Krížovky o knihách s nápovedou

Pomoc a nápoveda pre krížovky

Krížovka na Róberta

Novela "(tajnička 1), alebo optimizmus" je (tajnička 2) satirická reakcia na (tajnička 3) učenie o najlepšiom možnom svete.

Riešiť

Krížovka na Lenku

Na našom malom knižnom trhu vyšla minulý rok zaujímavá publikácia, pre milovníkov tajomstiev "Úvod do štúdia (tajnička 1) hieroglyfov", ktorú napisali (talnička 2) a Christophe (tajnička 3). Určená je pre začiatočníkov v štúdiu hieroglyfov.

Riešiť

Krížovka na Elu

Nebožtík (tajnička 1) je plný poetického humoru. Je to príbeh človeka, ktorý bol omylom vyhlásený za mŕtveho a ktorý tento fakt zoberie ako šancu na zmenu vo svojom živote. Sfilmovanie tohoto diela sa stalo autorovi osudným. (Tajnička 2) pri natáčaní dostal zápal pľúc a neskôr zomrel.

Riešiť

Krížovka na Serváca

Jedna z najlepších kníh, ktorú napísal (tajnička 1), patrí medzi najlepšie protivojnové romány vôbec. Románom (tajnička 2) dokonale popísal bezmocnosť a beznádej radového vojaka, kde jeho najbližším nepriateľom je jeho veliteľ.

Riešiť

Krížovka na Lesanu

Veriaci získavajú vieru a obraz o Kristovi sprostredkovane cez kazateľov a evanjeliá, tzn. z druhej ruky. Spisovateľ s dvoma Pulitzerovými cenami (tajnička 1) tento pohľad na Krista otáča a podáva ho z prvej ruky vo svojej knihe (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Mareka

Ruský spisovateľ (tajnička 1) na základe skutočných udalostí, ktoré prežil ako vojenský (tajnička 2), napísal knihu s názvom (tajnička 3). Názov knihy je pomenovaný po lovcovi z kmeňa Nanajcov, ktorý robil spisovateľovi sprievodcu po Tajge. Knihu sfilmovala sovietská kinematografia, neskôr aj japonský režisér Kurosawa.

Riešiť

Krížovka na Milenu

Anglický autor (tajnička 1) žil v Mexiku počas búrlivých revolučných zmätkov začiatkom 20. storočia. Do tohto prostredia posadil dej svojho slávneho románu (tajnička 2). Hlavnou postavou je rozporuplný (tajnička 3), ktorý ako posledný tajne slúži omše, keďže je to v krajine zakázané.

Riešiť

Krížovka na Emanuela

(Tajnička 1) Ľubomíra Liptáka Slovensko v 20 storočí sa stala najdiskutovanejšou historickou esejou o Slovensku. Už krátko po vydaní v 1968 roku, nadchla odborné kruhy. Krátko po normalizácii ju postihla (tajnička 2) cenzúra.

Riešiť

Krížovka na Svetlanu

(Tajnička 1) je autorom diela Júlia alebo Nová Heloisa. Je to román v dopisoch, ktorý nesie romantické prvky ...láska dvoch ľudí, ktorým je bránené vo vzťahu. Zaujímavosťou je, že predlohou pre postavu geniálneho ateistu (tajnička 2), bol francúzsky filozof (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Alana

Najznámejšie dielo sumerskej kultúry a zároveň najstarší napísaný príbeh na svete, (tajnička 1) je cestou človeka za nesmrteľnosťou. Tento príbeh prevzali a prepísali do svojich jazykov Chetiti, Akkadi, (tajnička 2), Elamiti, Babylončania a iní. Pravdepodobne prostredníctvom babylonskej verzie sa časť príbehu, v ktorom je opísana potopa, dostala aj do židovského Starého zákona a kresťanskej Biblie.

Riešiť

Krížovka na Bohumila

Prvý román v slovenskej literatúre napísal (tajnička 1). Ide o dvojzväzkový výchovný román "Príhody a skúsenosti (tajnička 2)". Prvý zväzok je dobrodružný, cestopisný román, druhý je kritickou satirou života na Slovensku z pozície nezaujatého cudzinca. Autor si všíma prežitky a problémy spoločnosti, ako alkoholizmus, poverčivosť, náboženskú teatrálnosť a iné daľšie. Viedenskou cenzúrou prešiel iba prvý zväzok, druhý nesmel byť vytlačený.

Riešiť

Krížovka na Etelu

Predstavte si situáciu, keď sa celý vesmír prestane rozpínať a vrhne všetko o desať rokov dozadu s tým, že ľuia budú musieť znova prežiť posledné roky svojho života bez toho, aby mohli čokoľvek zmeniť. Túto myšlienku rozpracoval (tajnička 1) vo svojom známom diele. Čo nastane, keď vesmír opäť dospeje k pôvodnému bodu a obnoví sa pôsobenie slobodnej vôle? Viac v knihe (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Valentína

Knihu "Pán (tajnička 1) rád" neodporúčam čítať v MHD, alebo na verejnom priestranstve, pretože hlasný smiech, ktorý sprevádza jej čítanie, môže drážiť (tajnička 2) spoluobčanov. (Tajnička 3) postavil príbeh na prisťahovalcoch do USA, boriacich sa s angličtinou a ich schopnosti likvidovať gramatiku.

