napísaný príbeh na svete, (tajnička 1) je cestou človeka za nesmrteľnosťou. Tento príbeh prevzali a prepísali do svojich jazykov Chetiti, Akkadi, (tajnička 2), Elamiti, Babylončania a iní. Pravdepodobne prostredníctvom babylonskej verzie sa časť príbehu, v ktorom je opísana potopa, dostala aj do židovského Starého zákona a kresťanskej Biblie.

Riešiť

Krížovka na Tomáša

V sučasnosti žije na Zemi jeden druh človeka, delí sa na 3 základné rasy. V poslednej dobe ľadovej však žili na Zemi tri druhy ľudí, ktoré sa fyzicky mohli stretnúť a pravdepodobne ku kontaktu aj dochádzalo. Priateľkú formu kontaktu môžme pravdepodobne vylúčiť, vzľadom na povahu nášho vlastného druhu. Dobu ľadovú neprežil (tajnička 1), ktorý bol na zimné podmienky lepšie stavaný ako my. Primitívnejší (tajnička 2) ho prežil zhruba o 10 tisíc rokov. Podľa niektorých tvrdení, malé chlpaté jaskynné stvorenia s obmedzenou schopnosťou reči prežívali na indonézskom ostrove Flores ešte v dobe príjazdu prvých portugalských lodí v 16. storočí. Miestni obyvatelia ich nazývali Ebu Gogo.

Riešiť

Krížovka na Radoslava

Známy stredoveký chemik (tajnička 1) je považovaný za otca (tajnička 2). Jeho knihy a pokusy inšpirovali európskych alchymistov v stredoveku. Objavil kryštalizáciu, destiláciu, ako aj obe zložky lúčavky kráľovskej. Kedže táto kyselina dokáže rozpustiť aj zlato. alchymysti predpokladali, že bude fungovať aj opačný proces a zlato sa bude dať vyrobiť z iných kovov, pôsobením látky, ktorú nazvali kameň mudrcov.

Riešiť

Krížovka na Fridricha

Na migračnej tepne ľudstva leží Jericho, najstaršie (tajnička 1) osídlené mesto na svete. Prvá osada tu stála už 9000 rokov pred n.l. Zjavne už vtedy išlo o nepokojnú oblasť, nakoľko už v roku 8350 pred n.l. tu stáli kamenné hradby s vežami. Len pre islustráciu, bolo to viac ako 5000 rokov pred vznikom písma, pyramíd, alebo (tajnička 2). Známa, 8,5m vysoká (tajnička 3), patrí k najstarším kamenným stavbám ľudstva.

Riešiť

Krížovka na Kazimíra

Hora ducha, alebo v sanskrte (tajnička 1), je ôsma najvýššia hora sveta a zároveň najvýššía hora Nepálu. Leží iba 70km od známejšej (tajnička 3) a zdolať sa ju podarilo začiatkom 50 rokov (tajnička 2) výprave. V roku 1997 ju zdolali traja slovenskí horolezci Juraj Kardhordó, Miroslav Rybanský a Peter Šperka. Prví dvaja však pri zostupe zahynuli.

Riešiť

Krížovka na Bohumila

Prvý román v slovenskej literatúre napísal (tajnička 1). Ide o dvojzväzkový výchovný román "Príhody a skúsenosti (tajnička 2)". Prvý zväzok je dobrodružný, cestopisný román, druhý je kritickou satirou života na Slovensku z pozície nezaujatého cudzinca. Autor si všíma prežitky a problémy spoločnosti, ako alkoholizmus, poverčivosť, náboženskú teatrálnosť a iné daľšie. Viedenskou cenzúrou prešiel iba prvý zväzok, druhý nesmel byť vytlačený.

Riešiť

Krížovka na Anežku

Pesnička Lesson One od nórskej skupiny A-ha bola odmietnutá nahrávacím štúdiom. Chlapci ju teda premenovali a neskôr vydali pod názvom (tajnička 1). Predalo sa však niečo cez 300 kópii. Skupina teda skladbu zremixovala, natočila k nej unikátny videoklip, v ktorom spojili hraný a (tajnička 2) obraz a úspech nenechal na seba dlho čakať. Skladba sa stala (tajnička 3) jednotkou vo viacerých krajinách, vrátane Británie a USA.

Riešiť

Krížovka na Albína

Posledným hromadným vymieraním organizmov z tzv. veľkej päťky vymierania, je to z prelomu druhohôr a (tajnička 1). Odohralo sa pred zhruba 65,5 mil. rokmi a svet prišiel o dinosaurov, (tajnička 2), vtákojašterov, mnoho rastlínných druhov a bezstavovcov. Cicavce tentoraz obstáli "bez ujmy". Príčinou hromadného vymierania bol pravdepodobne náraz asteroidu.

Riešiť

Krížovka na Zlaticu

Slávny, dnes už kultový film (tajnička 1), natočil režisér (tajnička 2) podľa knihy Petra Benchleya a získal si ním svetovú slávu. Film získal troch Oskarov a spôsobil celosvetovú fóbiu zo (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Zlaticu

"Nie nás, Pane, nie nás, ale svoje meno osláv". Toto bolo motto rytierského mníšskeho radu - (tajnička 1), ktorý vznikol pôvodne na ochranu pútnikov medzi prístavným mestom Jaffa a Jeruzalemom. Počas prvých 9 rokov mal tento rád iba 9 členov a nevenoval sa ochrane pútnikov, ale vykopávkam na (tajnička 2). Podľa legendy tam vraj našli svätý grál. Po návrate do Európy sa rád začal rozrastať a bohatnúť a z mníchov sa stali prvý bankári, dokonca sa im pripisuje aj vynález šeku. Bohatsvo rádu bolo príčinou jeho zániku. Kráľ Filip IV Pekný aby získal ich obrovský majetok, dal rád rozpustiť a jeho členov upáliť po obvinení z kacírstva. (Tajnička 3) prišli o svojich synov.

Riešiť

Krížovka na Alexandra

Slovenský maliar, grafik a výtvarný pedagóg (tajnička 1) sa narodil ešte za Rakúsko-Uhorska. Je považovaný za jedného zo zakladateľov moderného výtvarníctva. Inšpiráciou pre jeho tvorbu bol slovenský ľud, jeho tradície, piesne a povesti. Za svoje scénografické návrhy na Trienále užitých umení v Miláne, získal brondzovú medailu. Jeho obraz (tajnička 2) získal Grand Prix na svetovej výstave v Paríži.

Riešiť

Krížovka na Viktora

Hromadné vymieranie organizmov, ktoré nastalo pred 205 miliónmi rokov patrí do tzv. veľkej päťky vymierania a nazýva sa (tajnička 1). Vyhynula väčšina nedinosaurích (tajnička 2) a synapsidov - predchodcov dnešných cicavcov, celkovo 48% všetkých rodov na zemi. Tak ako v predchádzajúcom vymieraní, predkovia cicavcov takmer vyhynuli, naopak dinosaurov sa to až tak nedotklo.

Riešiť

Krížovka na Frederika

Prvým veľkým kacírskym hnutím na Západe bolo (tajnička 1). Príslušníci tohto hnutia na rozdiel od duchovenstva viedli prísny asketický život, zachovávali pôst a absolútny celibát. "Každý, kto sa pokúša vytvoriť osobný názor na Boha, musí byť bez zľutovania upálený" S týmito slovami vyhlásil pápež Inocent III. týmto kacírom križiacku výpravu. Tá bola podporená vyhlásením, že svätým bojovníkom bude umožnené vlastniť dobitú pôdu, a že rabovanie a znásilňovanie bude láskavo (tajnička 2). Vyvražďovanie nabralo také rozmery, že boli vyhladené celé mestá bez ohľadu na vyznanie. Katolíci boli upaľovaní rovnako ako (tajnička 3) a to z obavy, aby sa kacíri nevydávali za katolíkov. "Bite ich všetkých, pretože Pán pozná svojich!" Rozhodol vtedy opát Arnold zo Citeaux.

Riešiť

Krížovka na Mateja

(Tajnička 1) je tretím, najvyššie položeným hradom na Slovensku. Výstup na hrad ponúka nádherné panoramatické scenérie. V okolí hradu je množstvo zaujímavosti, ako národná prírodná rezervácia (tajnička 2), ale hlavne krasová plošina (tajnička 3) planiny.

Riešiť

Krížovka na Romana

Necelých tristo rokov po vpáde Maďarov do karpatskej kotliny, postihla túto oblasť ďalšia pohroma - Tatári. V bitke na rieke Slaná roku 1241, Mongoli pod vedením (tajnička 1), takmer na hlavu porazili uhorské vojsko. Belo IV bol síce slabý kráľ, ale zjavne dobrý "bežec" pretože sa zachránil útekom. Mongoli pobili odhadom jednu tretinu obyvateľstva, ďalšia tretina zomrela na následky (tajnička 2). Mongoli opustili krajinu po ročnom plienení až po tom, ako zomrel veľký chán (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Etelu

Predstavte si situáciu, keď sa celý vesmír prestane rozpínať a vrhne všetko o desať rokov dozadu s tým, že ľuia budú musieť znova prežiť posledné roky svojho života bez toho, aby mohli čokoľvek zmeniť. Túto myšlienku rozpracoval (tajnička 1) vo svojom známom diele. Čo nastane, keď vesmír opäť dospeje k pôvodnému bodu a obnoví sa pôsobenie slobodnej vôle? Viac v knihe (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Eleonóru

Medzi najkrvavejšie bitky 1. svetovej vojny patri bitka o (tajnička 1) alebo operácia (tajnička 2). Išlo o útok spojencov na (tajnička 3). Pôvodne sa však mal uskutočniť po pevnine, ale britský ministerský predseda Winston Churchill presadil námorný útok a následné vylodenie. Operácia skončila fiaskom, čo ministerského predsedu stálo kreslo.

Riešiť

Krížovka na Líviu

Predchodca gramofónu, (tajnička 1) je jedným z najvýznamnejších vynálezov z konca 19. storočia. Slúžil na záznam aj reprodukciu zvuku a patentoval si ho jeho vynálezca (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Vlastu

V roku 281 pred n.l. (tajnička 1) s 25 tisícovou armádou porazil v bitke pri Ascule, 40 tisícove rímske vojsko vedené (tajnička 2). Z tejto bitky vzišiel slávny výrok: "Ešte jedno takéto víťazstvo a vrátim sa do Epiru bez vojakov"

Riešiť

Krížovka na Jaromíra

„Takto búcha osud na bránu“ toto povedal (tajnička 1) k prvým štyrom tónom svojej slávnej (tajnička 2) nazývanej aj (tajnička 3). Mimochodom tie štyri tóny patria k najznámejším melódiam klasiky. Skladateľa k motívu "klopania osudu" inšpiroval spev strnádky obyčajnej, ktorý počul vo viedenskom parku.

Riešiť

Krížovka na Miloslavu

Medzi najlepších poľných taktikov druhej svetovej vojny patrí poľný maršal (tajnička 1). Preslávil sa ako veliteľ Divízie duchov počas ťaženia vo Francúzsku a z (tajnička 2) si odniesol prezývku (tajnička 3). Menej známe o ňom je, že patril k sprisahancom, ktorí uskutočnili neúspešný atentát na Hitlera, čo ho stálo život.

Riešiť

Krížovka na Idu

Kultúra je to, čím sa líšia jednotlivé národy, etniká, jednoducho ľudia. Vyspelosť kultúry môžme merať rôzne. Dobrým meradlom je správanie sa ľudí počas katastrofy. Hurikán a následné záplavy v New Orleans boli spúšťačom pre (tajnička 1) rabovanie, znásilňovanie a vraždenie bielych američanov, naproti tomu zemetrasenie a nasledné tsunami v Japonsku zomklo ľudí k sebe, pomáhali si navzájom, dokonca miestna Yakuza pomáhala ľuďom. Ďalším meradlom je postavenie ženy v spoločnosti. Žena môže byť vec zahalená od hlavy po päty, alebo prezidentka krajiny, stačí sa len narodiť do správnej krajiny. (Tajnička 2) meradlom kultúry sú verejné toalety. Ich stav prezrádza povahu ich používateľov.

Riešiť

Krížovka na Pravoslava

(Tajnička 1) - najrozsiahlejšie vymieranie organizmov v histórii Zeme, nastalo pred približne 250 miliónmi rokov. Vymrelo 77 až 96% všetkých druhov. Napríklad vymreli posledné trilobity. Predkovia dnešných cicavcov - trieda (tajnička 2) stratili dominantné postavenie na úkor predkov dinosaurov - trieda (tajnička 3). Pravdepodobnou príčinou bol výbuch sibírskeho supervulkánu, ktorý spôsobil dramatický pokles kyslíka vo vzduchu aj v moriach a zvýšenie teploty ovzdušia a morí a salintu morí.

Riešiť

Krížovka na Valentína

Knihu "Pán (tajnička 1) rád" neodporúčam čítať v MHD, alebo na verejnom priestranstve, pretože hlasný smiech, ktorý sprevádza jej čítanie, môže drážiť (tajnička 2) spoluobčanov. (Tajnička 3) postavil príbeh na prisťahovalcoch do USA, boriacich sa s angličtinou a ich schopnosti likvidovať gramatiku.

Riešiť

Krížovka na Arpáda

(Tajnička 1) rodák z Dolného Kubína, pôsobil ako lekár. Už počas štúdii bol literárne činný. Jeho najlepšie diela vznikli v dvadsiatych rokoch dvadsiatého storočia. Jeho najznámejší román (tajnička 2) bol aj sfilmovaný.

Riešiť

Krížovka na Perlu

(tajnička 1) vymieranie patrí k najväčím (tajnička 2) na Zemi a zaraďujeme ho do (tajnička 3) vymierania. Nastalo zhruba pred 360-375 miliónmi rokov v dôsledku poklesu hladiny morí a poklesu kyslíka v oceánoch, vďaka čomu vyhynulo 50% všetkých rodov a 70% vtedajších druhov.

Riešiť

Krížovka na Dezidera

(tajnička 1) je najznámejšia pieseň rakúskej skupiny (tajnička 2), ktorá vyšla v roku 1985 na rovnomennom albume. Dočkala sa mnohých "cover" verzií, najznáješia je od slovinskej skupiny (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Gabrielu

Bitka na Čudskom jazere známa i ako (tajnička 1) sa odohrala 5. apríla 1242 medzi Alexandrom Nevským a Rádom nemeckých rytierov, vedených biskupom Hermannom z Dorpatu. Nemecký rád, ktorý v mene katolíckej viery vraždil a plienil na slovanských a baltských územiach, sebavedome napadol (tajnička 2) kniežatsvo. Alexander so svojím vojskom zatlačil nemeckých rytierov do stredu jazera, kde sa pod nimi prelomil ľad. Po tejto porážke, rád nemeckých rytierov už viac nezaútočil na kniežatsvo.

Riešiť

Krížovka na Zdenka

Druhé najväčšie hromadné vymieranie organizmov na Zemi, nazývané (tajnička 1) vymieranie, nastalo zhruba pred 450 miliónmi rokov. Je zaradené do tzv. veľkej päťky vymierania. Sú dve hypotézy, čo bolo dôvodom tohto javu pri ktorom vymrelo 57% všetkých rodov. Jednou je (tajnička 2) a druhou vulkanizmus.

Riešiť

Krížovka na Zoju

Christopher Hitchens sa vo svojej knihe (tajnička1) venuje citlivej téme: (tajnička 2) sile náboženstva vo svete. Polemizuje s veriacimi, predkladá argumenty proti náboženstvu založené na vede a rozume. Náboženstvo ponúka skreslenú predstavu o našom pôvode, podstate a o vesmíre. Vôbec nezáleží na tom, či si celý život veriaci, alebo ateista, alebo v tejto otázke nemáš jasno, táto kniha ťa vyprovokuje k zamysleniu...

Riešiť

Krížovka na Vandu

Rodák zo Stageiry, bol žiakom (tajnička 1) a učiteľom (tajnička 2). Za najvyššiu vedeckú disciplínu považoval vedu o štáte. (Tajnička 3) bol vďaka církvi zakázaný, jeho myslenie sa nám zachovalo vďaka moslimom.

Riešiť

Krížovka na Dorotu

Medzi Levicami a Veľkým Krtíšom v zalesnenej (tajnička 1) sa nachádza tip na víkendovú turistiku, zrúcanina hradu (tajnička 2). Pôvodne sa hrad nazýval (tajnička 3). Po jeho rekonštrukcii, ktorú uskutočnil Matej Korvín sa už spomína pod súčasným menom.

Riešiť

Krížovka na Agátu

Účinný spôsob vyjednávnia s teroristami je útok na ich psychiku. Túto metódu použili príslušníci (tajnička 1) komanda Alfa po tom, ako v roku 1985 (tajnička 2) uniesli sovietsky diplomatický personál v Bejrúte. Vypátrali rodinných prísušníkov teroristov a posielali ich (tajnička 3) po častiach, kým sa psychicky nezložili a neprepustili rukojemníkov. Od vtedy ruských diplomatov nikto neuniesol.

Riešiť

Krížovka na Veroniku

Celebritou medzi teroristami je pre mnohých, hlavne ľavicovo "dezorientovaných" primitívov (tajnička 1). Na krku má niekoľko atentátov, vrážd a dva doživotné tresty, ktoré si odpykáva v (tajnička 2). Svetovú pozornosť získal obsadením (tajnička 3) kongresu OPEC, kde zajal 62 rukojemníkov.

Riešiť

Krížovka na Blažeja

Turkobijec, alebo Lev z (tajnička 1), tak bol označovaný veľký vojvodca (tajnička 2). Bojoval proti Rusom, Švédom, no do dejín sa zapísal najmä oslobodením Viedne z tureckého obkľúčenia, kedy so svojou jazdou o sile dvadsaťtisíc husárov, rozprášil stotisícovú tureckú armádu. Nebyť tohto veľkého víťazstva, boli sme všetci moslimovia.

Riešiť

Krížovka na Erika

(Tajnička 1) peklo a boj dvoch seržantov Barnesa a Eliasa, o tom je kultový film (tajnička 2), ktorý aj na základe vlastných skúseností natočil režisér (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Tatianu

Na sever od obce (tajnička 1) sa týči zrúcanina hradu (tajnička 2), ktorá je výraznou dominantou širokého okolia. Hrad je jedným z rodových hradov šľachtického rodu (tajnička 3). Západne od hradu sa nachádza známa gaštanica s najstarším umelo založeným porastom gaštana jedlého u nás.

Riešiť

Krížovka na Emila

Medzi knihy, ktoré prečítaš na jeden "šup", patrí tá, ktorú napísal (tajnička 1). Názov knihy vznikol z prezývky hlavného hrdninu a tá zasa z jeho (tajmička 2). Autobiografický príbeh galejníka utekajúceho za slobodou, bol aj sfilmovaný.

Riešiť

Krížovka na Emu

Medzinárodná Obchodná dohoda proti falšovaniu - ACTA, ktorá má brániť porušovaniu práv duševného vlastníctva, chystá výraznejšie obmedzenie slobody na internete. V tajnosti, bez účasti verejnosti sa chystá prechod od slobodného internetu k cenzurovanému "Čínskemu" internetu. Ako prvý zverejnil ACTA (tajnička 1) a pred pár dňami na protest proti "maškaráde" odstúpil z funkcie (tajnička 3). Boj o slobodu sa začal.

Riešiť

Krížovka na Gašpara

Osobitné miesto v dejinách železiarskej výroby na Slovensku má (tajnička 1). O jeho rozvoj sa postarali remeselníci z Flámska, ktorí v 13. storočí založili (tajnička 2). Tunajšie okolie s dostatkom vodných tokov, lesov a rudy poskytovalo ideálne podmienky na stavbu hámorov. Hámor je (tajnička 3) zariadenie, ktoré na pohon bucharov, kladív a mechov využíva vodné koleso.

Riešiť

Krížovka na Alfonza

Hmyz, ktorý žije v (tajnička 1), patrí medzi najúspešnejšie formy života. Hlavným dôcvodom jeho úspechu je sociálny spôsob života a vysoký stupeň organizácie života. Ich dokonale organizované kolónie môžu dokonca vytvoriť tzv. (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Bohuša

Prvú (tajnička 1) kultúru, ktorá bola jadrom ostatných kultúr, vytvorili (tajnička 2). Vytvárali náboženské a kultúrne centrá z ktorých sa zachovali pyramídy, obetné miesta a monumentálne plastiky hláv. Ich názov nesie aj známy nápoj.

Riešiť

Krížovka na Tamaru

(Tajnička 1) patrí k najobľúbenejším autorom minulého storočia. Vďaka svojmu (tajnička 2) postoju, ako aj odmietaním fašizmu, musel žiť v emigrácii a neskôr prišiel aj o občianstvo. Nemecká propaganda sa snažila pozmeniť mu priezvisko a vytvoriť z neho židovského autora.

Riešiť

Krížovka na Gejzu

IT špecialisti znefunkčnili web (tajnička 1) politickej strane, ktorej jediným úspechom na slovenskej politickej scéne sú otravné reklamy. Väčšiu radosť by sme mali, keby sa chlapcom podarilo vybieliť účty naším politikom. Bolo by to také (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Timoteja

(Tajnička 1) je najznámejší, (tajnička 2) mimozemský organizmus, ktorý na rozmnožovanie využíva hostiteľa. Ide o parazitickú formu života. Podobne ako naše mravce, žije v kolóniach organizovaných do kást. Základom každej kolónie je kráľovná, ktorá kladie vajíčka. Pôvodný predstaviteľ tohto druhu je (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Miloša

Najznámejším (tajnička 1) dielom je satirický román (tajnička 2). Je to pohľad na stalinský režim, ktorý formou bájky autor priblíži čitateľom. Nesmrteľný výrok „Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie“ sa žiaľ začína týkať aj nás.

Riešiť

Krížovka na Zoru

Pohľad do (tajnička 1). Novoročný prejav (tajnička 2) Slovenskej republiky z roku 2050. "Želám všetkým občanom úspech v osobnom živote a bielej menšine hlavne v tom pracovnom živote".

Riešiť

Krížovka na Vincenta

Z rockovej hudby začiatkom 90 rokov sa pomaly začína vytrácať klasický metal a žezlo preberá grunge. Celý svet začína šalieť s "Smells Like Teen Spirit" a podobne. V týchto podmienkach vyšiel (tajnička 2), nekompromisný, dravý, energický album s kovovým anielom na Harleji. (Tajnička 1) týmto albumom dobyli celý svet a vdýchli klasike opäť život.

Riešiť

Krížovka na Dalibora

Najvyšší vrch (tajnička 1) si medzi osemtisícovkami drží prvé miesto v najvyššom počte nevydarených výstupov na vrchol. Kým najvýššiu horu sveta pokorilo viac ako tritisíc horolezcov, vrchol (tajnička 2) zdolali iba tri stovky.

Riešiť

Krížovka na Drahomíru

(Tajnička 1) bol slávny džezový hudobník, ktorý dokázal vo svojej tvorbe spojiť scat-improvizovaný jazzový spev a techno. Od detstva sa zajakával, ale tento neduh otočil v hudbe vo svoj prospech. Za svoju tvorbu získal mnoho zlatých aj platinových platní. Jeho najznámejším hitom bola skladba (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Bohdanu

Slovo assassin - úkladný vrah sa dostalo do angličtiny pravdepodobne vďaka (tajnička 1). Asasíni boli členovia (tajnička 2) sekty, ktorá používala vraždy vojenských veliteľov na zvrátenie vojny, či predchádzanie vojnám. Asasín pochádza zo slova hašišiun, čo znamená požívateľ hašišu. Hašiš bol v tejto sekte formou odmeny pre verných členov.

Riešiť

Krížovka na Natašu

Zrod (tajnička 1) Talianska nie je vnímaný Talianmi všade rovnako, kým južania túto udalosť oslavujú, predstavitelia (tajnička 2) sucho konštatujú, že spojením Talianska došlo k rozdeleniu Afriky.

Riešiť

Krížovka na Kristínu

Po tom ako sa po (tajnička 1) perzský kráľ Xerxés stiahol z Grécka, jeho 300 000 vojakov, ktorým velil (tajnička 2), naďalej plienilo grécke územie. Gréci sa spojili a postavili zhruba 100 000 vojakov. V bitke pri Platajách zničili perzkú armádu takmer na hlavu. Bola to posledná veľká bitka grecko-perzských vojen.

Riešiť

Krížovka na Dobroslava

Najslávnejší film japonskej kinematografie (tajnička 1) je založený na legende o skupinke odvážnych, ktorí sa postavili na ochranu bezbranných dedinčanov. Tento film od (tajnička 2) bol priamou inšipráciou pre vznik slávneho westernu Sedem statočných.

Riešiť

Krížovka na Radovana

Muž, ktorý povedal Hitelrovi nie. (Tajnička 1) patril medzi naše najvýraznejšie osobnosti medzivojnového obdobia. Prekazil Hitlerov pokus o rozdelenie republiky z 9. marca 1939, kedy pražská vláda s požehnaním Hitlera, vojensky obsadila (tajnička 2) Slovensko. 10. marca dal prezidentovi Háchovi ultimátum, aby boli okupačné jednotky podriadené jeho autorite. Na druhý deň, 11. marca mal už Slovensko pod kontrolou. Nacisti museli zmeniť taktiku a poslali emisárov s priamou požiadavkou, aby Slovensko vyhlásilo samostatnosť. Neúspešne. Po vojne bol odsúdený na 20 rokov väzenia, našťastie v neprítomnosti.