Riešiť

Krížovka na Zoju

Christopher Hitchens sa vo svojej knihe (tajnička1) venuje citlivej téme: (tajnička 2) sile náboženstva vo svete. Polemizuje s veriacimi, predkladá argumenty proti náboženstvu založené na vede a rozume. Náboženstvo ponúka skreslenú predstavu o našom pôvode, podstate a o vesmíre. Vôbec nezáleží na tom, či si celý život veriaci, alebo ateista, alebo v tejto otázke nemáš jasno, táto kniha ťa vyprovokuje k zamysleniu...

Riešiť

Krížovka na Emila

Medzi knihy, ktoré prečítaš na jeden "šup", patrí tá, ktorú napísal (tajnička 1). Názov knihy vznikol z prezývky hlavného hrdninu a tá zasa z jeho (tajmička 2). Autobiografický príbeh galejníka utekajúceho za slobodou, bol aj sfilmovaný.

Riešiť

Krížovka na Miloša

Najznámejším (tajnička 1) dielom je satirický román (tajnička 2). Je to pohľad na stalinský režim, ktorý formou bájky autor priblíži čitateľom. Nesmrteľný výrok „Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie“ sa žiaľ začína týkať aj nás.

Riešiť

Krížovka na Ivanu

Čo je opakom krásy? Na túto otázku hľadá odpoveď spisovateľ (tajnička 1) vo svojej ilustrovanej publikácii (tajnička 2), kde na príkladoch výtvarných, ale aj literárnych diel ukazuje opak krásy. Na druhej strane, to čo nie je krásne , môže byť podmanivé.

Riešiť

Krížovka na Izabelu

Kniha (tajnička 1) je príbehom ženy zo Somálska, ktorá zažila "vymoženosti" stredoveku ako detská práca, ženská (tajnička 2), či trh s (tajnička 3). Je to príbeh z dvoch svetov, nášho a toho o ktorom netušíme a možno ani nechceme tušiť, že existuje.

Riešiť

Krížovka na Henrietu

V románe (tajnička 1), autor (tajnička 2) vykresľuje rozpory medzi spôsobmi vnímania rozdielnych kultúr, hlavne moslimskej mystiky a západného racionalizmu. Hlavnými hrdinami sú dvaja cestujúci, ktorí prežijú haváriu lietadla. Po havárii sa však jeden zmení v aniela a druhý v čerta.

Riešiť

Krížovka na Milana

Jeden zo zakladateľov psychologického románu (tajnička 1) vo svojom románe (tajnička 2) vykresľuje lásku muža k dvom krásnym ženám. Jedna je z dobrej rodiny, druhú poznačenú ťažkým detstvom, považuje okolie za (tajnička 3). Rozhodnutie sa pre jednu z nich, stane sa osudným pre všetkých troch.

Riešiť

Krížovka na Emíliu

"Poturčenec horší Turka" tak sa hovorilo (tajnička 1), teda ľuďom, ktorí boli odvlečení na turecké územie, kde prešli "preškolením" a následne boli posielaní naspäť vo forme vraždiacich a drancujúcich jednotiek. Táto udalosť bola zveršovaná v jednej z najkrajších básni slovenského romantizmu (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na pamiatku zosnulých

Film (tajnička 1), ktorý natočil režisér (tajnička 2) sa pohráva s časom. John Sullian nájde starú otcovú vysielačku. Po jej zapojení, sa mu podarí nadviazať kontakt s nejakým hasičom. Na jeho veľké prekvapenie zisťuje, že vďaka atmosférickej poruche hovorí so svojím otcom, krátko pred tragédiou v roku 1969. Rozhodne sa otca varovať. Jeho záchrana však bude mať závažné následky v prítomnosti.

Riešiť

Krížovka na Denisu

Príbeh predka, alebo "Púť k úsvitu ľudstva" je kniha (tajnička 1) biológa Richarda Dawkinsa. Vysvetľuje v nej vznik života originálnym spôsobom. A to opačne, teda od dnes, až po prvú formu života. Pri zostupe do evolučného podzemia, postupne zbiera živočíchy a (tajnička 2) zdieľajúce s človekom dávnych predkov a pomocou ich príbehov vysvetľuje fylogenézu a evolúciu.

Riešiť

Krížovka na Lukáša

Sto rokov samotky pre kolumbijského narkobaróna a sto rokov samoty kolumbijského spisovateľa sú dve rozdielne veci, avšak obe sú (tajnička 1). Márquezov román má pozoruhodný dej, popisuje príbeh mesta Macundo, jeho vznik i zánik. Príčom zánik mesta končí naozaj originálne. Kroniku mesta rozlúšti Aureliano Babilonia. Zároveň zití, že sa jedná o (tajnička 2) a zomiera hneď nato, ako sa o svojej smrti dočíta v kronike.