Riešiť

Krížovka na Rastislava

Vzbura väzňov v Leopoldove z marca 1990 bola dôsledkom spoločenských a politických zmien v našej spoločnosti. Samotnej vzbure predchádzali menšie vzbury, či štrajky, alebo ako to nazývali väzni (tajnička 1), kde stupňovali svoje požiadavky, od zlepšenia podmienok až po zmenu Trestného zákona. Nádeje väzňov na zmenu živili aj novinári-pseudohumanisti, ktorí nepochopili, aký je rozdiel medzi politickým väzňom a recidivistom. Hlavným spúšťačom vzbury bola "Havlova" amnestia, ktorá sa dotkla recidivistov skrátením trestu, pričom recidivisti požadovali úplné zrušenie trestov, tak ako boli zrušené tresty pre vyše 7000 odsúdených. Potlačenie vzbury riešil vtedajší minister vnútra (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Ernesta

Pristáli Američania na Mesiaci, či len (tajnička 1)? Tak ako v (tajnička 2) aj vo vesmíre chceli byť jednotkou. Rusi im však zakaždým ukázali "chrbát". Najprv sledovali, ako Rusi vypustili do vesmíru prvú umelú družicu, potom prvého živého tvora a nakoniec prvého človeka. Tieto ruské úspechy mohla zatieniť jediná správa... pristátie človeka na Mesiaci.

Riešiť

Krížovka na Malvínu

30. janúára 1945 bola "lišiacky" torpédovaná loď (tajnička 1) sovietskou ponorkou S-13. Na jej palube boli nalodení ranení vojaci z východneho frontu, ale najmä príslušníci (tajnička 2)flotily, na ktorých čakalo 70 nových ponoriek. Potopenie lode neprežil ani jeden námorník, určený pre nové ponorky, celkovo asi 9300 ľudí. Kapitána lode, ktorému sa podarilo zachrániť, dal Hitler v návale zúrivosti zastreliť.

Riešiť

Krížovka na Dášu

Mesto duchov, tak sa nazýva mesto (tajnička 1) po známej (tajnička 2) katastrofe. Mesto zamorené (tajnička 3) si na nových ľudí počká ešte asi 150 rokov.

Riešiť

Krížovka na Alexeja

V hĺbke 900 m pramení liečivý a trochu radioaktívny, termálny prameň pri meste v ktorom sa oddávna ťažilo zlato. (tajmička 1), ktorú v meste dal zriadiť (tajnička 2) je jedna z najstarších na svete a funguje dodnes. Miestne florény patrili medzi najcennejšiu menu v Európe.

Riešiť

Krížovka na Severína

Jeden z riaditeľov investičnej banky v Bratislave, Vrbovský rodák (tajnička 1) patril medzi predstaviteľov realistickej poetiky. Jeho humor a optimizmus zachytený v diele (tajnička 2) nám úsmevným spôsobom približuje bežný život na dedine. Dielo bolo aj sfilmované.

Riešiť

Krížovka na Bohuslavu

Výborná komédia z 80 rokov od naších susedov. (tajnička 1) sa venuje zaujímavej téme a to o živote bez chlapov. Dvaja hlavní hrdinovia sa dali kôli (tajnička 2), zmraziť na pár mesiacov. Medzitým však prebehla na zemi jadrová vojna a z mesiacov spánku sa stali roky. Po prebudení zisťujú, že svet existuje len v podzemí a je to čisto ženský svet, keďže muži neprežili. Zdá sa, že je to raj... Ale zdanie klame.

Riešiť

Krížovka na Antóniu

Rodák zo Spišskej Belej, (tajnička 1) bol vynikajúci matematik. Dlhodobo prednášal na Viedenskej univerzite. Venoval sa akustike, (tajnička 2), mechanike. Jeho najväčší prínos bol však v optike. Jeho objektívy skrátili expozíciu z 30 minút na menej ako minútu. Je právom pokladaný za zakladateľa modernej (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Andreu

Browning M 1910 je zbraň, ktorou Gavrilo Princip poslal na smetisko dejín feudálneho (tajnička 1), Františka Ferdinada a zároveň spustila 1. svetovú vojnu. Podobne ako 2. svetová vojna, aj tá prvá sa začala napadnutím slovanskej krajiny. Hrdina sa konca vojny nedožil. Zomrel umučený pár mesiacov pred jej skončením v (tajnička 2), ale ako víťaz.

Riešiť

Krížovka na Drahoslava

Dnes je Zem najbližšie k Slnku, tento jav sa volá (tajnička 1). Netreba však čakať novú vlnu paniky z globálneho otepľovania. Teplejšie u nás nebude, iba na južnej pologuli. Je to kôli sklonu Zeme nadŕžať jednej strane. Čo však poteší je to, že to teplo južanom rýchlejšie skončí. To je kôli tomu, že čím je Zem bližšie k Slnku, tým má väčšiu rýchlosť. Ak by si to Slnko pri tej rýchlosti zmeškal, (tajnička 2) môžeš vidieť za rok.

Riešiť

Krížovka na Danielu

Tmavomodrý lazurit, polodrahokam známy pod menom (tajnička 1) bol od nepamäti cenený. Jeho najznámejšie nálezisko sa nachádza v Badachšane, čo je provncia Afganistanu. Používa sa ako modré farbivo (tajnička 2), ale hlavne ako šperk. Najznámejšie využitie je z Chile. Lazuritom zdobené perá, používajú pri diplomatických stretnutiach, samozrejme pokiaľ im ich neukradne český prezident.

Riešiť

Krížovka na Alexandru

Ľudovít Košút, či (tajnička 1) sa narodil ako Slovák a zomrel ako Maďar. Jeho otec a najmä strýko boli vlastenci, čo odmietali maďarizáciu a podporovali štúrovcov. Naproti tomu Ľudovít popieral existenciu vlastného národa. Kým v Maďarsku je to národný hrdina, čo aktívne bojoval proti (tajnička 2), na Slovensku je to iba jeden z mnohých maďarónov.

Riešiť

Krížovka na Nový rok

Kam tento rozprávkový svet speje? Pred časom poslali (tajnička 1) do basy princeznu Timošenkovú... teraz (tajnička 2) hlásia, že košickej ježibabe hrozí 15 rokov, namiesto štyroch v parlamente. Aspoň že v Čechách má Santa svoje prezidentské miesto.

Riešiť

Krížovka na Silvestra

Známa americká (tajnička 1) skupina zo San Francisca (tajnička 2), vznikla koncom sedemdesiatych rokov. Politicky orientovanými piesňami namierenými proti "americkému snu" a rasizmu, celkovo ovplyvnili daný hudobný žáner.

Riešiť

Krížovka na Dávida

Medzi nenáročne vrcholy na výstup, ktoré ponúkajú výborný výhľad, patrí (tajnička 1). Za dobrého počasia vidno Tatry, Ukrajinu i Maďarsko. Okolie vrcholu je vhodné na skvelú letnú turistiku, v zime na lyžovačku a bežky. Pod vrcholom ležia dve obce, ktoré preslávili známe osobnosti. Z (tajnička 2) pochádza známy režisér (tajnička 3). Oproti ležiacu (tajnička 4) zasa preslávil Mečiar s jeho parným valcom.

Riešiť

Krížovka na Miladu

Medzi obzvlášť nebezpečné druhy raslín na Slovensku patrí (tajnička 1). Podobne ako (tajnička 2) je inváznym druhom, ohrozuje ľudské zdravie a navyše ničí pôvodné ekosystémy. Po kontakte s raslinou nastávajú fototoxické reakcie.

Riešiť

Krížovka na Ivanu

Čo je opakom krásy? Na túto otázku hľadá odpoveď spisovateľ (tajnička 1) vo svojej ilustrovanej publikácii (tajnička 2), kde na príkladoch výtvarných, ale aj literárnych diel ukazuje opak krásy. Na druhej strane, to čo nie je krásne , môže byť podmanivé.

Riešiť

Krížovka na Filoménu

Zem dostala vianočný pozdrav z (tajnička 1). V tesnej blízkosti Slnka preletela kométa aj napriek predpovediam, že v Slnku skončí. Všetci, ktorí ste boli na vesmírnej stanici ISS, ste ju mohli vidieť, tak ako (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Štefana

Maliar a grafik zo Zohora (tajnička 1) bol predstaviteľ imaginatívneho realizmu. Jeho tvorbu poznáme z kníh pre dospelých i deti, ako aj z poštových známok. Je autorom, ktorý prešiel rukami miliónov ľudí, vďaka výtvarným návrhom (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Prvý sviatok vianočný

Afrika bez príkras, naopak plná nenávisti a rasizmu voči belochom. Taký je film (tajnička 1) od režisérky (tajnička 2), v ktorom zachýtava tvrdohlavý postoj hlavnej hrdninky v boji o zachovanie svojej plantáže.

Riešiť

Krížovka na Adama a Evu

(tajnička 1) bol zázračné dieťa. Sám sa naučil čítať a písať. Ako deväťročný vedel po grécky a latinsky, ako jedenásťročný čítal bibliu v hebrejčine. Od trinástich ovládal sýčinu, arabčinu, neskôr ďaľšie východne jazyky. Známy je ako zakladateľ (tajnička 2), ale hlavne tým, že ako prvý rozlúštil (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Nadeždu

Satyrovia, (tajnička 1) gréckej mytológie, sprevádzali na oslavách Dionýza a Pana ako tanečníci, hudobníci a obháňači nýmf. Ich výzor napoly človek, napoly cap, kučeravé vlasy, hriva, rohy, kozie nohy, (tajnička 2) neskôr v kresťanstve vytvoril predstavy o čertoch, ale už s iným "profesným" zameraním.

Riešiť

Krížovka na Adelu

Ľudia sú platení za prácu podľa výkonu, alebo času stráveného prácou. Je to však (tajnička 1). Platení by mali byť podľa toho, koľko majú voľného času. Ten čo má viac voľného času, mal by mať viac peňazí, pretože má čas ich míňať. Toto by privítali (tajnička 2), pretože tí zásadne míňajú, to čo vytvoril niekto iný a keď už nie je čo, tak si požičajú.

Riešiť

Krížovka na Bohdana

Medzi najstaršie mestá patrí (tajnička 1). Mesto bolo objavené náhodou pri orbe v roku 1928 v severozápadnej Sýrii. Už 6000 rokov pred naším letopočtom malo mesto hradby. V druhom tisícročí pred n.l dosiahlo mesto najväčší rozmach, zároveň sa dostalo ťažkej politickej situácie tým, že ležalo medzi dvoma veľmocami. V slávnej bitke pri Kadeši bojovalo mesto na strane (tajnička 2). Tisíce rokov trvajúcu existenciu mesta, ukončil vpád morských národov.

Riešiť

Krížovka na Dagmaru

Posledný komunistický diktátor v (tajnička 1) zemi sľubuje, že postaví najlepšiu vesmírnu raketu na svete. Všetci mu držíme palce a veríme, že bude dosť dobrá na to, aby zobrala vodcu na cestu poslednú, podobne ako vláčik súdruha Kim-a na (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Juditu

"Som fašista, pretože som Talian" tieto slová vyriekol (tajnička 1), taliansky dramatik, ktorý sa narodil v Chaose, usadlosti na (tajnička 2). Písal básne, romány, divadelné hry. "Za jeho smelú a duchaplnú renesanciu dramatického a scénického umenia" mu bola udelená Nobelová cena za literatúru.

Riešiť

Krížovka na Slávku

Slovo upír pravdepodobne pochádza zo (tajnička 1) vampír. V súvislosti s kresťanstvom, upustenie od spaľovania mŕtvych, vyvolávalo zpočiatku strach pred návratom mŕtvych, ktorí boli pochovávaní do hrobu v neporušenom stave. Zaťaženie hlavy balvanom, dodatočné prerazenie lebky, slúžilo aspoň na čiastočné potlačenie strachu. O spopularizovanie tejto témy sa postaral svojím slávnym románom (tajnička 2) a hlavne (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Kornéliu

Nedaj sa nachytať. Istá firma posiela ľuďom listy, v ktorých sa vyhráža exekúciou len preto, že sa zaregistrovali na niektorej z jej podvodných stránok. Odporúčam nič neplatiť, veď registráciu mohol vypísať bez tvojho vedomia "sused", alebo samotná (tajnička 1) firma. A hlavne, nezadávaj nikde na internete svoje skutočné meno a adresu, potom ťa nebudú obťažovať podobné (tajnička 2), ktoré síce šíria strach, ale väčšiu moc nemajú.

Riešiť

Krížovka na Albínu

(Tajnička 1) bola anketa popularity hudobných interpretov, organizovaná od roku 1962 do roku 1991 časopisom (tajnička 2). Počas komunizmu boli výsledky ankety upravované podľa potrieb režimu. Anketa bola obnovená v roku 1996 s takmer pôvodnými víťazmi, zrejme z nostalgie.

Riešiť

Krížovka na Ivicu

Režisér (tajnička 1) natočil komédiu o rozlúčke so slobodou svojským spôsobom. Film (tajnička 2) začína vlažne až nudne, postupne dej začína byť zaujímavý a nabaľuje vtipné situácie. Vyvrcholenie filmu režisér posunul až na samotný záver, kedy pomedzi záverečné titulky, sú zobrazované fotografie, ktoré vysvetľujú celú rozlúčku so slobodou tak, že vyvolávajú plač od smiechu.

Riešiť

Krížovka na Branislavu

Spoločný predok človeka a (tajnička 1) žil zhruba pred 14 miliónmi rokov v Ázii. To viedlo k teórii evolúcie ľudoopov "na skok do Ǎzie a zasa naspäť" a dvoch migračných vlnách. Prvá vlna populácie ľudoopov migrovala z Afriky do Ázie. Vzišli z nej všetci ázijský ľudoopi. Druhá vlna populácie ľudoopov migrovala z Ázie do Afriky, kde medzitým pôvodná (tajnička 2) populácia ľudoopov vyhynula. Z druhej migračnej vlny vzišli dnešní africkí ľudoopi, vrátane ľudí.

Riešiť

Krížovka na Luciu

(Tajnička 1) je tretí najväčší (tajnička 2) na svete. Jeho územie patrí trom krajinám. Jedna z nich (tajnička 3), patri k trom krajinám na svete, ktoré majú nulový štátny dlh.

Riešiť

Krížovka na Otíliu

"Varus, Varus, vráť mi moje légie!" Slávny výrok (tajnička 1) rímskeho cisára, po strate troch légií v Teutoburskom lese. O tie ho pripravil Varus, neschopný veliteľ, ktorý sa nechal vlákať do pasce, ktorú mu pripravil vodca (tajnička 2) Armínius.

Riešiť

Krížovka na Hildu

Z pozície najvyššieho (tajnička 1), uskutočnil v roku 46 pred n.l. Gaius Julius Caesar veľkú reformu kalendára. S pomocou gréckeho matematika (tajnička 2) natiahol rok 46 pred n.l. na 445 dní, aby dorovnal občiansky kalendár so skutočným. Zaviedol 365 dňový rok s dvanástimi mesiacmi, každý štvrtý bol prestupný. Tento juliánsky kalendár platil až do roku 1582.

Riešiť

Krížovka na Radúza

Skýtsky mních (tajnička 1) z Dubrudže, patril v šiestom storočí medzi najvzdelanejších ľudí v Ríme. Je známy prekladmi z gréčtiny do latinčiny ako aj životopismi cirkevných hodnostárov. No, najznámejším sa stal výpočtom tzv. kresťanskej éry - (tajnička 2), ktoré je používané pre číslovanie rokov Gregoriánskeho aj Juliánskeho kalendára.

Riešiť

Krížovka na Izabelu

Kniha (tajnička 1) je príbehom ženy zo Somálska, ktorá zažila "vymoženosti" stredoveku ako detská práca, ženská (tajnička 2), či trh s (tajnička 3). Je to príbeh z dvoch svetov, nášho a toho o ktorom netušíme a možno ani nechceme tušiť, že existuje.

Riešiť

Krížovka na Marínu

Na severozápade USA v meste (tajnička 1) sa odohráva príbeh slobodných ľudí, žijúcich v jednom dome. Traja muži a tri ženy... ich vzájomné vzťahy, osobné (ne)úspechy úzko súvisia s láskou, jej hľadaním, odmietaním... Film (tajnička 2) je osadený do prostredia miestnej hudobnej scény, ktorá určila trend a ovplyvnila hudbu deväťdesiatych rokoch.

Riešiť

Krížovka na Ambróza

V roku 1897 vyrazila z Antverp polárna expedícia pod vedenim Belgičana de (tajnička 1) namierená do Antarktídy. S loďou (tajnička 2) ako prví dosiahli 63. supeň južnej šírky. Prežili dlhých 377 dní v zovretí ľadu, napokon sa úspešne vrátili do Belgicka. Jeden z členov posádky sa neskôr vrátil do Antarktídy aby dosiahol južný pól.

Riešiť

Krížovka na Mikuláša

Pred pár rokmi prebeha v Egypte pátracia akcia po najmocnejšej žene Nílu. Išlo o (tajnička 1), prvú ženu, ktorá sa vyhlásila za faraóna. Vládla 20 rokov a po smrti sa stala (tajnička 2). V roku 2007 pri tomografickom skúmani obsahu kanopy, sa našiel zub so zlomeným koreňom. Vďaka porovaniu pevnosti zubnej skloviny nájdeného zubu a zubov jednej z múmií, vedci došli k záveru, že zuby patria jednoznačne jednej osobe. Záhada bola vyriešená.

Riešiť

Krížovka na Ota

Medzi najsuchšie miesta na svete patrí púšť na (tajnička 1). Na ploche väčšej ako (tajnička 2), spadne menej zrážok ako na Sahare. V extrémnom prostredí sucha, päťdesiatich stupňov pod nulou a slanej pôdy sa darí iba mikroorganizmom. O tom, že tu kedysi bol život aj vo vyššej forme, dokazujú uchované fosílie v piesku.

Riešiť

Krížovka na Barboru

Máloktorý panovník má vo svojom \"životopise\" také úspechy ako perský kráľ (tajnička 1). V priebehu 17 rokov porazil troch rímskych cisárov. Prvý cisár (tajnička 2) skončil ako podstavec pri nasadaní na koňa. Druhý cisár (tajnička 3) bol porazený pri Mešike. Tretí cisár (tajnička 4) mu zaplatil obrovské výkupné za mier, ktorý vydržal dlhšie ako samotný cisár.

Riešiť

Krížovka na Oldricha

Obľúbená turistická trasa v Slovenskom raji vedúca cez (tajnička 1), upúta scenériou kolmých vysokých skál s najznámejším (tajnička 2) výhľadom. Najatraktívnejšie úseky trasy sú tie, na ktorých turisti kráčajú po železných stúpadlách zapustených do skaly priamo nad hladinou rieky. Trasa je atraktívna aj v zime, kedy ponúka množstvo ľadopádov a ľadových píšťal.

Riešiť

Krížovka na Bibiánu

Kriminálna komédia (tajnička 1) s výborne rozohranými zápletkami, ktorú natočil britský režisér (tajnička 2), je kvalitnou zmesou akcie, čierneho humoru a zlých (tajnička 3). Filmu nechýba nápad ani zvučné obsadenie, je plný zvratov a prekvapení.

Riešiť

Krížovka na Edmunda

Petrus Sabbatius pochádzal z roľníckej rodiny, napriek tomu sa stal cisárom, známym pod menom (tajnička 1) Veľký. Snažil sa o obnovenie rímskeho impéria. Jeho prvým krokom na území zaniknutej Zapadorímskej ríše bolo vymazanie Vandalov v severnej Afrike a v podstate aj v zozname etník. Vytlačil Ostrogótov z územia dnešného Talianska. Počas jeho vlády bol postavený chrám Božej múdrosti, známy ako (tajnička 2), prebehlo povstanie (tajnička 3), ako aj vpád Slovanov na Peloponéz...

Riešiť

Krížovka na Ondreja

Hora smrti, taký názov dostala pakistanská osemtisícovka (tajnička 1) najmä vďaka nemeckým predvojnovým výpravám. Všetky sa skončili neúspešne a väčšina tragicky. Najhoršie dopadla výprava v roku 1937, keď všetkých jej šestnásť členov pochovala lavína. Dva roky nato sa uskutočnila ďalšia výprava, ktorej príbeh sa dočkal sfilmovania. Horu sa podarilo zdolať až v roku 1953. Ako prvý ju pokoril (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Vratka

Pomerne úspešný seriál z konca devädesiatych rokov (tajnička 1), Zobrazuje život štyroch žien z (tajnička 2), ich ľúbostné pletky, priateľstvo i rozpory, ale hlavne nekonečné debaty na tému, ako nájsť toho pravého.

Riešiť

Krížovka na Henrietu

V románe (tajnička 1), autor (tajnička 2) vykresľuje rozpory medzi spôsobmi vnímania rozdielnych kultúr, hlavne moslimskej mystiky a západného racionalizmu. Hlavnými hrdinami sú dvaja cestujúci, ktorí prežijú haváriu lietadla. Po havárii sa však jeden zmení v aniela a druhý v čerta.

Riešiť

Krížovka na Milana

Jeden zo zakladateľov psychologického románu (tajnička 1) vo svojom románe (tajnička 2) vykresľuje lásku muža k dvom krásnym ženám. Jedna je z dobrej rodiny, druhú poznačenú ťažkým detstvom, považuje okolie za (tajnička 3). Rozhodnutie sa pre jednu z nich, stane sa osudným pre všetkých troch.

Riešiť

Krížovka na Kornela

Labutie jazero, Don Quijote, Carmen, Umierajúca labuť sú diela pri ktorých zažiarila hviezda baletu Maja Plisecká. Podobne ako milióny iných (tajnička 1) detí, mala kruté detstvo. Keď mala trinásť rokov, komunisti jej zastrelili otca, matku s jej sedem mesačným bratom poslali do gulagu. S baletom začala ako deväť ročná a až do vysokého veku aktívne tancovala. Ako (tajnička 2) ročná zožala hodinový aplaus za vystúpenie Carmen v Madridskom Národnom divadle.

Riešiť

Krížovka na Katarínu

"Som (tajnička 1), ale liečim sa" je bláznivá komédia z konca sedemdesiatych rokov. (tajnička 2) Richard ako vždy aj tu hrá (tajnička 3) blázna. Jedna vydarená scénka z filmu zachytáva situáciu, keď sa hlavný hrdina snaží osloviť ženu pomocou vchodového zvončeka, ale po zazvonení, vždy utečie.

Riešiť

Krížovka na Emíliu

"Poturčenec horší Turka" tak sa hovorilo (tajnička 1), teda ľuďom, ktorí boli odvlečení na turecké územie, kde prešli "preškolením" a následne boli posielaní naspäť vo forme vraždiacich a drancujúcich jednotiek. Táto udalosť bola zveršovaná v jednej z najkrajších básni slovenského romantizmu (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Klementa

Vynikajúci rímsky rečník (tajnička 1), bol filozofom bez vlastnej originálnej náuky, avšak vďaka vlastnej interpretácii stoickej filozofie sa zaradil medzi jej popredných predstaviteľov. Bol učiteľom (tajnička 2), neskoršieho cisára. Za života si našiel množstvo odporcov, vyčítali mu pokrytectvo, nesúlad medzi jeho učením a okázalým súkromným životom, (víno pil, vodu kázal). Po smrti sa stal jedným z mála pohanských učencov, ktorých církev prijala za svoje vzory.

Riešiť

Krížovka na Cecíliu

Slávna vzbura na Bounty, vyšla knižne a bola niekoľkokrát sfilmovaná. Pozornosť si zaslúži dôvod vzbury stelesnený v osobe veliteľa Williama Bligha. Tvrdá disciplína na lodi, bola v ostrom kontraste (tajnička 1) života na ostrove Tahity. Po polroku života na ostrove sa námorníci ťažko vracali do starých koľají. Vrcholom bolo pre nich, zníženie prídelu vody kôli sadeniciam chlebovníka, ktoré mali prednosť. Po vzbure Bligh a par verných na malom člne a s minimom zásob prekonali takmer sedem tisíc kilometrov, kým dorazili na Timor, (tajnička 2) britskú základňu. Je to výkon, ktorý si zaslúži obdiv.

Riešiť

Krížovka na Elvíru

Staroveké egyptské mesto Kanóby postihli tri katastrofy. Prvou bola náboženská vojna. V roku 391 fanatický (tajnička 1) zničili Sarapisov chrám, sfingy a sochy. Druhou bola (tajnička 2) stavebná činnosť. Po roku 641 sa mramor, vápenec a sochy z mesta stávajú stavebným materiálom pre nové paláce. Treťou najničivejšou bolo (tajnička 3) a pokles pevniny pod morskú hladinu v 8. storočí.

Riešiť

Krížovka na Félixa

O estetickom myslení Leonarda svedčí aj návrh mosta z roku 1502, ktorý mal viesť ponad Zlatý roh v (tajnička 1). Samotná realizácia sa trochu posunula v čase a priestore. Nórsky umelec Vebjorn Sand sa nadchol Leonardovým návrhom a postavil "jeho" most ponad (tajnička 2) pri Osle.

Riešiť

Krížovka na Alžbetu

Medzi klenoty naších hôr rozhodne patria (tajnička 1). Ich dominanta (tajnička 2) sa síce nemôže rovnať výškou tatranským končiarom, no čo sa týka náročnosti výstupu, "hravo" ich prekoná. Výstup na vrchol je podľa medzinárodnej horolezeckej stupnice ohodnotený stupňom V. Zatiaľ čo najťažšie dostupný štít Tatier má len "trojku".