Riešiť

Krížovka na Hedvigu

Literárne postavy Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová z trilógie (tajnička 1) sú, ak to tak môžme nazvať deti, ktoré sa narodili po matkinej smrti. Ich autor (tajnička 2) sa nedožil vydania kníh, tomu však nezabránilo, stať sa v roku 2008 druhým najpredávanejším autorom na svete. Aj keď zarobil takto kopec peňazí, jeho postoj k peniazom ostáva (tajnička 3).

Riešiť

Krížovka na Václava

V jednom z najlepších románov o španielskej občianskej vojne (tajnička 1) je opísaný rozvrat spločnosti a rodiny. Kôli ideológii brat nepozná brata a otec syna. V tomto pútavo opísanom príbehu jednej partizánskej skupiny, dokonale vyniká (tajnička 2) rozprávačský talent.

Riešiť

Krížovka na Olega

Úryvok z knihy (tajnička 1). „Po dlhých plačoch sme urobili takúto dohodu: po prvé, nikdy (tajnička 2) neopustím a ostanem jej manželom; po druhé, bez jej dovolenia sa nikde nevzdialim; po tretie, stálu milenku mať nikdy nebudem; po štvrté, dovoľuje mi niekedy kuknúť na (tajnička 3), ale nie ináč ako s jej tajným vedomím...“

Riešiť

Krížovka na Alicu

Spisovateľ (tajnička 1.) vo svojom diele (tajnička 2.) načrtol víziu Ameriky elektronického veku, kde všetku odbornú prácu vykonávajú stroje, ľudia v robia len nekvalifikovanú prácu, alebo prácu v armáde.Hlavný hrdina (tajnička 3.) sa vzburou rozhodne vrátiť svet do rúk ľudí. Iróniou je, že na konci ľudia s láskou opravujú zničené stroje...

Riešiť

Krížovka na Ľudovíta

Životopisy slávnych (tajnička 1) je dielo známeho historika, ktoré vyšlo v slovenčine vo vydavateľstve (tajnička 2). Meno historika sme zapatrošili do osemsmerovky na rovnaké meno, ako je táto krížovka.

Riešiť

Krížovka na Mojmíra

(Tajnička 1) má novú knihu - čiernu knihu. Napísal ju nemecký autor (tajnička 2). Poukazuje v nej na systém plný obetí, ktorý poháňa túžba po moci a bezohľadné presadzovanie svojich záujmov.

Riešiť

Krížovka na Štefániu

Najlepšia európska kniha roka je od poľského autora (tajnička 1), nesie nemecký názov (tajničkla 2) a je o Čechoch. Kníha je (tajnička 3) písaná formou reportáží.

Riešiť

Krížovka na Krištofa

Príbeh princa Gendžiho je tisíc rokov starý román. Jeho autorom je (tajnička 1) cisárskeho dvora (tajnička 2). Toto dielo je označované aj ako prvý román vôbec.

Riešiť

Krížovka na Jakuba

Jedno z prvých (tajnička 1) diel je plné intotajov a dvojzmyslov. (Tajnička 2) sa skladá z desiatich príbehov desiatich ľudí. Do postavy menom (tajnička 3) autor schoval svoju milenku.

Riešiť

Krížovka na Bohuslava

Jadro Knihy premien tvorí (tajnička 1), teda znaky zložené z troch čiar, plných a prerušovaných. Každý znak predstavuje ľudskú udalosť a zároveň (tajnička 2).

Riešiť

Krížovka na Kamila

Na brehu rieky Hron nestál viac než dvetisíc rokov väčší štátnik, ako autor knihy (tajnička 1). Knihu napísal (tajnička 2) v gréčtine, ako súbor filozofických meditácii.

Riešiť

Krížovka na Ninu

Hľadať stratený čas je strata času, ale nie pokiaľ sa jedná o knihu, ktorú napísal (tajnička 1). Ide o moderný (tajnička 2) román, zložený zo siedmych častí. Tri boli aj sfilmované.

Riešiť

Krížovka na Lujzu

Základy biografie položil (tajnička 1) svojou knihou Životopisy (tajnička 2). Na rozdiel od iných historikov, nezameriava sa na udalosti, ale na osoby, ktoré tie udalosti tvorili.

Riešiť

Krížovka na Dianu

Najstarší klasický čínsky text a v podstate jedno z najstarších písaných diel (tajnička 1) sa používa, ako veštecká kniha. Pritom je to súbor otázok a odpovedí týkajúci sa rôzných situácií, ktoré majú pomôcť rozhodnúť sa. O knihu, ako filozofický a (tajnička 2) systém sa opiera čínska filozofia.

Riešiť

© 20011-2023 3glav, s.r.o. All rights reserved