Riešiť

Krížovka na Eugena

Ako tanečný pár, kde sa partneri jeden druhému stále dívajú do tváre, obieha planétka (tajnička 1) a jej mesiac (tajnička 2) okolo Slnka. Okolo svojích osí sa zhodne otočia za 6,4 dňa. Takáto rotácia, pri ktorej teleso zdanlivo nehybne visí nad určitým bodom povrchu druhého, sa nazýva (tajnička 3) rotácia.

Riešiť

Krížovka na Klaudiu

Zhruba pred 500 rokmi položil protestantský kazateľ Menno Simons základy náboženského smeru, spoločenstvo novokrstencov tzv. (tajnička 1). Ich kolónie sú roztrúsené po celom svete. Príklad ako vyzerá ideálna kolónia je z Paragaya. Kolóniu tu tvoria osady po 25 domov so školou a kostolom.. Osady sú oddelené poliami, pretože (tajnička 2) je zdrojom ich obživy. Rádio, televízia, mobil, či počítač nie sú podporované a v podstate nie je na ne ani čas, ani elektrina. Ich ideálom je mať 13 detí (s jednou ženou), preto na "somariny" nie je čas.

Riešiť

Krížovka na Agnesu

Medzi najnebezpečnejšie spôsoby zaobstarania obživy, určite patrí aj rybolov na rieke Kongo. Neďaleko mesta (tajnička 1) si obyvatelia dedín postavili drevené lešenie priamo v najdravšom úseku rieky, v prerejách (tajnička 2). Loziac po tomto chabom lešení, hádžu do "vriacej" vody koše z tŕstia na chytanie rýb. Každý chybný pohyb je jednosmernou cestou pod hladinu.

Riešiť

Krížovka na Leopolda

Vzorom veľkého osvieteneckého encyklopedistu Denisa Diderota bol Uhorský encyklopedista (tajnička 1), uvedomelý Slovák. Verejne podporoval Františka II. Rákociho, za čo bol osúdený na trest smrti. Naštastie bol omilostený, aby neskôr samotný cisár financoval jeho vlastivedné práce. Založil Uhorskú učenú spoločnosť, ale tá zanikla kôli jezuitom. Na druhej strane dostal jedno z najvyšších cirkevných vyznamenaní a to pápežskú zlatú medailu. Vo svojích prácach často hovorí o prirodzenom nadaní a pracovitosti (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Irmu

Koncom osemdesiatych rokov zažil pop výbuch nemeckej supernovy (tajnička 1). Skupina si získala priaznivcov po celom svete a získavala rôzne ocenenia, ako najlepší speváci, tančníci podobne. Vrcholom úspechu bolo získanie ceny Grammy. O to väčšie bolo prekvapenie, keď na živom koncerte MTV, došlo ku komickej situácii, keď skladba Girl You Know It's True začala preskakovať a pasáž "Girl, you know it's..." znela stále dookola. Speváci ešte chvíľu predstierali, spev a tancovali, no potom ušli do zákulisia. (tajnička 2) bolo na svete. Dvojica nikdy nespievala iba otvárala ústa.

Riešiť

Krížovka na Stanislava

Michelangelo sedemnásteho storočia, tak by sme mohli nazvať (tajnička 1) sochára, maliara a architekta Berniniho. Mnohé rímske pamiatky nesú jeho "rukopis". Medzi jeho naznámejšie dielo patrí súsošie Apolón a Dafné, kde geniálnym spôsobom vystihol moment, kedy Nymfu Dafné, prenasledovanú Apolónom, zachráni otec tým, že ju premení na (tajnička 2) strom.

Riešiť

Krížovka na Svätopluka

"Postoj pútnik a zvestuj Lakedemóňanom, že my tu mŕtvi ležíme ako zákony kázali nám". Tento nápis, ktorého autorom je (tajnička 1) pripomína slávnu bitku v priesmyku (tajnička 2). Tam sa proti státisícovej presile Peržanov, postavilo tristo Sparťanov a asi sedemsto Thesianov. Vybrali si smrť v boji a do hrobu si so sebou zobrali asi dvadsaťtisíc Peržanov.

Riešiť

Krížovka na Martina

Film "Pád do ticha" rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v (tajnička 1) Andách. Film ponúka nádherné scenérie, ale aj výborný dej. Kvalitu snímky zvýrazní zostup horolezcov, ktorý sa zmeni na peklo. Po tom, ako sa Joe zranil, život oboch horolezcov visel doslova na lane. Simon sa rozhodol túto situáciu vyriešiť (tajnička 2)... prerezaním lana.

Riešiť

Krížovka na Tibora

Nešťastná láska vedie mnohých k zúfalým činom, často siahnu po zbrani, rozum im zatemní nenávisť a pomsta. Naštasie nájdu sa aj takí, čo siahnu po pere a svoje pocity hodia na papier. Presne to je prípad (tajnička 1), známeho rodáka z Krupiny a jeho najznámejšej básnickej skladby (tajnička 2). Obete povinného čítania budú namietať, ale keď dospejú, zistia, že toto dielo si zaslúži pozornosť.

Riešiť

Krížovka na Teodora

To bude guláš. Podľa volebných prieskumov, voliči KDH by privítali koalíciu so SMEROM. Katolíci s komunistami, viete si to predstaviť? To bude (tajnička) láska. Potom primátor mesta Martin, teda mesta národne orientovaného, chce kandidovať v maďarskej strane. Prednedávnom dal Móric lekciu Matovičovi zo základov politiky a z Obyčajných ľudí sú razom obyčajní (tajnička 2). Už ani neviem, či sa bojím alebo teším na to, čo vystrojí (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Bohumíra

Ľadová sopka, alebo (tajnička 1) je sopka, ktorá vyvrhuje (tajnička 2) zloženú prevažne z vody, oxidu uhličitého, amoniaku, metánu a dusíka vo forme pary a kvapaliny. Po výbuchu sa táto zmes opäť skondenzuje do pevnej formy z dôvodu nízkej okolitej teploty. Ľadové sopky môžeme nájsť aj v našej slnečnej sústave na Saturnových, či Neptúnových mesiacoch.

Riešiť

Krížovka na Reného

Medzi naše najmladšie pohorie patrí (Tajnička 1). Sopečný kužel tvorený ôsmimi vrcholkami, schovaný po hustým lesom, málokomu prezradí svoju búrlivú minulosť stratovulkána. Keď sa vyštveráš na Sninský kameň, uvidíš pod sebou ligotavé (tajnička 2). Pohľad na najvýšší vrch pohoria, križuje silueta vrchu Motrogonu. Kľud, ktorý sála z týchto miest, prebúdza nadšenie.

Riešiť

Krížovka na Renátu

Jedna z naších najkrajších zrúcanín (tajnička) sa nachádza na slovensko-maďarskej hranici. Stojí na čadičovom pahorku a čadič je aj zakladný stavebný materiál, z ktorého bol hrad postavený. Výhľad je do cerovskej vrchoviny.

Riešiť

Krížovka na Imricha

Šiesti lupiči, ktorí sa poznali len pod falošnými menami, boli najatí na prepad klenotníctva. Filmová zápletka (tajnička 1) sa prakticky odohráva v garáži, kde lupiči po neúspešnom prepade analyzujú a zistia, že niekto z nich je zradca, policajt. Ale kto? Vo filme si jednu z postáv zahrá aj režisér (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Karola

Do Mexickej drogovej vojny sa zapojila ďalšia armáda. Medzinárodná skupina hackerov pod označením Anonymous. Zbrane nepotrebujú, tých je v Mexiku viac než dosť. Majú niečo silnejšie ... (tajnička 1). Ako sa bude cítiť policajt, alebo novinár, ktorý uvidí, že je označený, ako donášač pre mafiu? Krátko sa bude cítiť. Zverejnenie adresy domu mafiána, či auta ktoré používa, mu rozhodne život nepredĺži, skôr (tajnička 2), keďže takúto informáciu okrem armády spracuje aj konkurenčná skupina.

Riešiť

Krížovka na Huberta

Slovenská lekárska komora si už asi nectí starého Gréka Hyppokrata a jeho prísahu, skôr je jej asi milší moderný Grék - štrajkujúci (tajnička 1). A očividne je jej blízke aj niečo naše: "Keď zdochla koza mne, tak nech zdochne aj susedovi". Toto bolo prvé, čo ma napadlo, keď lekári zabrzdili zvýšenie minimálnej mzdy zdravotným sestrám. Prečo, zo závisti? Áno lekári nie sú ohodnotení, tak isto ako sestry, učitelia... Sestry si však vyjednali vyššiu mzdu. Nepodávali hromadné výpovede, neohrozovali novorodencov svojou neprítomnosťou, rokovali. Nech si lekári vyjednajú vyššie platy, ja som za. Ale zabrzdiť platy sestrám, v podstate teraz už bývalým kolegyniam... hanbite sa (tajnička 2)

Riešiť

Krížovka na pamiatku zosnulých

Film (tajnička 1), ktorý natočil režisér (tajnička 2) sa pohráva s časom. John Sullian nájde starú otcovú vysielačku. Po jej zapojení, sa mu podarí nadviazať kontakt s nejakým hasičom. Na jeho veľké prekvapenie zisťuje, že vďaka atmosférickej poruche hovorí so svojím otcom, krátko pred tragédiou v roku 1969. Rozhodne sa otca varovať. Jeho záchrana však bude mať závažné následky v prítomnosti.

Riešiť

Krížovka na Denisu

Príbeh predka, alebo "Púť k úsvitu ľudstva" je kniha (tajnička 1) biológa Richarda Dawkinsa. Vysvetľuje v nej vznik života originálnym spôsobom. A to opačne, teda od dnes, až po prvú formu života. Pri zostupe do evolučného podzemia, postupne zbiera živočíchy a (tajnička 2) zdieľajúce s človekom dávnych predkov a pomocou ich príbehov vysvetľuje fylogenézu a evolúciu.

Riešiť

Krížovka na Auréliu

Fernando de Magallanes patril medzi ľudí, ktorí napriek inkvizičnej hrozbe verili, že zem je guľatá. Pomocou (tajnička 1) mapy sveta sa pokúsil oboplávať zem s výpravou piatich lodí. Netušil však, že astronóm z druhého storočia sa pomýlil vo veľkosti zeme o 11 tisíc kilometrov, čo dosť skomplikovalo výpravu. Z piatich lodí sa iba lodi (tajnička 2), podarilo vrátiť do Španielska. Sám Fernando zomrel na Filipínach pri strete s domorodcami.

Riešiť

Krížovka na Simonu

Nenápadnej dominante (tajnička 1), vrchu (tahnička 2), prischol "nickname" zradný vrch. Jeho úzky hrebeň vytrestá skoro každého, kto podcení správnu obuv a základy horskej turistiky. Nádherné ľadovcové kotly, lemujúce hrebeň z obidvoch strán, sú v podstate priepasťami. Pádom do nich, si určite nestihnete vychutnať ich krásu.

Riešiť

Krížovka na Kláru

"Nechváľ dňa pred večerom" Toto boli posledné slova, ktoré 13. marca 1881 počul cár Alexander II, krátko potom, ako blahoželal svojej (tajnička 1) ochranke za záchranu života pri bombovom útoku. Nerátali však s tým, že útočníci boli dvaja. Vzápätí druhý (tajnička 2) útok cár neprežil.

Riešiť

Krížovka na Dobromilu

Turistami obľúbený (tajnička), patrí medzi naše najvyššie vrchy. V minulosti bol považovaný dokonca aj za najvyšší a teda bol sídlom boha Svantovíta. Pravdepodobne zemetrasením prišiel o časť vrchného skaliska, ktorého skaly sú rozstrúsené po jeho južnej strane. Je známy ako vyhliadkový štít s krásnymi ľadopádmi na severnej strane a je dostupný aj bez sprievodcu.

Riešiť

Krížovka na Sabínu

21.12.2012 - Koniec sveta. Starí Mayovia to sú (tajnička 1), pyramídy, dokonalý kalendár, číslo nula a koniec sveta. Mayovia boli výborní matematici a znalci astronómie. Mnohé ich výpočty potvrdila až dnešná moderná veda, tak ako aj koniec sveta. Netreba sa báť, máme rok na pochopenie, že je to len koniec časového úseku, ktorý nazývali (tajnička 2). Ten trval 5125,37 rokov a po jeho skončení začne jednoducho nový, tak ako po Silvestri začína Nový rok.

Riešiť

Krížovka na Demetra

Církev je známa láskou k deťom, ale aj k človeku ako takému. Preto neprekvapí, že v minulosti venovala obrovské úsilie k záchrane uzimených ľudí. Uzimencov treba zahriať, tak si vyložili učenie filozofa (tajnička 1). Stredoveké kroniky sú plné obrázkových návodov, ako to správne urobiť. Uzimenca treba postaviť na hromadu suchého dreva a aby sa z nej nezosypal, treba ho poriadne privazať k stĺpu. Keď je (tajnička 2) pripravená, nič nebráni k tomu, aby vzplanula láska k blížnemu svojmu.

Riešiť

Krížovka na Aurela

...a Boh stvoril ženu, no (tajnička 1) stvoril sexsymbol. V 50.-60. rokoch 20. storočia bola (tajnička 2) najkrajšou tvárou filmového plátna. Zrejme aby si ju svet zapamätal krásnu, stiahla sa do ústrania na vrchole svojej slávy. Žiaľ, ako inšpirácia pre naších politikov to nestačilo, hoci viacerí vrchol nedosahujú už 20 rokov.

Riešiť

Krížovka na Kvetoslavu

Pokiaľ máš pocit, že si na svete sám, odporúčam ti navštíviť mesto (tajnička 1), v minulosti známe pod názvom Edo. Jeho metropolitná oblasť sa nazýva (tajnička 2). S predmestiami a okolitými aglomeráciami má až 35 miliónov obyvateľov. A všetci títo ľudia cestujú. Jazda metrom v tomto meste je liečba šokom, najmä ak trpíš klaustrofóbiou. Osobný priestor je luxus zmenšený na minimum, že sa takmer dotýkaš myšlienok suseda, vlastne stoviek susedov.

Riešiť

Krížovka na Alojziu

(tajnicka) začala svoju kariéru ako modelka. Aj vďaka svojim "prednostiam" sa z nej čoskoro stala pomerne úspešná speváčka. So svojim singlom "Touch me" vládla osemdesiatym rokom... V devädesiatych rokoch jej hviezda zhasla.

Riešiť

Krížovka na Sergeja

Vo svojej dobe známy autor epigramov a pamfletov, ktoré ho dostali načas aj do Bastily, kde si vytvoril svoje pseudonym (tajnička 1), pod ktorým ho pozná skoro každý, ako osvieteneckého spisovateľa a filozofa, bol humanista a racionalista. Odmietal absolutizmus, náboženský dogmatizmus a církev. Aj vďaka tomu sa ho francúzke katolícke kruhy snažili zavraždiť. Bol však pod ochranou krásnych a vplyvných žien ako markíza de Châtelet, alebo markíza de (tajnička 2). Do vyššej spoločnosti bol uvedený kňazom abbé de Châteauneuf, keď ho zoznámil s vplyvnou kurtizánou Ninon de Lenclos, vtedy 84 ročnou. Z veľvyslanectva v Haagu, kde pracoval, bol "vrátený", lebo zviedol dcéru veľvyslanca.

Riešiť

Krížovka na Uršuľu

Leonid Iľjič Brežnev bol desaťročia najvyšším predstaviteľom sovietskej ríše. Okrem toho, že udusil (tajnička 1), odstránil (tajnička 2) z politického života, postaral sa o všeobecný úpadok Sovietského zväzu postojom, "nič netreba meniť, všetko má ostať tak, ako je". Na druhej strane bol veľmi pokrokový. Na veľkú radosť ostatných súdruhov, ako štandard na verejnosti zaviedol vášnivý bozk medzi dvoma súdruhmi rovnakého pohlavia. Dokonca z toho urobil diplomatický akt na najvyššej úrovni. Vášnivé objatie a horúci bozk v podaní Brežneva, zanechal v mnohých súdruhoch okrem herpesu, nezabudnuteľnú spomienku.

Riešiť

Krížovka na Vendelína

Krajčír z východného slovenska (tajnička 1) patril medzi tých, ktorým síce nevoňalo remeslo, zato nevynikal intelektom. Napriek tomu sa mu podarilo ušiť na nás 22-ročný, červený bič. Ako (tajnička 2) presadzoval tvrdú líniu komunizmu a zničil všetky nádeje obyvateľstva na reformy. "Šič z Košic", ako ho nazval v jednej svojej piesni Karel Kryl, je zradca, ktorý za vlastizradu nielenže nebol popravený, ale nebol ani odsúdený.

Riešiť

Krížovka na Kristiána

Slávny španielsky maliar (tajnička 1) maľoval to, čo videl a provokoval. Vysmieval sa šľachte, jej príslušníkov znázorňoval ako lenivcov a somárov, ktorí odmietali pracovať z dôvodu, že sú (tajnička 2). Dnes by ich nakreslil asi ako Grékov. Pohoršenie vyvolal aj portrétom "nahá Maja". Dokonca sa musel preto obhajovať pred inkvizíciou. Podotýkam, že v 19 storočí nevládol v Španielsku Taliban. Namiesto premaľovania pôvodného portrétu, namaľoval ten istý ešte raz, ale už ako "oblečená Maja".

Riešiť

Krížovka na Lukáša

Sto rokov samotky pre kolumbijského narkobaróna a sto rokov samoty kolumbijského spisovateľa sú dve rozdielne veci, avšak obe sú (tajnička 1). Márquezov román má pozoruhodný dej, popisuje príbeh mesta Macundo, jeho vznik i zánik. Príčom zánik mesta končí naozaj originálne. Kroniku mesta rozlúšti Aureliano Babilonia. Zároveň zití, že sa jedná o (tajnička 2) a zomiera hneď nato, ako sa o svojej smrti dočíta v kronike.

Riešiť

Krížovka na Hedvigu

Literárne postavy Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová z trilógie (tajnička 1) sú, ak to tak môžme nazvať deti, ktoré sa narodili po matkinej smrti. Ich autor (tajnička 2) sa nedožil vydania kníh, tomu však nezabránilo, stať sa v roku 2008 druhým najpredávanejším autorom na svete. Aj keď zarobil takto kopec peňazí, jeho postoj k peniazom ostáva (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Vladimíru

Speváčka (tajnička 1) má výrazný hlas s veľkým rozsahom. Kariéru začala ako tanečnica pre MTV Club, no čoskoro jej (tajnička 2) I’m Outta Love prerazil do sveta. Po vyhratom boji s rakovinou, nahrala svoj tretí album, na ktorom zachýtáva boj s touto chorobou. Veľkou udalosťou pre mnohých z nás, bolo jej vystúpenie na štadióne v Petržalke.

Riešiť

Krížovka na Teréziu

Pamätáte si ich? (tajnička 1) - veselé postavičky z námestí a športových hál. Takmer (tajnička 2) výzor - igelitka s nákupom v jednej ruke a palička na podopretie v druhej. O tom, že výzor tejto na prvý pohľad bezbrannej postavičky je klamlivý, sa mnohí presvedčili pri pokuse o kritiku ich idolu ... v dosahu tej paličky. Čas nezastavíš, postavičky zmizli, idol zaujal ich miesto, avšak namiesto igelitky nosí nákup v drahom aute, namiesto paličky má ochranku.

Riešiť

Krížovka na Borisa

"Nazdar bratmmm!" Autora tohto takmer zľudoveného výroku (tajnička 1), je úplne zbytočné dávať do tajničky. Pozná ho snáď každý. Možno aj vďaka reklame mi raz moja 6-ročná dcéra namiesto ahoj oci, povedala "nazdar bratmmm"... s úsmevom od ucha k uchu. No, čo som mal robiť... "tak som chytil moju dcermmm pod pazmmchmmm, zdvihol do vzdmmchmmm a dal jej na lice pmmsmmm. Chápeš bratmmm...?!" Je zaujímavé sledovať deti ako vnímaju reklamu v TV. Správajú sa (tajnička 2) a často reagujú na scény, ktoré by sme si ináč nevšimli.

Riešiť

Krížovka na Kolomana

Keď chce lekár zachrániť pacienta, tak mu nádor z tela vyreže. Nebude predsa nádoru dodávať živiny, aby rástol a nakazil ďalšie bunky. Som rád, že eurosocialisti, či skôr (tajnička 1) z Bruselu, nie sú lekári. Konečne som pochopil, prečo sa britská ekonomika nechce spojiť s európskou. Jeden muž sa postavil proti EU. Ale je on ten zlý? Pripomína mi to situáciu, keď po vojne Slováci volili demokratov a Česi komunistov. A kedže Čechov bolo viac, posrali život aj nám. Po poslednej euroblamáži sme ostali za exotov my, pričom leniví Gréci sú asi (tajnička 2) a novým štandardom Európy.

Riešiť

Krížovka na Maximiliána

Určite ste sa stretli so situáciou, keď podriadený je ďaleko schopnejší ako nadriadený, či už v práci alebo na vojne. Skrátka momentálne postavenie človeka vytvára skreslený obraz jeho celkových daností, ktoré sa prejavia neskôr. Príkladom môže byť čašník-študent budúci neurochirurg, ktorého šikanuje hocaký nagelovaný panáčik. Tento jav však nie je nový, so stoickym kľudom, by o tom mohol rozprávať popredný predstaviteľ stoickej filozofie (tajnička 1), mimochodom otrok. Jeho známe citáty sú príkladom toho, ako nájsť vnútorný pokoj a šťasie v situáciach, ktoré nedokážeš zmeniť: "Nikdy nehovor stratil som, ale (tajnička 2)", "Nechci to, čo nie je, chci to, čo je".

Riešiť

Krížovka na Valentínu

Zakladateľ (tajnička 1) filozofickej školy (tajnička 2) odmietal predstavu, že boh má ľudskú podobu a vlastnosti. Takisto odmietal vieru o putovaní ľudskej duše ako aj vieru v zázraky. Je vôbec prvým gréckym filozofom, ktorý sa postavil proti tradičnému (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Slavomíru

Dňa 28.6.1389 sa odohrala na Kosovom Poli bitka, ktorá na dlhé stáročia zmenila dejiny Balkánu a Európy. Brániť svoju zem a zastaviť rozpínavosť Turkov sa pokúsili srbské vojská pod vedením cára (tajnička 1). Prvý (tajnička 2) sultán Murad I. však Srbov takmer na hlavu porazil, pričom padol aj samotný srbský cár. Murad sa však z víťazstva netešil. Srbský národný hrdina Miloš Obilič mu vrazil dýku do hrude, čím mu predstavil vlastnú verziu úlohy Turkov v Európe. Žiaľ ani smrť sultána nezastavila pohromy, ktoré osmani so sebou priniesli, ako islám, (tajnička 3), otroctvo a neskôr telenovely.

Riešiť

Krížovka na Dionýza

Prezident, čo nenávidel Slovákov. Učiť sa mu nechcelo, tak šiel za zámočníka. Lenže pracovať sa mu tiež nechcelo. Naplnenie hesla \"nedělat a vydělat\" našiel v komunistickej strane. Šplhal v strane, šplhal v Moskve. A to tak úspešne, že ho (tajnička 1) dosadil za prezidenta. Antonín Novotný ako prezident, neskrýval svoju nenávisť voči Slovákom, dával ju dokonca verejne najavo. Niet divu, že trpel utkvelými predstavami, že ho na Slovensku (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Brigitu

Veľká peňážná lúpež. O tom, že komunisti sú "výborní" ekonómovia, nás presvedčil v roku 1953 aj český (tajnička 1), vtedajší prezident Antonín Zápotocký. Keď potreboval naplniť štátnu pokladnicu, použil najjednoduchšie riešenie. Zobral si úspory všetkých občanov Československa a túto (tajnička 2) nazval menová reforma. Menová asi preto, že peniaze jednoducho zmenili meno majiteľa.

Riešiť

Krížovka na Elišku

Najväčší (tajnička 1) na slovensku pojme takmer 6000 ľudí. Je to posledná gotická (tajnička 2) na východe v Európe. (tajnička 3) z diaľky pripomína ruku so zdvihnutým prstom. Je to preto, lebo jeho druhá veža nebola nikdy dostavaná. Aj so svojou jednou vežou je jedinečný a určite patrí medzi architektonické skvosty v Európe.

Riešiť

Krížovka na Natáliu

Trnavská polícia je dobrý kšeft. Podobne ako v afrických mestách Mogadišo, či (tajnicka 1) aj u nás ochrancovia zákona, chránia organizovaný zločin. A sú sebavedomí. Napriek tomu, že si občan sám vypátral ukradnuté auto a zverejnila to dokonca televízia, polícia nekoná. Ak by sa aj nejaký policajt postavil proti svojim, stále je tu sudca, ktorý to zametie. Zrejme nastal čas brániť sa a použiť (tajnička 2). Ale bez svedkov, pretože u nás je potrestaný ten, kto sa bráni.

Riešiť

Krížovka na Vieru

Objav expanzie vesmíru úplne zmenil pohľad naň. Ak sa galaxie od seba vzďaľujú, museli byť v minulosti bližšie pri sebe. Tento jav známy ako (tajnička 1) vedie k záveru, že vesmír sa (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Františka

Keď počúvame zvuk približujúceho sa lietadla nad nami, hluk jeho motorov počujeme ako výšší tón. Naproti tomu, keď sa lietadlo vzďaľuje od nás, tak hluk jeho motorov počujeme ako nižší tón. Tento jav sa nazýva (tajnička).

Riešiť

Krížovka na Stelu

Láska k žene a synovi, ženie hrdinu z filmu (tajnička 1) k úteku z popraviska, aby ich záchránil pred istou smrťou. Film sa premietal po celom svete s titulkami, nakoľko bol natočený v pôvodnom (tajnička 2) jazyku. Je to azda najlepší (tajnička 3) film, ktorý natočil ako režisér.

Riešiť

Krížovka na Levoslava

Na polynézskych ostrovoch ideál ženskej, ale aj mužskej krásy je presným opakom nášho. Čím je človek tlstejší, tým je viac považovaný za krajšieho a dostáva sa mu viac úcty. Byť tlstý je symbol (tajnička 1). Po zavedení televízie sa všetko zmenilo. Dokonalé telá z amerických seriálov spôsobili, že miestne "(tajnička 2)" sa začali cítiť tučné a nepríťažlivé.

Riešiť

Krížovka na Arnolda

Čili papričky obsahujú účinnú látku (tajnička), ktorá potláča bolesť. Jej účinky objavili lekári a používajú ju na ochromenie nervových buniek, vyvolávajúcich bolesť. Na rozdiel od morfia nemá vedľajšie účinky.

Riešiť

Krížovka na Jarolíma

Rímsky cisár (tajnička 1) vládol iba dva roky. Počas jeho vlády nedošlo k žiadnemu politickému procesu a ani k poprave, čo sa dosť vymyká vtedajším zvyklostiam. Počas jeho vlády došlo k najväčšej katastrofe antického Ríma - výbuch (tajnička 2). Cisár osobne riadil pomoc postihnutým a finančne ju podporoval a to z vlastných peňazí. Raz pri večeri keď si uvedomil, že nevykonal žiadny dobrý skutok, prehlásil výrok s ktorým sa zapísal do dejín "(tajnička 3)".

Riešiť

Krížovka na Michala

Medzi filmové lahôdky určite patrí čierna komédia (tajnička 1). Známy režisér (tajnička 2), ktorý mimochodom natočil aj jedného z votrelcov, majstrovsky zobrazil atmosféru nájomného domu, v ktorom sa prelínajú osudy jeho nájomníkov. Nezabudnuteľný je mäsiar-kanibal, do ktorého dcéry sa zaľúbi jeho potenciálna obeť - cirkusant.

Riešiť

Krížovka na Václava

V jednom z najlepších románov o španielskej občianskej vojne (tajnička 1) je opísaný rozvrat spločnosti a rodiny. Kôli ideológii brat nepozná brata a otec syna. V tomto pútavo opísanom príbehu jednej partizánskej skupiny, dokonale vyniká (tajnička 2) rozprávačský talent.

Riešiť

Krížovka na Cypriána

Režisér (tajnička 1) natočil historický film o (tajnička 2) a jeho ceste k moci. Vo filme (tajnička 3) si kladie otázku, ako je vôbec možné, že dovtedy neznámi, necivilizovaní pastieri sa stali hrozbou a vzápätí pánmi civilizovaného sveta...

Riešiť

Krížovka na Editu

Tak ako ty, živím sa prácou. Tento jav je v našej spoločnosti prirodzený. Detí mám málo, pretože pracujem. Ak o prácu prídem, prídem o dom, o rodinu, o život... V našej spoločnosti je ešte jeden jav - neprirodzený. On nepracuje, veď žije z práce mojej aj tvojej, dom dostane, detí ma veľa, veď nepracuje, má na plodenie čas. A život berie a majetok tiež. Je škodlivý, no napriek tomu zákonom chránený. Keď sa ozvem, že sa mi to nepáči, označia ma za rasistu, dostanem pokutu, po hube... Je to (tajnička).

Riešiť

Krížovka na Vladislava

Vidí bača ako (tajnička 1.) pije vodu zo studne. Tak zakričí... Nepi tú vodu, je (tajnička 2.). „Cože? Špatně slyším, co ste to říkal?“ Ále nič, pite pomaly, voda je (tajnička 3.).

Riešiť

Krížovka na Ľuboša

Richard (Tajnička 1)je nositeľom Nobelovej ceny a čestného titulu Humanista roka. Ako významný britský (tajnička 2) a ateista odmieta akúkoľvek formu náboženstva. Vieru v boha vyvracia a popiera z biologického hľadiska.

Riešiť

Krížovka na Zdenku

Medzi najväčšie filmové hity konca sedemdesiatych rokov patrí film, ktorý natočil režisér (tajnička 1). Dej filmu sa prevažne odhráva na (tajnička 2), kde si diváci užijú aj najviac napätia.

Riešiť

Krížovka na Mórica

(Tajnička 1.) vošiel do dejín nie len ako syn pápeža (tajnička 2.) VI, ale aj ako predobraz (tajnička 3.) vládcu, zo slávneho Machiavelliho diela Vladár.

Riešiť

Krížovka na Matúša

Zoznámil ma s ním môj bratanec Peter, bola to ošúchaná magnetofónová kazeta, ktorej šum dával jasne najavo, že je už asi tisícou tajnou kópiou. Tajnou, lebo za jej šírenie bola za socíku basa. Autorský zákon mala vtedy v rukách štátna bezpečnosť, ktorá používala účinné metódy na jeho dodržiavanie. Najprv odstránila autora, potom jeho poslucháčov. (tajnička 1) bojoval proti komunistom s gitarou v ruke a poéziou v ústach. Jeho básne majú hlbší filozofický charakter, napriek tomu sú plné citu a lásky. Medzi jeho najkrajšie skladby patrí (tajnička 2), ktorá je jeho prvou nahratou piesňou.

Riešiť

Krížovka na Ľuboslava

Hladomor na Ukrajine začiatkom tridsiatych rokov (tajnička 1) storočia, nebol spôsobený prírodnými podmienkami. V podstate išlo o Stalinom riadené vyhladzovanie obyvateľstva s cieľom zničiť ukrajinský nacionalizmus a (tajnička 2). Komunisti konfiškovali obilie roľníkom a zároveň im zakázali opustiť kolchozy, aby si zadovážili stravu iným spôsobom. Napriek tomu, že na Ukrajine umierali od hladu milióny ľudí, komunisti exportovali obilie do (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Konštantína

Bol profesorom Alberta Einsteina. Skonštruoval prvé tepelné čerpadlo na svete. Je zakladateľ projekcie a stavby parných a spaľovacích turbín. Skonštruoval pohyblivú umelú ruku. Je nositeľom najvyšších univerzitných ocenení a hodností. (tajnička) rodák z Liptovského Mikuláša.

Riešiť

Krížovka na Eugéniu

Vyvrcholením útlaku maďarskej cirkevnej a štátnej moci voči Slovákom, boli udalosti z októbra 1907, ktoré sa odohrali v Černovej. Streľba žandárov do davu neozbrojených ľudí si vyžiadala mnoho obetí. Tých ktorí prežili, odsúdili na žalár. Za túto masakru zvanú aj (tajnička 1) nesie zodpovednosť vtedajší (tajnička 2) biskup Sándor Párvy.

Riešiť

Krížovka na Olympiu

Slovensko bolo do 19. storočia jedinou krajinou na svete, kde sa ťažili opály zvané "Dubnický Harlekýn". Ich ložisko je v (tajnička 1) vrchoch, pod vrchom (tajnička 2). Najznámejší opál z tejto lokality našli v koryte rieky a nachádza sa v Prírodovednom múzeu vo (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Ľudmilu

Najvyššou a najlepšie zachovanou sopkou v strednej Európe je "vyoká, divá" (tajnička 1)pod ňou sa nachádza "dedina (tajnička 2) volaná". Po jej okolí sa často "túlal" a čerpal tam inšpirácie náš známy básnik (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Jolanu

V medziriečí Zambezi a (tajnička 1) vznikla (tajnička2) ríša. Jej zakladateľmi boli bantusky hovoriaci (tajnička 3), ktorí sa v oblasti usadili v prvom tisícročí nášho letopočtu. Obyvatelia sa zaoberali prevažne ťažbou zlata, medi a železnej rudy, stavali kamenné tvŕdze a kultovné stavby. Pôvodný kmeňový zväz sa neskôr pretransformoval na mocnú ríšu, na ktorej čele stál vládca s titulom Mwana Mutapa. Krajina prekvitala až do 17. storočia, udržiavala nepriame obchodné styky s Arabmi. V tom období sa (tajnička 4) podarilo ovládnuť severnú časť ríše. Južná časť sa osamostatnila pod nadvládou Čangamirov z kmeňa Rozwi.

Riešiť

Krížovka na Ľudomila

Pinky, vtáci z ostrovov (tajnička 1), ktorým sa zmenil zobák podľa miestnych podmienok, inšpirovali Charlesa Darwina k odvodeniu princípov evolúcie (tajnička 2) výberom.

Riešiť

Krížovka na Ctibora

Anolis (tajnička 1) sa stal prvým jašterom, ktorého genóm sa podarilo vedcom dekódovať. Pri porovnaní s genómom (tajnička 2), došlo k objasneniu pôvodu približne 100 úsekov tzv. zachovávanej nekódujúcej DNA, no keďže v genóme dlhodobo pretrváva, musí mať určitú, hoci dosiaľ neznámu dôležitú funkciu. Vedci tiež odhalili pohlavné (tajnička 3) anolisov, ktoré sú rovnako delené ako u cicavcov.

Riešiť

Krížovka na Máriu

Na vápencovom brale, nad riekou Váh blízko (tajnička 1) sa vypína zrúcanina hradu (tajnička 2), označovaného ako najbezpečnejší hrad Považia. Jeho najznámejšou hradnou paňou bola Žofia Bosniaková, nazývaná (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Bystríka

Na prelome 16. storočia vrcholí v Taliansku (tajnička 1.). Do tejto doby sa narodil Niccolo (tajnička 2.), ktorý vo svojom diele (tajnička 3.) vyjadril presvedčenie o nezávislosti politického zriadenia od morálky a náboženstva.

Riešiť

Krížovka na Olega

Úryvok z knihy (tajnička 1). „Po dlhých plačoch sme urobili takúto dohodu: po prvé, nikdy (tajnička 2) neopustím a ostanem jej manželom; po druhé, bez jej dovolenia sa nikde nevzdialim; po tretie, stálu milenku mať nikdy nebudem; po štvrté, dovoľuje mi niekedy kuknúť na (tajnička 3), ale nie ináč ako s jej tajným vedomím...“

Riešiť

Krížovka na Martinu

Lorenzo (tajnička 1.) bol mecénom umelcov, štátnik, diplomat, ktorý urobil z (tajnička 2.) slávne centrum umenia. Je paradoxom, že poskytol útočisko človeku, ktorý neskôr vyhnal jeho rodinu z mesta. Tým človekom bol Girolamo (tajnička 3.), dominikánsky mních známy svojími kázňami plnými hnevu, pre ktoré neskôr sám skončil na hranici.

Riešiť

Krížovka na Miriamu

Hon na čarodejnice, tak môžme nazvať hon na zakladateľa (tajnička 1). Je smiešne, že CIA ako odvetu za zverejnenie tajných dokumentov, zinscenovala proces, v ktorom je (tajnicka 2) obvinený zo (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Mariannu

Podľa povesti povstal boh slnka (tajnička 1) z vôd najväčšieho sladkovodného jazera Južnej Ameriky (tajnička 2) a založil panovnícku dynastiu Inkov.

Riešiť

Krížovka na Alicu

Spisovateľ (tajnička 1.) vo svojom diele (tajnička 2.) načrtol víziu Ameriky elektronického veku, kde všetku odbornú prácu vykonávajú stroje, ľudia v robia len nekvalifikovanú prácu, alebo prácu v armáde.Hlavný hrdina (tajnička 3.) sa vzburou rozhodne vrátiť svet do rúk ľudí. Iróniou je, že na konci ľudia s láskou opravujú zničené stroje...

Riešiť

Krížovka na Regínu

(tajnička 1) IV. ako prvý panovník z rodu Bourbonovcov ukončil obdobie náboženských vojen vo Francúzku. (tajnička 2.) zabezpečil náboženské práva protestantom. Nakoniec bol zavraždený fanatickým (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Rozáliu

Čo spája v moderných dejinách Nemecko, Turecko, Rwandu a Nigériu? Je to (tajnička 1.). Kým všetky štáty svoje "prešľapy" v minulosti odsúdili, Turecko (tajnička 2) naďalej popiera.

Riešiť

Krížovka na Bela

Staroveký národ predného východu (tajnička 1.) predstavuje vrchol svojej moci v útvare zvanom (tajnička 2.).

Riešiť

Krížovka na Lindu

Ja mám svoju (tajnička 1.) na rozdiel od ostatných naozaj a úprimne rád. (tajnička 2.), ak ju máš čo len o trochu radšej ako ja, tak si ju (tajnička 3.) k sebe.

Riešiť

Krížovka na Drahoslavu

Známy režiser (tajnička 1.) vo svojom filme (tajnička 2.) použil postavu slávneho nindžu menom Hattori Hanzo. Film sa opiera aj o (tajnička 3.) bojové umenia.

Riešiť

Krížovka na Noru

(Tajnička 1) bol šikovný politik. Napriek tomu, že patril k najbohatším, bol (tajnička 2) a podporovali ho najchudobnejšie vrstvy. V boji o moc prekročil (tajnička 3) a aj keď nebol nikdy (tajnička 4), jeho meno dalo základ pre tento titul.

Riešiť

Krížovka na Ruženu

Svätenie jari, či Vták ohnivák sú klasické diela, ktoré napísal na tému ľudovej hudby (tajnička 1) - predstaviteľ hudobnej (tajnička 2). Upravoval aj hudbu iných autorov. No, nie všade mali pre to pochopenie. Napríklad za úpravu hymny štátu schovaného v "osemsmerovke na Ruženu" bol zatknutý.

Riešiť

Krížovka na Nikolu

Mayskú civilizáciu v 4. storočí rozvrátila iná civilizácia z mesta (tajnička 1). Bolo to v tom čase 6. najväčšie mesto na svete a najväčšie mesto na území, ktoré je schované v osemsmerovke na rovnaké meno, ako táto krížovka. Mestu dali meno (tajnička 2), ktorý ho objavili zhruba 700 rokov po jeho opustení. Kto mesto postavil zatial nie je známe.

Riešiť

Krížovka na Augustína

Koncom poslednej (tajnička 1) sa začalo najmladšie geologické obdobie, ktoré sme schovali do osemsmerovky na rovnaké meno. Toto obdobie nazývame aj (tajnička 2), kedže očakávame opätovné ochladenie.

Riešiť

Krížovka na Silviu

„Náboženstvo a vláda sú dve sestry“ ...to sú slová panovníka (tajnička 1) dynastie, ktorého vojsko nikdy nepocítilo chuť porážky a zaslúžene pre svoj rod vybojoval titul kráľa kráľov. Spomínaným náboženstvom bol(tajnička 2). Meno panovníka sme schovali do osemsmerovky na rovnaké meno, ako je táto krížovka.

Riešiť

Krížovka na Samuela

V časoch, keď sa na Slovensku točili pozerateľné filmy, vznikol aj film (tajnička 1). Film ponúka zaujímavý dej, vďaka kvalitnej knižnej predlohe od (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Ľudovíta

Životopisy slávnych (tajnička 1) je dielo známeho historika, ktoré vyšlo v slovenčine vo vydavateľstve (tajnička 2). Meno historika sme zapatrošili do osemsmerovky na rovnaké meno, ako je táto krížovka.

Riešiť

Krížovka na Bartolomeja

V TV nás kŕmia krimi správami plných zločinov. Našťastie máme (tajnička 1), ktorý funguje a tieto zločiny rieši, takže vzápätí sa hovorí aj o sadzbách, ktoré zločinci dostanú. A tie sadzby sú riadne vysoké, až sa to dobre počúva. Čo sa už nepočúva tak dobre je vyčíňanie "harabandy". Tá sa zvyčajne postará o tie "nižšie" sadzby, alebo siahne po mimoradne populárnom prostriedku, zvanom procesná chyba. Zločinci potom v tom lepšom prípade odídu (tajnička 2) do zahraničia, alebo v tom horšom prípade, rôznymi spôsobmi sa pripomenú poškodeným, ako (ne)funguje náš právny štát.

Riešiť

Krížovka na Filipa

Poriadne si odpľuvnúť a trafiť pritom cudzie oko do vzdialenosti až troch metrov, to je maličkosť pre tvora menom (tajnička 1). Pri troche šťastia ho možno stretnúť aj v uliciach (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Tichomíra

(Tajnička 1) je masív v blízkosti rovníka, kde sa udrží ľadovec. Tento (tajnička 2) stratovulkán obklopený národným parkom, presahuje výšku päťtisíc metrov nad morom.

Riešiť

Krížovka na Janu

Prechod medzi romantizmom a modernými hudobnými štýlmi priniesol (tajnička 1), zakladateľ hudobného (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Anabelu

Bitka pri (tajnička 1) bola najväčou bitkou proti Turkom na našom území. Víťazstvo (tajnička 2) armády určilo ďalší osud Poiplia.

Riešiť

Krížovka na Lýdiu

(Tajnička 1) bola žena, ktorá sa aktívne zapojila do protihabsburského povstania. Povstaniu dala syna a za manžela si vzala povstalca. Osobne bránila hrad v (tajnička 2) proti presile. Jej pozostatky sú uložené v najkrajšej gotickej stavbe na Slovensku. Ktorá stavba to je, sa dozvieš po vyriešení dnešnej osemsmerovky.

Riešiť

Krížovka na Helenu

Národný park Canaima vo Venezuele to sú hlavne (tajnička 1), ktoré vyrazia turistom dych. Jedna z nich sa stala podkladom pre známy román (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Milicu

Na konci doby bronzovej podľahly všetky (tajnička 1) stredomoria fenoménu (tajnička 2). Všetky až na Egypt.

Riešiť

Krížovka na Leonarda

(Tajnička 1) je informačnou diaľnicou, ktorá spája (tajnička 2) s mozgom.

Riešiť

Krížovka na Marcelu

(Tajnička 1) je film z obdobia prvej svetovej vojny pretkaný nádhernými (tajnička 2) súbojmi, ktoré určite nadchnú každého fanúška tohto žánru.

Riešiť

Krížovka na Mojmíra

(Tajnička 1) má novú knihu - čiernu knihu. Napísal ju nemecký autor (tajnička 2). Poukazuje v nej na systém plný obetí, ktorý poháňa túžba po moci a bezohľadné presadzovanie svojich záujmov.

Riešiť

Krížovka na Ľubomíra

Skupina Faith No Man po tom ako vyhodila Mike Morisa zvaného The Man, si zmenila meno na (tajnička 1). Krátku dobu v skupine spievala aj známa vdova (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Darinu

V tekutej medzibunkovej látke nazývanej (tajnička 1) sa pohybujú bunky (tajnička 2) tkaniva známeho pod názvom haima, alebo sangius.

Riešiť

Krížovka na Zuzanu

Jeden zo zakladateľov ruského (tajnička 1) umenia, knieža (tajnička 2), patril do malej skupiny vojvodcov, ktorí neutrpeli ani jednu prehru. Bol tvorcom vlastnej stratégie výcviku a vedenia vojny.

Riešiť

Krížovka na Vavrinca

Pri hraniciach Francúzska a (tajnička 1) sa nachádza najmenšia nemecká spolková krajina (tajnička 2), alebo (tajnička 3). Meno krajine dala rovnomenná rieka.

Riešiť

Krížovka na Ľubomíru

(Tajnička 1) je britský "itečkár", ktorý vdýchol (tajnička 2) a v podstate celému svetu podobu, v ktorej ho poznáme dnes. Je takmer nemožné si predstaviť, ako by sme pracovali, zabávali sa, či zoznamovali, keby nebol World Wide Web.

Riešiť

Krížovka na Oskara

"Rež a rúbaj do krve... pokiaľ biely na Slovensku mŕtvy nebude" To je odkaz z Maduníc. Neprisposobivé etnikum, ktoré žije (tajnička 1) spôsobom na úkor majoritného obyvateľstva, nám po vražde dôchodcu dáva jasne najavo, že sa nebojí a trúfa si aj na políciu. Je potrebné podniknúť rázne a tvrdé opatrenia na ochranu bežných ľudí. Ale kto to urobí, keď víťaz volieb radšej zachraňuje bohaté štáty? A aby občan nemal pocit, že sa na neho zabudlo, tak mu vláda zvýši dane a sťaží podnikanie. Ej, či je radosť žiť na Slovensku... (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Štefániu

Najlepšia európska kniha roka je od poľského autora (tajnička 1), nesie nemecký názov (tajničkla 2) a je o Čechoch. Kníha je (tajnička 3) písaná formou reportáží.

Riešiť

Krížovka na Jozefínu

Medzi veľké záhady v histórii ľudstva patrí pahorok mŕtvych, alebo (tajnička 1). Nepoznáme, kto bol nositeľom ich kultúry, nedokážeme čítať ich písmo a takisto nepoznáme dôvod ich zániku. Zato bezpečne vieme, že už pred 4000 rokmi používali splachovacie záchody, čo v súčasnom (tajnička 2) stále nie je bežná vec.

Riešiť

Krížovka na Hortenziu

(Tajnička 1) je nezameniteľná speváčka. Jej kultová skladba (tajnička 2) bola prespievaná mnohými interpretmi. Skladba mala premiéru v druhej (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Dominika

Neďaleko (tajnička 1) mesta Manaus sa začína Encontro das Águas, jedinečný prírodný úkaz. Do koryta žltohnedej (tajnička 2) sa vlieva modročierná rieka (tajnička 3), pričom obe tečú v jednom koryte vedľa seba, farebne rozdelené, až kým sa po desiatke kilometrov ich vody nezmiešajú.

Riešiť

Krížovka na Jerguša

Hymnu Európskej únie zložil (tajnička 1) bez toho aby tušil, ako výstižne bude použitá. (Tajnička 2) je symbolom radosti bohatých štátov z toho, ako za nich chudobné štáty platia dlhy.

Riešiť

Krížovka na Gustáva

(Tajnička 1) skladateľ (tajnička 2) nemohol študovať na konzervatóriu, vraj pre nedostatok talentu. Ako by asi hudobný svet vyzeral, keby ten talent mal?

Riešiť

Krížovka na Božidaru

Režisérske duo (tajnička 1) má na svedomí výbuchy smiechu v kinosálach. Ich utopická komédia (tajnička 2) sa snaží naznačiť, ako by spoločnosť mala fungovať, a keď aj nie, aspoň sa zasmejeme.

Riešiť

Krížovka na Ignáca

Indiáni v Mexiku používali pri obradoch známy (tajnička 1) alkaloid - (tajnička 2). Získavali ho z kaktusov rodu (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Libušu

Obdobie japonských dejín označované ako (tajnička 1) malo na začiatku búrlivý priebeh. Došlo k vyše 50-ročnému rozeleniu cisárskeho dvora na severný a južný dvor, až kým si šógun (tajnička 2) nepodriadil severný dvor.

Riešiť

Krížovka na Martu

Najkrajšia psovitá šelma (tajnička 1) je rozšírená takmer na všetkých kontinentoch. Vďaka svojim vlastnostiam so dostala aj do (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Krištofa

Príbeh princa Gendžiho je tisíc rokov starý román. Jeho autorom je (tajnička 1) cisárskeho dvora (tajnička 2). Toto dielo je označované aj ako prvý román vôbec.

Riešiť

Krížovka na Boženu

Jeden z najlepších veliteľov a stratégov (tajnička 1) mal netradičnú zábavu. Chytal guľky hlavou. Prvýkrát ho zasiahli do spánku pričom guľka vyšla tesne pri oku. O štyri roky neskôr dostal zásah do tváre a guľka vyšla zátylkom. V slávnej bitke (tajnička 2) to bola opäť tvár. Je až neuveriteľné, že tento človek zomrel na nachladenie.

Riešiť

Krížovka na Annu

Medzi prekvapivé vojenské stretnutia patrí (tajnička 1), teda aspoň pre osmanského veliteľa. (Tajnička 2) na čele 60-tisícového vojska napadol Kutuzovove 15-tisícové vojsko a na svoje veľké prekvapenie, prišiel o všetkých svojich vojakov.

Riešiť

Krížovka na Jakuba

Jedno z prvých (tajnička 1) diel je plné intotajov a dvojzmyslov. (Tajnička 2) sa skladá z desiatich príbehov desiatich ľudí. Do postavy menom (tajnička 3) autor schoval svoju milenku.

Riešiť

Krížovka na Vladimíra

(Tajnička 1) v literatúre získala vďaka autorovi, akým bol Kawabata svetový úspech, čo ocenili v roku 1968 aj páni zo Švédskej akadémie. Jeho (tajnička 2) vycibrené poviedky, nesú emociálny náboj.

Riešiť

Krížovka na Oľgu

Do života bežných ľudí výrazne zasiahli tri nie celkom bežné chrobáky. Nemecký chrobák známy pod menom (tajnička 1) sa vyrojil v 30. rokoch a splnil sny mnohým ľuďom. Anglické chrobáky známe, ako (tajnička 2) vytrhli ľudí zo snenia do masovej hystérie. Americký chrobák (tajnička 3) vďaka prázdnym tanierom účinne živil socialistickú propagandu.

Riešiť

Krížovka na Magdalénu

Thajské mesto (tajnička 1) je známe vďaka svojim početným obyvateľom ako (tajnička 2). Turistov však zaujmú najmä starobylé (tajnička 3) z 11. storočia.

Riešiť

Krížovka na Daniela

Satyr a satira sú rôzne veci, aj keď zo satyra sa stala satira, v momente, keď (tajnička 1) z neho urobili čerta. Pritom ide o neškodnú (tajnička 2) postavičku z mytológie.

Riešiť

© 20011-2023 3glav, s.r.o. All rights reserved